Rozvoj jádra v USA: V areálech jaderných elektráren lze umístit 95 GW nových reaktorů
Spojené státy americké budou podle tamního ministerstva energetiky (DOE) potřebovat pro dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050 dodatečný výkon v jaderných elektrárnách na úrovni 200 GW. Až polovina z potřebného nového instalovaného výkonu by mohla vzniknout v areálu stávajících či odstavených jaderných elektráren. Velký potenciál představují také areály uhelných elektráren, do kterých by šlo podle DOE umístit až 174 GW jaderných reaktorů.
Spotřeba elektřiny ve Spojených státech amerických by měla podobně jako v dalších regionech v příštích letech růst v důsledku rostoucí míry elektrifikace dopravy, průmyslu a vytápění a růstu spotřeby elektřiny v datových centrech. Tamní ministerstvo energetiky očekává, že pro pokrytí rostoucí poptávky po elektřině bude kromě nových obnovitelných zdrojů energie zapotřebí také masivní výstavba jaderných elektráren. Do roku 2050 by se mělo jednat až o 200 GW nových jaderných zdrojů.
Pro srovnání, celkový instalovaný výkon v současné době provozovaných 54 amerických jaderných elektráren činí zhruba 95 GW. Díky vysokému koeficientu využití instalovaného výkonu pokrývají tyto zdroje roční spotřebu elektřiny ve Spojených státech ze zhruba 20 %.
Vývoj instalovaného výkonu a výroby amerických jaderných elektráren. Zdroj: EIA
Podle nedávno zveřejněné studie amerického ministerstva energetiky by 60 až 95 GW nových jaderných elektráren mohlo vzniknout v areálech stávajících či nedávno odstavených jaderných elektráren. Velikost potenciálu je přitom závislá na uvažovaném typu nových jaderných reaktorů. V případě velkých reaktorů typu AP1000 se jedná o nižší hranici uvedeného intervalu. Při využití menších pokročilých reaktorů o výkonu kolem 600 MW by mohlo být dosaženo až hranice 95 GW."Pro Spojené státy jsou stále důležitější stabilní dodávky čisté elektřiny v gigawattovém rozsahu, aby uspokojily rostoucí poptávku po energii," uvedl náměstek pro jadernou energetiku Dr. Mike Goff.
Výsledky studie ukazují, že pro výstavbu nových jaderných reaktorů je vhodných 41 z celkem zkoumaných 65 areálů jaderných elektráren. Prozkoumáno tak bylo jak všech 54 stávajících jaderných elektráren, tak 11 nedávno odstavených jaderných elektráren.
Obrovský potenciál areálů uhelných elektráren
DOE se kromě areálů jaderných elektráren dívalo v rámci uvedené studie také na areály uhelných elektráren. Analýza ukázala, že pro výstavbu jaderných elektráren by mohlo být vhodných až 145 areálů uhelných elektráren, ve kterých by mohlo být umístěno buď 290 menších reaktorů nebo 115 větších reaktorů. Potenciální nový instalovaný výkon jaderných elektráren v těchto areálech tak činí 128 až 174 GW.
"Tyto poznatky jsou v souladu s naším předchozím výzkumem v oblasti transformace uhelných elektráren na jaderné, kdy tyto projekty těží ze stávající pracovní síly a vybrané infrastruktury, což poskytuje významné ekonomické a environmentální benefity," uvedlo ministerstvo.
Ministerstvo zároveň dodalo, že se jedná o předběžné odhady a že energetické společnosti a místní komunity budou muset úzce spolupracovat, aby byla učiněna rozhodnutí o výstavbě nové jaderné elektrárny v identifikovaných lokalitách.
Mohlo by vás zajímat:
A až 100% obézních lidí v Česku by mohlo výrazně zhubnout. To je na úrovni výpočtů jak malý kousek Sahary by stačil, aby na něm vyprodukovaná elektřina zásobila celé lidstvo.
Jako cvičeníčko pěkné, ale co z toho, že?
