Domů
Energetika v zahraničí
Šéf maďarské MOL: Nevidím důvod, proč bychom se měli zbavit ruské ropy
Ropovod Družba
Zdroj: MERO ČR

Šéf maďarské MOL: Nevidím důvod, proč bychom se měli zbavit ruské ropy

Dodávky ruské ropy do zemí střední Evropy jsou v posledních týdnech a dnech často skloňovaným tématem. Impulzem bylo zastavení přepravy ropy dodávané ruskou společností Lukoil ze strany Ukrajiny, a to z důvodu sankcí. Kromě maďarských politiků se k odběru ruské ropy nedávno vyjádřil i samotný šéf tamní společnosti MOL. Na nedávné konferenci se vyslovil, že nevidí důvod, proč by země měla ruskou ropu přestat odebírat.

Dodávky ruské ropy do Maďarska a na Slovensko jsou v Evropě aktuálně silným politickým tématem. Ukrajina nedávno zakázala přepravu ropy ruské společnosti Lukoil, a to s ohledem na uvalené sankce. Vládní zástupci Maďarska a Slovenska se proti tomuto kroku v posledních týdnech silně ohrazují. Do sporu se zapojila i Evropská komise, která jim navrhla využívání alternativní přepravní trasy přes Chorvatsko, to obě země nicméně odmítají.

Otázkou je, jaký reálný dopad mají sankce a zastavení dodávek ropy přepravované společností Lukoil na dodávky ropy do zmiňovaných zemí. Podle vyjádření ukrajinské strany, konkrétně šéfa tamní společnosti Naftogaz Oleksiye Chernyshova, byl objem ropy přepravené přes Ukrajinu v červenci stejný jako v červnu, tedy více než 1 milion tun.

Podle Chernyshova sankce nemají dopad na přepravované objemy, jelikož obchodníci s ropou nabývají její vlastnictví na rusko-ukrajinské hranici. Podle agentury Reuters ukrajinské sankce proti společnosti Lukoil nabyly účinnosti již na konci června, ani Maďarsko ani Slovensko se nicméně o možných problémech s dodávkami nezačaly vyjadřovat do poloviny července.

"Dostávají stále stejné objemy ropy, jenom se může lišit vlastnická struktura," uvedl podle Reuters Chernyshov bez toho, aniž by o vlastnické struktuře poskytl bližší detaily.

"O tom, kde budeme nakupovat ropu, rozhodne MOL, ne politici"

Zákaz dovozu ruské ropy do EU navrhla Evropská komise krátce po plné ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022. Zákaz se však vztahoval především na dodávky ropy po moři. Na odběr ropy skrz ropovody dostaly členské země, včetně Maďarska, Slovenska, ale i Česka výjimku. Většina členských zemí, včetně Česka, svou nezávislost na ruských fosilních palivech, včetně ropy, postupně posiluje. Ne všude jsou však podle některých kritiků snahy silné, a to zejména v případě Maďarska.

"Proč přesně bychom se měli zbavovat ruské ropy?" zeptal se Hernadi publika podle Reuters při panelové diskuzi během nedávné konference v maďarské Ostřihomi.

Podle politických zástupců Maďarska a Slovenska nejsou alternativy k ruské ropě dostatečné. Chorvatsko podle obou zemí dostatečně neinvestovalo do posílení infrastruktury a stejně tak zpochybňují přepravní kapacitu tamní trasy. Maďarský ministr zahraničních věcí se minulý týden dokonce nechal slyšet, že "Chorvatsko prostě není spolehlivou zemí pro tranzit", což chorvatští politici promptně odmítli.

"Nejsou to politici, ale vedení společnosti MOL, kdo bude rozhodovat o tom, odkud budeme nakupovat ropu," uvedl Hernadi.

Maďarsko podle Reuters od Lukoilu každoročně odebírá zhruba 2 miliony tun, tedy třetinu dodávek ropy do země. Hernadi nicméně prozatím odmítá možné problémy se zásobováním země ropou a současné diskuze označuje za politické.

"Pokud se rozhodneme zastavit dodávky skrz ropovod Družba… Maďarsku zbude pouze jedna zásobovací trasa. Co je lepší? Dvě nebo jedna? Co nám dává větší bezpečnost?" dodal podle Reuters Hernadi.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Lukáš
7. srpen 2024, 09:21

Ja vidim dovod, prestat podporovat agresora. Problem je skor to, ze Slovensko aj Madarsko su Ruske trojske kone v EU ?

