Domů
Energetika v zahraničí
Polsko plánuje sjednotit energetické společnosti
Polská vlajka. Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Polsko plánuje sjednotit energetické společnosti

Polsko přišlo po vzoru německých energetik s myšlenkou spojit 3 energetické společnosti do dvou nových skupin – uhelné a neuhelné. Jedná se o PGE, Eneu a Tauron, které se zabývají výrobou, distribucí a dodávkou, přičemž jejichž většinovým vlastníkem je stát.

Místopředseda polské vlády Jasek Sasin oznámil, že by rád transformoval stávající energetické společnosti vlastněné státem do dvou společností, a to do jedné zabývající se výrobou elektřiny z uhlí a jeho těžbou a druhé bezuhelné.

Polsko vyrábí většinu své elektřiny z uhlí a jako jediná země EU zatím odmítla deklarovat uhlíkovou neutrálnost do roku 2050. Vládnoucí polská strana Právo a spravedlnost sice slíbila udržet výrobu z uhlí, nicméně v poslední době začíná více podporovat i obnovitelné zdroje a došlo i k uzavření několika dolů.

“Všichni jsme překvapení tempem změn politiky v oblasti klimatu … musíme dnes přehodnotit některé komentáře kvůli tomu, co se děje kolem nás,“ uvedl místopředseda polské vlády Jasek Sasin.

Sasin v souvislosti se stávající situací připouští, že je pravděpodobné, že Polsko přestane spalovat uhlí mezi lety 2050 až 2060. Myšlenka rozdělení divizí a společností na uhelnou a neuhelnou část není nová a například loni došlo k velké výměně majetků mezi německým E.ON a RWE, kdy se RWE nyní profiluje jako významný hráč s obnovitelnými zdroji.

Polsko také plánovalo oznámit minulý týden větší škrty a uzavírání dvou dolů u největší těžařské firmy PGG. Tyto plány ovšem byly nečekaně odloženy a mají být během prázdnin ještě přepracovány. Sasin uvedl, že 2 doly, které bylo plánované uzavřít, jsou zodpovědné za 95 % ztráty skupiny PGG.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Aleš
7. srpen 2020, 15:42

To se mi zdá jako celkem dobrá myšlenka rozdělit energetiky na dva oddíly podle toho z čeho vyrábějí elektřinu. Obnovitelné zdroje mi přijdou v poslední době že jsou čím dál tím víc viditelnější a že je o nich i více slyšet, v Polsku to teda asi tak nebude vzhledem k jejich uhelnatosti, ale zbytek Evropy si myslím, že na ně bude tlačit aby s tím něco dělali a obrátili na druhou stranu. Už i u nás se to pozvolna začíná rozjíždět nejen mezi samotnými domácnostmi, ale i firmami jako bezDodavatele, které podporují zelenou energii z obnovitelných zdrojů. Všechno je to hold jen otázka času.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se