Pane Veselý uvedu citát z článku:
"Pro Spojené státy jsou stále důležitější stabilní dodávky čisté elektřiny v gigawattovém rozsahu, aby uspokojily rostoucí poptávku po energii," uvedl náměstek pro jadernou energetiku Dr. Mike Goff.
Už tu stabilní dodávku umí jiné nízkoemisní zdroje, mimo vodní, případně biomasy a ještě za podobně nízké ceny, jako jádro?
"Už vidím", jak budete velkou aglomeraci s vysokou spotřebou elektřiny na malém prostoru zásobovat decentrálními a výrobně nespolehlivými zdroji.
@Bob 20. září 2024, 13:34
Dovolím si dotaz.
Proč se tedy v USA, Číně a dalších zemích mimo EU vůbec staví nějaké OZE?
Proč se nestaví jen a jen "ideální" JE?
Jeden z důvodů je ten, že ve světě existují i jiní odběratelé, než soustředění ve velkých centrech s velkým odběrem na malé ploše.
Další třeba bezmezná podpora OZE a někde i speciální daně navíc pro JE. I když to je hlavně v EU.
Někde také (v Číně a jižních USA) mají jiné podmínky pro výrobu (větší koeficient výroby/na jednotku instalovaného výkonu) a nebo jiné podmínky spotřeby (v jižních oblastech, blíže k rovníku mají na rozdíl od nás největší spotřebu v době, kdy nejvíce svítí).
A daly by se najít i další důvody.
Samozřejmě neexistuje žádný "ideální" zdroj. Každý má své výhody i nevýhody.
Poslední dva bloky v USA postavil Westinghouse ve Vogtle s mnohaletým zpožděním, v Summer už před lety došla investorovi trpělivost, odpískal to a W. hodlá již vyrobené zařízení recyklovat na Ukrajině.
Jedna věc je to, co by bylo třeba, jiná co by se hodilo - a úplně jiná, co je reálné.
Bohužel...
Akorát to teda reálně nestavěl Westinghouse, protože ten ani žádné stavební kapacity nemá, ale zpočátku CB&I, později Fluor a nakonec se ten projektu úspěšně podařilo dokončit poté, co výstavbu převzal Bechtel - největší společnost tohoto druhu v USA.
Wow, politický náměstek mající za úkol propagovat jadernou energetiku propaguje jadernou energetiku pomocí té nejotřepanější fráze pro prostý lid.
""Už vidím", jak budete velkou aglomeraci s vysokou spotřebou elektřiny na malém prostoru zásobovat decentrálními a výrobně nespolehlivými zdroji."
To, že vy to neumíte pochopit, neznamená, že to nejde. V reálu na to není potřeba nic chytřejšího než nějaké dráty, trafa, měniče, průmyslová datová komunikace a pár šikovných inženýrů, kteří vám na to udělají řídící SW. Je to už celkem standardizovaný produkt, který dodávají desítky zavedených firem z oblasti elektrotechniky, viděl jsem to třeba prezentovat lidi z ostravské odbočky ABB. Dva tisíce individuálních zdrojů řízených v reálném čase? No problem.
Jediné, co je tady nespolehlivé, jsou vaše znalosti.
Samozřejmě, že i velká aglomerace jde zásobovat z malých decentrálních nespolehlivých zdrojů.
Jen je oproti velké, nejlépe blízké, elektrárně propojené s tou aglomerací jedním vysokonapěťovým vedením těch drátů, traf, měničů, průmyslové datové komunikace, ale také mědi, oceli, betonu, atd. násobně více. Navíc musíte postavit a udržovat ještě skoro stejně velký záložní zdroj. V současnosti fosilní. Pokud do toho zapojíte ještě akumulaci, tak ještě její cenu + další rozvody energií.
To Vám spolehlivě zaručí vysokou cenu energie, navíc ne nízkoemisní. Ale to Vy slyšet nechcete. Vy a pan Vaněček se tu stále oháníte jen levnou solární elektřinou v poledne a to ještě, jen když dost svítí.
