Španělsko vysoutěžilo v aukci 2600 MW pro Demand Side Response

DomůEnergetika v zahraničíŠpanělsko vysoutěžilo v aukci 2600 MW pro Demand Side Response

Španělsko vypsalo a vysoutěžilo v aukci možnost snížit výkon velkým odběratelům elektrické energie, tzv. Demand Side Response (DSR). Dohromady může provozovatel přenosové soustavy v případě nedostatku výkonu odpojit od sítě zařízení o celkovém výkonu 2600 MW.

Provozovatel španělské přenosové soustavy, společnost Red Eléctrika Espaňa, vyhodnotil aukci na možnost omezení dodávek elektrické energie na období od 1. června do 31. prosince. Dohromady v aukci uspělo 123 společností, které dohromady poskytují možnost regulace zatížení sítě až o 2600 MW. V aukci se soutěžilo 25 bloků po 40 MW a 320 bloků po 5 MW.Průměrná vysoutěžená cena je 174 000 EUR/MW/rok pro bloky 40 MW a 63 000 EUR/MW/rok pro 5 MW bloky.

Ve Španělsku se běžně v této kategorii podpůrných služeb soutěží bloky 5 MW a 90 MW, ovšem vzhledem k tomu, že soutěžené období je zkrácené na sedm měsíců, byly sníženy i velikosti soutěžených bloků. Maximální předpokládaná cena byla původně 200 000 EUR/MW u velkých bloků a 150 000 EUR/MW u malých bloků. Aukce srazila ceny především u malých bloků, kde vysoutěžená odpovídá zhruba 40 % odhadované ceny.

V ČR se velkoodběratelé elektrické energie běžně nemohou podílet na regulaci soustavy, španělské službě DSR se tak nejvíce podobá podpůrná služba MZ15+, kdy český provozovatel přenosové soustavy, společnost ČEPS, vypisuje tendry vždy na celý rok. Také se liší velikost soutěžených výkonů. V ČR mohou službu MZ15+, která může být realizována kromě navýšení výkonu bloku rovněž odpojením čerpání přečerpávacích vodních elektráren, nenajetím programovaného čerpání či odpojením odpovídajícího zatížení od ES ČR, poskytovat elektrárenské bloky v rozsahu výkonu 10-70 MW.

Cena se ovšem nijak dramaticky neliší, ČEPS letos platí průměrně 200 Kč/MW/hodinu. Pokud tedy blok drží pohotovost celý rok, pak obdrží 1,75 mil. Kč/MW/rok. Ve Španělsku se u malých 5MW bloků jedná o zhruba 1,5 mil. Kč/MW/rok, u velkých bloků v přepočtu 4,4 mil. Kč/MW/rok.