Domů
Energetika v zahraničí
Ukrajina v poslední době vyváží značné objemy elektřiny do východní Evropy
Dies werde umso dringlicher, wenn das Atomkraftwerk Grafenrheinfeld im Mai dieses Jahres abgeschaltet wird. Deshalb habe Tennet unmittelbar nach dem Erteilen des Genehmigung für die 380-kV-Leitung mit den Bauarbeiten an der Trasse zwischen der bayerisch-thüringischen Landesgrenze und Redwitz an der Rodach begonnen. Die knapp 31 Kilometer lange Leitung mit ihren insgesamt 83 Masten kostet rund 48 Millionen Euro. Sie soll Ende 2015 in Betrieb gehen. Das sei ein sportlicher Zeitplan, aber machbar, so der Tennet-Geschäftsführer. Gleichzeitig wird das neue Trägersystem zwischen Dörfles-Esbach im Kreis Coburg und Redwitz 110-kV-Leiterseile aufnehmen. Damit wird eine alte Stromleitung überflüssig. Sie wird abgebaut, 79 Gittermasten verschwinden aus der Landschaft.

Ukrajina v poslední době vyváží značné objemy elektřiny do východní Evropy

Ukrajina v posledních týdnech vyváží značné objemy elektřiny do východní Evropy, což podporuje její příjmy v době, kdy se ukrajinská ekonomika potýká s následky ruské vojenské invaze. Informuje o tom agentura Reuters. Dnes by se podle ukrajinského ministerstva energetiky měl vývoz elektřiny z Ukrajiny díky relativně teplému počasí vyšplhat na nejvyšší úroveň od začátku roku.

Ukrajina začala vyvážet elektřinu krátce před tím, než se v únoru 2022 stala terčem ruské vojenské invaze. V jejím důsledku pak vývoz dočasně pozastavila kvůli ruským útokům na energetickou infrastrukturu a obsazení ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny. Loni v dubnu nicméně ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko oznámil obnovení vývozu přebytečné elektřiny do evropských zemí.

V neděli činil export elektřiny z Ukrajiny do východní Evropy 12.200 megawatthodin (MWh). Dnes by měl podle ministerstva energetiky vývoz do Polska, Maďarska, Rumunska, Moldavska a na Slovensko dosáhnout až 13.264 MWh.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Pravoslav Motyčka
4. březen 2024, 20:44

550MW výkonu to není mnoho. Nicméně Ukrajinci mají 3 funkční jaderné el. pod svojí kontrolou a to jim umožňuje určitý vývoz el. energie.

Ivan Hrozný
5. březen 2024, 09:25

Za jakých podmínek to vyvážejí do EU?

Miloslav Černý
5. březen 2024, 11:06

Ne jenom v současné době elektřinu, ale pro budoucnost by mohla i plynem, kterým disponuje. Ukrajina bude mít v budoucnu dost prostředků na splacení áspoň části dluhu ne jenom za munici, kterou tak nutně potřebuje k ukončení války. Je vzájmu Evropy, aby byl co nejrychleji urychlin konec války, nikoliv ale akceptováním požadavků Putina, který má prvotní zájem se udržení u moci, kdy na vlastním obyvatelstvu mu záleží jenom mírně řečeno okrajově, aby se neřeklo a měl jejich dostatečnou přízeň ve volbách.

Mex
7. březen 2024, 20:36

A jak jinak by se dalo dosáhnout ukončení války a destrukce (což by skutečně mělo být prvořadým cílem), než kompromisem s akceptováním požadavků i druhé strany (nota bene když ta má dneska převahu )?

Svět se neřídí podle našich přání a snů, ať už se nám osobně z našeho pohledu můžou zdát sebespravedlivější.

Dpetr
7. březen 2024, 23:29

- Jakou hodnotu má smlouva s Ruskem a s Putinem? Rusko už dvakrát po rozpadu UA garantovalo UA bezpečnost, navíc Putin také tvrdil před dvěmi lety, jak nezaútočí a jak mu stačí Krym.

- V případě, že Rusko si vyválčí nějaké území, jen ho to dál povzbudí a povzbudí to i další, podobně uvažující státy.

Vítězslav Novák
5. březen 2024, 15:32

Zdalipak tamní uhelné elektrárny taky platí povolenky?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se