Spojené království i nadále zachová uhlíkovou daň ve výši 18 liber za tunu CO2
Britská vláda plánuje zachovat daň, kterou platí výrobci elektrické energie spalující fosilní paliva, ve stávající výši i ve fiskálním roce 2021-2022. Emisní daň země zavedla v roce 2013, aby podpořila investice do technologií s nižší emisní náročností, což se evropskému systému EU ETS kvůli nízkým cenám povolenek dlouho nedařilo.
Britské ministerstvo financí (HM Treasury) v tomto týdnu uvedlo, že i ve fiskálním roce 2021-2022 bude zachována emisní daň (Carbon Price Support – CPS) ve výši 18 liber za tunu CO2. Emisní daň země zavedla pro podporu investic do zdrojů elektrické energie s nižší emisní náročností, čímž se v kombinaci s evropským systémem pro obchodování s emisními povolenkami (EU ETS) podařilo minimalizovat výrobu elektrické energie z uhlí.
Když byla emisní daň zavedena v roce 2013, původní plány počítaly s jejím postupným navyšováním až na 30 liber za tunu CO2 v roce 2020. Již v roce 2014 však britská vláda zmrazila výši daně pro období 2016-2020 na 18 librách z důvodu zachování konkurenceschopnosti tamních podniků a omezení růstu cen elektrické energie pro koncové odběratele. V roce 2016 vláda následně prodloužila zmrazení výše daně až do roku 2021.
Emisní daň ve Spojeném království platí výrobci elektrické energie navíc k povolenkám, které si museli zajistit v rámci evropského systému ETS. S prudkým růstem cen emisních povolenek, ke kterému došlo v letech 2018 a 2019, tak emitenti museli za každou vypuštěnou tunu ekvivalentu CO2 platit až 45 liber.
„Vláda zmrazí výši CPS na 18 librách za tunu ekvivalentu CO2 pro rok 2021-2022. Spolu s širšími opatřeními pro zpoplatnění uhlíku tak bude podporovat dekarbonizaci elektroenergetického sektoru,“ uvedlo podle serveru S&P Global britské ministerstvo financí.
Eliminace výroby elektřiny z uhlí
Zejména díky emisní dani se Spojenému království podařilo během několika let v podstatě téměř eliminovat výrobu elektrické energie z uhlí, které nahradil plyn, obnovitelné zdroje a navýšení dovozu z okolních zemí.
Od roku 2018 k vytlačení uhlí z britského elektroenergetického mixu pomohly i vyšší ceny emisních povolenek, které si velcí emitenti musí zajišťovat v rámci evropského systému EU ETS. Ten však země spolu s koncem přechodného období opustí k 1. lednu 2021. Britská vláda tak připravuje nová opatření, která by evropský emisní systém měla nahradit.
„Vláda přijme legislativu v daňovém zákonu 2020, aby se připravila na britský systém obchodování s emisními povolenkami (ETS), který by mohl být napojen na EU ETS. Vláda také připraví legislativu pro emisní daň jako alternativní politiku zpoplatnění uhlíku a návrh daně bude konzultovat během jara 2020,“ uvedlo ministerstvo.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se