Domů
Energetika v zahraničí
Španělsko sníží DPH na plyn z 21 na pět procent, vláda chce pomoct domácnostem
Zemní plyn
Zemní plyn

Španělsko sníží DPH na plyn z 21 na pět procent, vláda chce pomoct domácnostem

Španělsko od října sníží daň z přidané hodnoty (DPH) na plyn z dosavadních 21 na pět procent. Premiér Pedro Sánchez dnes řekl, že vláda chce tímto způsobem pomoci domácnostem s drahými energiemi. Za poslední rok už vláda v Madridu dvakrát snížila DPH na elektřinu.

„Aby měli naši občané nižší účty za vytápění,“ řekl Sánchez v rozhovoru v rozhlasové stanici Cadena SER, když zdůvodňoval rozhodnutí své vlády snížit i DPH na plyn.

Vláda se podle něj snaží „spravedlivě rozdělit náklady na válku“ na Ukrajině.

Ceny energií se začaly citelněji zvyšovat už loni, plyn pro evropský trh se ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku prodával zhruba za 28 eur za megawatthodinu (MWh), zatímco nyní se pohybuje kolem 230 eur/MWh. Už před loňskými Vánocemi se ale jeho cena prudce zvýšila a dostala se ke 130 eurům, než se v lednu vrátila pod 65 eur. Podle části analytiků to byla reakce na energetickou politiku Evropské unie, která tlačí na rychlý odklon od fosilních paliv bez adekvátního řešení.

Situace na trzích s energiemi se zhoršila po únorové invazi ruských vojsk na Ukrajinu, začátkem března se tak cena plynu v TTF dostala přechodně až ke 345 eurům za MWh, ale ještě týž den se vrátila zpět pod 200 eur/MWh. Cena plynu v TTF je pro ceny suroviny v Evropě určující, zatímco Rusko je významným dodavatelem plynu do Evropské unie.

Španělsko a další členské země EU se dohodly, že spotřebu plynu sníží o sedm procent. Spotřeba plynu ve Španělsku je ale zatím letos ve srovnání s loňskem vyšší, uvedla agentura Reuters. Vlny veder způsobily, že poptávka po elektřině se několikrát skokově zvýšila kvůli vyššímu využití klimatizace, kvůli vedru se ale zároveň snížila hladina vodních toků, takže výsledkem byla nižší produkce vodních elektráren. Ty jsou ve Španělsku významným zdrojem při výrobě elektřiny.

Český ministr průmyslu Jozef Síkela ve středu řekl, že vládě navrhne zvýšit letošní pomoc domácnostem s cenami energií. Chce se zaměřit hlavně na zranitelné zákazníky, podrobnosti návrhu ale zatím nepředstavil.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516