Domů
Energetika v zahraničí
Reuters: Italská vláda chystá na pomoc lidem a firmám s energiemi další opatření
Elektroměry
Zdroj: Pixabay

Reuters: Italská vláda chystá na pomoc lidem a firmám s energiemi další opatření

Italská vláda chystá na pomoc rodinám a firmám s drahými energiemi další opatření. Budou v objemu nejméně pět miliard eur (118 miliard Kč) a kabinet je oznámí příští týden. S odkazem na své zdroje o tom dnes informovala agentura Reuters.

Pravicová vláda Giorgie Meloniové v rozpočtu na letošní rok vyčlenila přes 21 miliard eur (497 miliard Kč) na zmírnění dopadů vysokých cen energií na italskou ekonomiku. Ta je třetí největší v eurozóně. Částka je vyhrazena na první čtvrtletí roku.

Řím se ale teď chystá opatření rozšířit a případně také upravit. Udělat to chce dekretem, který by vláda měla schválit 28. března, tvrdí zdroje, které si přály zůstat v anonymitě. Ministerstvo financí chce využít úspory z předchozí pomoci v objemu 21 miliard eur, aby nezhoršilo stav veřejných financí, řekl jeden ze zdrojů.

Ilustrační foto

Itálie loni v listopadu stanovila cíl rozpočtového deficitu na 4,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP). To je proti roku 2022 o osm procent méně. Ministerstvo by mělo v dubnu aktualizovat prognózu růstu HDP a cíle veřejných financí.

Ceny energií se v Evropě začaly zvyšovat koncem roku 2021, podle části analytiků v reakci na energetickou politiku Evropské unie, která tlačí na rychlý odklon od fosilních paliv bez adekvátního řešení. Další citelný růst cen se dostavil po začátku války na Ukrajině loni v únoru. Firmám a lidem vysoké ceny energií různými způsoby kompenzují i některé další státy EU.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se