Domů
Ropa
Ceny ropy se zvyšují, Evropská komise navrhla zákaz dovozu ruské ropy do EU
Evropská Komise, Evropská Unie
Zdroj: Flickr

Ceny ropy se zvyšují, Evropská komise navrhla zákaz dovozu ruské ropy do EU

Ropa
4 komentáře
4. květen 2022, 11:44
ČTK

Ceny ropy se dnes výrazně zvyšují, k růstu přispěly zprávy, že Evropská komise (EK) navrhla do konce letošního roku úplně zakázat dovoz ruské ropy do Evropské unie. Cena severomořské ropy Brent krátce před 11:00 SELČ vykazovala nárůst o 3,7 procenta zhruba na 108,80 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala 3,8 procenta a prodávala se přibližně za 106,30 dolaru za barel.

Návrh šestého souboru unijních sankcí vůči Rusku, který zahrnuje embargo na dovoz ruské ropy, dnes představila předsedkyně EK Ursula von der Leyenová. Aby sankce vstoupily v platnost, musí je jednomyslně schválit členské země.

Obchodníci zároveň čekají na dnešní výsledek jednání americké centrální banky (Fed) k měnové politice. Předpokládá se, že Fed zvýší svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu.

V úterý ceny ropy klesly o více než dvě procenta kvůli obavám z dopadů koronavirových uzávěr v Číně na poptávku. Analytička Caroline Bainová ze společnosti Capital Economics uvedla, že vyhlídky pro poptávku po komoditách jsou nepříznivé. Upozornila, že rostoucí inflace a vyšší úrokové sazby už začínají mít negativní dopady na výdaje.

Ropný vrt
Ilustrační foto

„Omezení na straně dodávek sice ještě po určitou dobu mohou držet ceny komodit na zvýšené úrovni, podle našeho názoru však bude mít ve druhé polovině letošního roku a v roce příštím na ceny většiny komodit negativní vliv slabší poptávka,“ citovala Bainovou agentura Reuters.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentčervenec108,83104,97
New York – NYMEXWTIčerven106,30102,41

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Vojvodik Petr
4. květen 2022, 12:35

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Auto rychle prodat.
.

Richard Vacek
4. květen 2022, 15:18

EU by si měla srovnat, že sankce vůči tomu, jehož suroviny potřebuje, poškozují zatím stále hlavně EU. Další dodavatelé surovin nejsou, takže se takto zvedne cena pro celý svět a Rusku stačí pro stejný obrat exportovat surovin méně.

Trh toto jednání Bruselu oceňuje poklesem eura vůči rublu i dolaru.

Michal K.
4. květen 2022, 15:33

co zas trocha viac roztoci uz zbesilo roztocene kolieska inflacie.

Ale vraj na to ma EK a EP pripravene opatrenie.

Mali by si valorizovat svoje platy.

Ved za to vsetko co pre nas robia, si to urcite zasluzia.

No a ostatni, no, no teda, .... koho vlastne zaujmaju ?

Maly Jarda
4. květen 2022, 17:45

"Ceny ropy se zvyšují, Evropská komise navrhla zákaz dovozu ruské ropy do EU" ..pořád ještě někdo věří že EU hájí zájmy Evropy a ne USA/Britského imperia? Mimochodem destabilizace cen surovin způsobená sankcemi zdvojnásobila příjem Ruska i při momentálně sníženém exportu

..Rusko se směje USA/Bristké imperium se směje .. to jen my v Evropě pod vedením geniálních Němců všem děláme hlupáčky, všechno to platíme

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se