Rakousko investuje v příští dekádě do své přenosové soustavy přes 60 mld. korun

DomůEnergetika v zahraničíRakousko investuje v příští dekádě do své přenosové soustavy přes 60 mld. korun

Rakouský provozovatel přenosové soustavy APG plánuje v příštích 10 letech investovat 2,5 miliardy eur (64 miliard korun) do rozvoje své sítě. Hlavním důvodem je masivní rozšiřování větrných a solárních zdrojů v regionu.

Plán rozvoje rakouské přenosové soustavy na následující desetiletí zahájí výstavba klíčového vedení na napěťové hladině 380kV nesoucího název Salzburg, které propojí přečerpávací vodní elektrárny v západních Alpách s větrnými regiony na východní hranici země. Výstavba vedení za 800 milionů eur (20,5 miliardy korun) by měla začít ve 4. čtvrtletí roku 2019 a trvat by měla čtyři roky.

Vedení by mělo přispět k posílení přeshraniční přenosové kapacity s Německem na plánovaném novém propojení (St. Peter-Ulm/Isar), které je v současné době ve výstavbě.

APG jako klíčové pro integraci větrných a solárních elektráren označil další dva velké projekty v průmyslové oblasti Linz a na východní hranici Rakouska.

„Toto je pro nás začátek největší investiční ofenzívy v rakouské přenosové soustavě. Díky tomuto projektu [Salzburg] a dvěma dalším rozsáhlým projektům můžeme plně zajistit integraci obnovitelných zdrojů energie, podpořit cíle dekarbonizace průmyslu, zajistit dlouhodobé využívání potenciálu přečerpaných elektráren v Alpách a snížit náklady na opatření pro stabilizaci sítě,“ dodává uvádí členové správní rady APG, Gerhard Christiner a Thomas Karall.

APG do roku 2030 předpovídá nárůst instalovaného výkonu fotovolotaických elektráren ze současného 1 GW na 12 GW a v případě větrných elektráren z 3 GW na 9 GW.

V loňském roce rakouský energetický regulátor E-Control označil potenciálně chybějící výkon pro pokrytí dodávek elektřiny v Rakousku do roku 2030 ve výši 2,5 GW v případě, že dojde k očekávanému odstavování tepelných elektrárny  v důsledku expanze obnovitelných zdrojů.

Téměř dvě třetiny celkové spotřeby elektřiny pokrývají v Rakousku vodní elektrárny, import z Německa a České republiky hraje důležitou podpůrnou roli.

Úvodní fotografie: Vodní přehrada Kölnbrein, Rakousko, zdroj: Verbund