Domů
Plynárenství
Polsko nechce dlouhodobý kontrakt na ruský plyn, připravuje si alternativy

Polsko nechce dlouhodobý kontrakt na ruský plyn, připravuje si alternativy

Podle zdrojů agentury Reuters Polsko neplánuje obnovit dlouhodobý kontrakt s Gazpromem v roce 2022, kdy současný kontrakt z roku 1996 vyprší. Polsko chce vsadit na vyšší dovoz zkapalněného zemního plynu a vyšší dodávky plynu z oblasti severního moře.

Polsko se od roku 2022 chce zbavit závislosti na plynu od ruského Gazpromu, od kterého nakupuje cca 10,2 mld. m3 zemního plynu ročně. Spotřeba Polska dosahuje cca 15 mld. m3.

Hlavním zdrojem nových dodávek mají být dodávky LNG, pro které byl na konci loňského roku zprovozněn terminál ve Svinoústí. Do ostrého provozu  by měl být uveden v průběhu tohoto léta a podle vládního představitele pro energetickou politiku by mohl pokrýt spotřebu až do výše 5 mld. m3.

Plného provozu by měl terminál dosáhnout v roce 2018.

„Budeme se zaměřovat na skutečnost, ve které bude dlouhodobý kontrakt na dodávky ruského plynu minulostí. Pokud bude cena ruského plynu konkurenceschopná, rozhodně tuto nabídku nezavrhneme, ale rozhodně ji nepřijmeme ve formě dlouhodobého kontraktu.“

Piotr Naimski pro Reuters

LNG tanker u Terminálu

Již nyní má Polsko první dlouhodobý kontrakt na dodávky LNG. Na kontraktu se Polsko dohodlo se společností Quatargas, která by měla ročně dodávat 1,5 mld. m3 zemního plynu.

Druhým dílčím plánem, jak snížit závislost na ruském zemním plynu, je stavba nového plynovodu z Norska do Polska. Plán by měl být představen do konce tohoto roku a celý projekt by měl být uveden do provozu do roku 2022.

Díky plynovodu, který má vést z Norska přes Dánsko a Baltské moře, by měla být pokryta zbývající část poptávky po zemním plynu v Polsku (cca 10 mld. m3 plynu).

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.