P.s. To individuální řízení na větším území (celostátně) ještě nefunguje nikde, ani v zahraničí. Je to podobné, jako u SMR. Prezentace a malé pilotní projekty. Nehledě na to, že aby to fungovalo, tak to řízení je eufemismus k omezování až vypínání spotřebitelů v době, kdy nesvítí a nefouká.
Hele Bobe, já tuhle vaši hru odmítám hrát. Napíšete zjevnou kravinu a po jejím snadném vyvrácení přijdete s třemi dalším ještě více mimo téma než byly ty předtím.
Tedy, kecejte si co chcete, relevantní to být nezačne.
To nejsou žádné kraviny a už vůbec ne mimo téma.
Pro velkou aglomeraci s vysokou spotřebou elektřiny je nejlepším řešením velká (výkonově) nízkoemisní elektrárna propojená s ním jedním VN vedením. A tomu odpovídá elektrárna jaderná. Platí to jak pro Ameriku, tak ČR. Jiná řešení jsou dražší a v důsledku méně ekologická. Náročnější na suroviny a případně ještě na fosilní zdroje energie.
Protože aktivisti?
@Vítězslav Novák 20. září 2024, 14:00
Pokud to bylo na mě.
Jakože v Číně ovlivňují energetickou politiku země aktivisté?:-)
By mohla, by mohla... - a kdopak jim je postaví? Rosatom to nesmí dělat a Westinghouse to (už) neumí...
Jedním z lidí, kteří mají v Bidenově administrativě na starost oživení jaderné výstavby je Jigar Shah. Je to ostřílený byznysman, který vydělal velké peníze na tom, že uměl najít "business case" a správný model financování pro "okrajové", nové a nezvyklé technologie v energetice.
Ten pán je krutě upřímný. říká, že pro jadernou energetiku existují dobře definované situace, kdy jaderná výstavba v USA dává ekonomický smysl. Ale taky, že není možné, aby si hrála na zachránce energetiky a HLAVNĚ není přípustné, aby s investory nehrála na férovku co se týče cen a doby výstavby. Bez toho s nimi nikdo miliardové kšefty dělat nebude.
Krásně do ukazovat na příklady Westinghousu. Kdyby normálně přiznali, že první kusy jejich AP 1000 budou nejspíše průšvih, protože to je nová a složitá věc, ale že každý další kus bude levnější a míň problematičtější, mohli mít už teď rozjetý solidní byznys. Jenže oni investorům kecali a teď nemají jejich důvěru. Přitom prý už rozdíl mezi problémy výstavby prvního a druhého AP1000 ve Vogtle by dost markantní.
Ještě, že u nás vyhráli tendr na dostavbu Korejci, kteří umí cenu a termíny dodržet.
Poznámka: zdražení v Barakah bylo velmi mírné a krátké zdržení bylo způsobeno nedostatkem vyškoleného personálu, což měl zajistit zadavatel.
Myslíš, soudruhu, ten rosatom, který po 6 letech nebyl sto stavby nových bloků ve Finsku a v orbánistánu ani zahájit.
Tady máte všechny informace pohromadě, abyste zjistili, jak jaderná energetika stagnuje, neroste a jak ji předběhlo nejen OZE celosvětově ale i samotná fotovoltaika (již druhý rok po sobě růst cca 30%),
1)nainstalovaných 2 TW výkonu FVE celosvětově se už dočkáme po necelých 3 letech (v 2025)
od nainstalovaného 1 TW výkonu solárních elektráren (dosaženo koncem 2022).
Je to nejčistší a nejlevnější zdroj výroby elektřiny.
pv-magazine.com/2024/09/19/us-think-tank-predicts-593-gw-of-new-global-pv-installations-for-2024/
2)Podrobná zpráva o jaderné energetice v celém světě a podrobně i v USA má přes 500 stran, ale stačí se podívat na zajímavé grafy a souhrn.
worldnuclearreport.org/IMG/pdf/wnisr2024-v1.pdf
Najdete tam i podrobný rozbor situace jaderné energetiky v USA, realitu jaká je, kdy bylo dasaženo maximavýroby elektřiny z jádra a od kdy výroba v USA stagnuje resp. klesá,
ne sliby co by mohlo být kdyby....
