Domů
Energetika v zahraničí
Ukrajina potřebuje stovky malých elektráren, řekl šéf Ukrenerga
Přenosová soustava ČR. Zdroj: ČEPS
Zdroj: ČEPS

Ukrajina potřebuje stovky malých elektráren, řekl šéf Ukrenerga

Ukrajina kvůli ochraně před ruskými útoky na energetickou infrastrukturu potřebuje postavit stovky malých elektráren, řekl šéf energetické společnosti Ukrenergo Volodymyr Kudryckyj podle ruskojazyčného serveru BBC.

„Nyní je výroba elektrické energie soustředěna doslova na několika málo místech ve velkých tepelných a vodních elektrárnách, takže jejich poškození při masivním ostřelování Rusy vede k vážným problémům s dodávkami elektřiny,“ řekl Kudryckyj.

Rusko při sérii útoků v uplynulých týdnech zasáhlo velké ukrajinské tepelné a vodní elektrárny, včetně Dněperské vodní elektrárny v Záporoží, která je největší na Ukrajině. Útočilo i na výrobny energie v centrálních a západních částech země.

Kudryckyj podle BBC řekl, že většina elektráren byla postavena v 60. a 70. letech minulého století a po ruských útocích bude velmi těžké je opravit. „Jediným způsobem, jak zabezpečit energetickou soustavu před masivním raketovým terorem, je decentralizace výrobních kapacit,“ uvedl šéf Ukrenerga. Na Ukrajině by místo 15 nebo 20 velkých elektráren měly podle něho vzniknout stovky malých elektráren s výkonem od pěti do 30 megawattů. Díky tomu by byla Ukrajina odolnější vůči následkům ruských útoků.

Rusko v posledních týdnech zesílilo útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, nejpoškozenější jsou podle BBC energetické objekty v Charkově. Ve čtvrtek společnost Ukrenergo informovala, že v důsledku ruského ostřelování je 350.000 odběrných míst bez dodávek elektřiny a že bude nutné dodávky omezovat. Kvůli nedostatku energie vedení města začátkem minulého týdne oznámilo, že předčasně končí topná sezona.

hab mka

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
intfor
5. duben 2024, 09:05

Kolik k tomu bude potřeba rozvoden, aby nestačilo zaútočit na ně?

Petr prochaska
5. duben 2024, 11:06

Přesně a to ještě rusové vůbec neútočí na jaderky a na rozvodny na ně napojené.

Dpetr
5. duben 2024, 12:15

Což není pravda. Záporožskou a Černobylskou JE rozhodně obsadili bojem.

richie
5. duben 2024, 13:19

uz dlhodobo sledujem ze pre vas je evidentne problem citanie s porozumenim ..

ale skusim trochu pomozt - je rozdiel (v tomto kontexte) zautocit a zautocit ... polopatisticky: ine je zautocit s cielom znicit a ine je zautocit s cielom obsadit ..

Dpetr
5. duben 2024, 13:46

Pokud zaútočím s cílem obsadit, velmi riskuji i to, že cíl zničím. Ono asi s použitím čistě ručních zbraní by to šlo těžko. Ano, jsou to události z prvních měsíců války, ale to jen prokazuje, že si s tím okupanti příliš hlavy nelámou.

richie
5. duben 2024, 13:51

.. ale to jen prokazuje, že si s tím okupanti příliš hlavy nelámou..

ste si tym isty? .. pretoze poskodena nieje ziadna JE, ale inych zdrojov EE uz bolo znicenych ci vazne poskodenych (niektore aj viac krat) uz dost

Dpetr
5. duben 2024, 14:14

V současné chvíli na ně necílí, v současné válce ano. A protože jsme už viděli, že toho jsou schopni, a ochotní, rozhodně nelze tvrdit, že to nedělají. Pokud byste nicméně slovo ještě chápal tak, že to znamená, "v této bombardovací kampani ne, ale v budoucnu ano", neměl bych potřebu se ohradit. Protože to už v minulosti udělali.

"Přesně a to ještě rusové vůbec neútočí na jaderky a na rozvodny na ně napojené."

Petr Hariprasad Hajič
5. duben 2024, 18:22

No a neřesily by to OZE a baterie? Staví se všude po světě přesně tak. Decentralizovaně a jsou malé. Bateriové úložiště zajistí provoz i v případě ostrovního uspořádání, tj. při poruše rozvodné sítě..

richie
6. duben 2024, 12:38

ale ano, to je pravda AK by ta akumulacia bola skutocne masivna (radovo minimalne GWh) ..

akurat vysledna cena EE by bola niekolko nasobna ..

No a neřesily by to OZE a baterie? Staví se všude po světě přesně tak.

ano stavia .. ale skor vynimocne a ak, tak s minimalnou kapacitou baterky - typicky len na vyrovnanie vykyvov vyroby v minutach, vynimocne v malych jednotkach hodin.. a cena nie je mala ..

Pravoslav Motyčka
6. duben 2024, 00:11

Rusové neútočí na jaderné el. proto ,že by tím vznikly ohromné jaderné katastrofy , Ukrajina by sice nemohla dál vést válku , ale Rusko by získalo akorát zamořenou zemi.

Pravoslav Motyčka
7. duben 2024, 01:51

Jinak Ukrajina potřebuje především novou vládu, která zbaví zemi loutkovodičů ze západu a ukončí válku s Ruskem.

Dpetr
7. duben 2024, 11:24

Vatnik detected.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se