Ruská ropná společnost Rosněfť zvýšila v pololetí zisk o 13 procent
Největší ruská ropná společnost Rosněfť v prvním pololetí zvýšila čistý zisk meziročně o 13 procent na 432 miliard rublů (177 miliard Kč). Firma to dnes uvedla v tiskové zprávě. Rosněfť se zároveň snaží snižovat náklady a s nimi i dluh. Tržby vzrostly o 32,5 procenta na 5,17 bilionu rublů (2,1 bilionu Kč).
Ruští producenti ropy čelí tvrdým sankcím, které na vybrané ruské firmy a jednotlivce uvalily západní země v odvetě za únorovou invazi ruských vojsk na Ukrajinu. To firmám z Ruska nyní komplikuje přístup na globální trh i k financování projektů.
„V prvním pololetí roku 2022 společnost Rosněfť čelila bezprecedentnímu tlaku v podobě nepříznivých vnějších faktorů a nezákonných sankcí,“ uvedl generální ředitel Igor Sečin.
Moskva odmítá, že je ve válce s Ukrajinou, invazi označuje za speciální vojenskou operaci. Jejím cílem je podle Moskvy pomoci lidem na východě Ukrajiny, kde od politického převratu z roku 2014 bojují ukrajinské síly proti separatistům podporovaným ruskými silami.
„Díky vysoké provozní efektivitě a vhodným manažerským rozhodnutím jsme ale v podnikání byli schopni zajistit kontinuitu a dosáhnout stabilních výsledků,“ dodal šéf Rosněfti.
Produkce uhlovodíků v pololetí dosáhla 4,85 milionu barelů ropného ekvivalentu denně, což je proti stejnému období loni nárůst o 1,5 procenta. Srovnání nebere v úvahu majetek, jehož se firma loni zbavila.
Prodej ropy se v pololetí meziročně zvýšil o 5,7 procenta. Evropská unie už dříve stanovila, že letos od 5. prosince zavede embargo na dovoz ruské ropy, které od 5. února příštího roku rozšíří i na ropné produkty.
Mohlo by vás zajímat:
Aspoň víme, komu sankce prospívají a kam jdou peníze, které platíme u pumpy. Ještě by to chtělo porovnání s dalšími ropnými producenty.
Sankce jsou vždy negativní pro obě strany , ale energetické sankce jsou samozřejmě zničující pro importéra. Rusko jako stát , který je největším vývozcem potravin a energií na světě tedy hlavních lidských potřeb není závislý na západních ekonomikách natolik , aby mu sankce dlouhodobě uškodily naopak konec levných energií z Ruska pro EU znamená poškození na 15 let. Protože to je přibližně doba než se ekonomika zcela vyrovná a vyššími cenami energií - vyšší výrobou a nižší spotřebou. Pak na tom bude profitovat, protože téměř všichni se stanou částečnými výrobci el. energie z FVE, budovy a technologie budou úspornější.....
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se