Domů
Energetika v zahraničí
Rusko se skrze sociální média pokusilo ovlivnit vývoj energetiky v USA

Rusko se skrze sociální média pokusilo ovlivnit vývoj energetiky v USA

Rusko se vloni pokusilo skrze účty na sociálních mediích ovlivnit vývoj energetiky v USA vyvoláním, mimo jiné, odporu k těžbě břidlicového plynu a infrastrukturním projektům jako je například ropovod Dakota Access Pipeline. Uvádí to zpráva amerického Výboru pro vědu, vesmír a technologie. Celkový vliv ruských aktivit je ovšem nejasný.

„Dokumenty, které americké společnosti provozující sociální média vypracovaly pro výbor, potvrdily, že ruští agenti využívali americké platformy sociálních médií ve snaze narušit domácí energetické trhy, potlačit výzkum a bránit rozvoji fosilních paliv a rozšiřování využívání zemního plynu,“ stojí ve zprávě Výboru pro vědu, vesmír a technologie k údajům z Twitteru, Facebooku a Instagramu.

Společnosti stojící za sociálními sítěmi Twitter, Facebook a Instagram identifikovaly ruské účty spojené s Internet Research Agency (IRA), ruskou společností založenou v Petrohradě, kterou zřídila ruská vláda za účelem klamavého použití různých sociálních a tradičních mediálních platforem pro podporu ruské propagandy. Spojené státy obžalovaly v polovině února IRA z ovlivňování prezidentských voleb v roce 2016 a dalších politických procesů.

Výbor pro vědu, vesmír a technologie dospěl k následujícím závěrům:

  • V letech 2015-2017 se na stránkách Twitteru, Facebooku a Instagramu dle odhadů objevilo 9 097 ruských příspěvků nebo tweetů týkajících se americké energetické politiky nebo aktuálních energetických událostí.
  • V letech 2015-2017 disponovala IRA na zmiňovaných sociálních sítích 4 334 účty.
  • Podle informací poskytnutých společností Twitter více než 4 % všech IRA tweetů souvisela s energetickými nebo environmentálními problémy, což je podstatná část obsahu ve srovnání s 8 % tweetů společnosti IRA souvisejícími s volbami v USA.
  • Rusko využívalo americké sociální média jako součást svého soustředěného úsilí narušit energetické trhy a ovlivnit energetickou politiku USA.
  • IRA se zaměřila na ropovody a plynovody (včetně Dakota Access, Sabal Trail, Keystone XL, Colonial, Bayou Bridge a Enbridge Line 5), fosilní zdroje, změnu klimatu a další otázky názorově rozdělující společnost, aby ovlivnila veřejnou politiku v USA.

„Rusko má značný zájem o narušení amerických energetických trhů a ovlivňování americké energetické politiky. … Rostoucí význam Ameriky jako globálního vývozce energie představuje významnou hrozbu pro ruské energetické zájmy. Taková konkurence snižuje příjmy a vliv vývozu energetických komodit z Ruska. To negativně ovlivňuje schopnost Kremlu využívat východoevropskou závislost na vlastním vývozu a schopnost provádět svou geopolitickou agendu. Prudký nárůst vývozu amerických energetických komodit na celosvětový trh zvyšuje touhu Kremlu odstranit nebo zmírnit americkou energetickou hrozbu, a to tím, že ovlivní uživatele sociálních médií, americké voliče a státní úředníky,“ uvádí zpráva výboru.

Agentura Platts uvádí, že velikost vlivu činnosti IRA je nejasný. Například nejlépe si vedoucí příspěvek proti Dakota Access Pipeline, citovaný ve zprávě výboru, byl na Facebooku sdílen pouze pětkrát a na Instagramu zaznamenal 1 794 reakcí „to se mi líbí“. Naproti tomu aktivity americké opozice měly výrazně vyšší vliv.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se