Domů
Energetika v zahraničí
Putin a Lukašenko se dohodli na zachování stávající ceny plynu pro Bělorusko

Putin a Lukašenko se dohodli na zachování stávající ceny plynu pro Bělorusko

Prezidenti Ruska a Běloruska Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko se na včerejší schůzce v Petrohradu dohodli zachovat příští rok cenu ruského zemního plynu pro Bělorusko na letošní úrovni. Oznámila to ruská média s odvoláním na mluvčího Kremlu.

„Rozhodlo se, že cena plynu pro Bělorusko se nebude v roce 2022 zvyšovat a zůstane na úrovni letošního roku,“ řekl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov podle listu Kommersant.

Ten připomněl, že Minsk a Moskva koncem loňského roku podepsaly dohodu o tom, jak se bude vytvářet cena plynu pro Bělorusko. Lukašenko později prozradil, že tisíc metrů krychlových ruského plynu má Bělorusko stát 128,50 dolaru, a postěžoval si, že tato cena by mohla být ještě „spravedlivější“.

Oba vůdci včera spolu jednali více než pět hodin. Peskov novinářům řekl, že se mimo jiné domluvili na ruských úvěrech, které mají Bělorusku kompenzovat „daňový manévr“ Moskvy při vývozu ropy. Minsk si dříve stěžoval, že běloruské rafinérie přijdou o miliardy dolarů kvůli zdražování dodávek ruské ropy v důsledku tohoto „manévru“, připomněla agentura Interfax. Putin a Lukašenko také jednali o tom, jak reagovat na postoj Západu, který se podle hodnocení Moskvy a Minsku snaží destabilizovat situaci v Bělorusku.

To loni zažilo bezprecedentní protesty poté, co po srpnových volbách úřady znovu vyhlásily vítězem prezidentských voleb Lukašenka, vládnoucího zemi již déle než čtvrt století. Lukašenko nicméně s podporou Moskvy protesty potlačil, aniž by ustoupil tlaku opozice a Západu, který na autoritářský režim uvalil sankce.

Komentáře

(1)

hellokitty

17. červenec 2021, 12:48

inymi slovami lukasenko vliezol putinovi tam kam slnko nesvieti az tak hlboko ze z neho netrcali ani topanky a za to mu putka velkoryso nezvysil cenu, mozno doslo aj na nejake bozkavanie ako za cias brezneva

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.