Anton Meško
7. srpen 2024, 15:35

Slovensko, Maďarsko a Česko, dostali od EU výnimku na odber ruskej ropy cez Ukrajinu ropovodom Družba. Všetky sú členské štáty EU, takže EU by mala chrániť ich záujmy pred svojvôľou Ukrajiny.

Nefi
8. srpen 2024, 00:49

Být já v pozici Ukrajiny, tak Ruská ropa a plyn letí do vzduchu jako první.

Obehraná písnička o zlých Ukrajincích a on tu ropu zastavil sám Lukoil.

Spíše, kdybych byl občan Slovenska, by mě více znervóznilo, do jaké izolace se Slovensko dostalo. Už i Češi Vás poslali do někam.

Tak si pane nakupte zásoby a čekejte, až Vám na dveře zaklepe ruský osvoboditel.

Jaroslav Srba
8. srpen 2024, 09:19

Pan Meško má naprostou pravdu. Politiku vždycky provozovali psychopati a my jsme tu jen od toho, abychom jejich šplhání k moci propláceli. A abychom platili bez řečí, je zkonstruováno představení, jehož detaily nám jsou ukryty. Ale v detailech je schován čert. Škoda, že se nemáme šanci dozvědět, kdo na celém tom p.ůseru vydělává.

Anton Meško
8. srpen 2024, 08:20

Nefi,

nemiešajte do biznisu politiku. Životná úroveň občana Slovenska a celej Európy nemôže padať pre globálne záujmy USA. Vy ste spokojný s infláciou, ktorá postihla aj Česko?

Dpetr
8. srpen 2024, 09:43

"nemiešajte do biznisu politiku" Aneb jak říkal Lenin: Kapitalisti sami nám prodají provaz, na kterém je my pověsíme.

Je v našem národním zájmu, aby Ukrajina vyhrála, Ameriku do toho netahejte. Pokud Ukrajina prohraje, bude to teprve drahé.

Petr prochaska
8. srpen 2024, 14:56

Aby Ukrajina vyhrála není v zájmu NATO a USA a ani v našem zájmu, aby létaly atomové bomby nechce nikdo. Kdyby Ukrajina prohrála, tak se část lidí, kteří se vyhýbají mobilizaci v Evropě, vrátí zpět na Ukrajinu a tím by to skončilo. Beztak se ale většina nevrátí na Ukrajinu. Mají tady dost často práci, kupují si byty, mají vztahy s místními. Co jsem se bavil s Ukrajinci, tak většina tu chce zůstat. Na Ukrajině nezbyde skoro nikdo kromě důchodců.

Dpetr
8. srpen 2024, 15:41

Záleží, co si představujete pod pojmem vítězství. Pochodovat po Rudém náměstí Ukrajina nechce, to by asi k jaderné válce vést mohlo.

Jako vítězství bude jít označit když uhájí svoji nezávislost, a vstoupí do NATO. V současnosti se to zmiňuje jako nejpravděpodobnější scénář, že UA obětuje kus území za reálné bezpečí v NATO.

Cokoliv mimo to, něco jako Ukrajina coby demilitarizovaná zóna, bude pouze znamenat její obsazení Ruskem o pár let později.

Pokud by došlo na představy Ruských propagandistů, že Ukrajina neexistuje a z Ukrajinců se stanou Rusové, protože vlastně Rusové jsou (což je skutečný nacismus mimochodem), tak

- nastane masivní emigrace z UA

- Rusko se dále zaměří na destabilizaci Moldávie, připojí si k impériu Podněstří jako první krok,

- další problémy pro nezávislost Gruzie, které už okupuje Abcházii a JIžní Osetii.

- snaha o destabilizaci Pobaltí.

Důsledek budou pro nás závody ve zbrojení, zejména pokud by v USA vyhrál Trump a rozhodl se odejít z NATO, což už udělat chtěl.

Celosvětově to bude znamenat, že každý stát bude chtít mít jaderné zbraně, protože už platí pouze právo silnějšího, a nikoliv nějaká pravidla.

Jaroslav Srba
8. srpen 2024, 17:28

Zde je to O energetice. Diskuze o Ukrajině a tamní válce si veďte jinde. Děkuji

Dpetr
8. srpen 2024, 17:58

A o čem jiném je asi tak celé téma odběru či ne odběru ruské ropy, než o jejich válce a politice?

Jaroslav Srba
9. srpen 2024, 02:11

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Od té doby, co USA ústy svého senátora prohlásily, že to, co se děje na Ukrajině, je nejlepší investice do zabíjení Rusů, si myslím své.
.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se