Vaněčku: pořád od Vás čekám na odpovědi:
1) Kolik u nás elektřiny vyrobí FVE a za jakou cenu v prosinci, lednu, únoru?
2) Kolik u nás vyrobí FVE a za kolik Kč po celý rok v době ranní a večerní odběrové špičky?
3) Kolik u nás vyrobí Vaše oblíbená kombinace FVE + VtE a za kolik v prosinci, lednu, únoru a kolik je to procent ze potřeby ČR po ty měsíce?
Bobe, Vy jste jako malé dítě. To je otázka: kolik se toho vyrobí v Kocourkově a zakolik?Nebo: jak prozkoumávat cimrmanovské cestičky, které nikam nevedou.
Musíte se rozhlédnout okolo= Sever-Polsko, západ-Německo, jih-Rakousko.
OZE zde dovedou vyrobit teď třeba v Německu 50% mezi podzimním a jarním slunovratem, každý rok, ano každý rok, více, to neustále roste,
V Rakousku trochu méně, v Polsku zatím mnohem méně, ale tempo růstu FVE a VtE mají pěkné.
Ale co platí: každý z těch států, včetně našeho Kocourkova, dovede vyrobit dostatek elektřiny v tomto období i po celý rok, my dokonce velmi mnoho na export.
To je realita.
Bohužel EU se, na rozdíl od zbytku světa, sama poškozuje, ničí si fugující energetiku kvůli tomu, že věří v uhlíkovou apokalypsu. Cena uhlíkových odpustků zešílela.
Zbytek světa se jim jen směje a říká si: ano, pokračujte, do bezvýznamnosti a ekonomické závislosti.
Přitom významné země zbytku světa zavádí OZE mnohem rychlejším tempem než EU. Vydělávají na technickém pokroku, čistých energiích, vylepšují ovzduší ve velkoměstech, ...
A v tomhle tady žijeme...
To je ovšem základní otázka jak pro domácnosti, tak průmysl, čím a za kolik budou pohánět stroje a topit.
Tak to, že spoléhat na OZE jsou "cimrmanovské cestičky, které nikam nevedou" od Vás slyším poprvé.
Ne, Německo nedokáže vyrobit dostatek elektřiny v tomto období (leden-březen) a za všech okolností (každý den a hodinu). Dokonce to nedokáže ani v součtu za celý rok, protože je čistý dovozce.
Pokud vím, tak to nedokáže vždy ani Rakousko i se svými VE.
Polsko to dokáže díky "špinavému" uhlí, my kromě uhlí také jádrem. Německo z velké části také pořád z uhlí. Ovšem uhlí brzy skončí.
Jsem zvědav, kdo bude pak dodávat do Německa, když v zimě nebude foukat, kromě jaderné Francie.
Na ty "odpustky" si můžete stěžovat, ale to je tak vše, co s tím uděláte. Ostatně "pláčete nad špatným hrobem". Vy sami jste prosazovali jejich zavádění pro podporu OZE, jmenovitě FVE.
Bobe, Vy to nechápete? Třeba ty jaderné Cimrmanovy cestičky? Prvá byla okolo rozšíření Temelína v předchozí dekádě, nová je okolo Dukovat v této a příštích dekádách.
A tomu Německu pořád nerozumíte a pořád se mýlíte, co je technicky možné a co ne.
A pořád nechápete, že spotřebitel chce LEVNOU elektřinu, někde to umí, někde ne.
to musi byt prijemny pocit, desatrocia nieco tvrdit, aby sa nakoniec ukazalo, ze si tu pravdu … nemal.
Teď bychom byli rádi za 4 reaktory v Temelíně v souvislosti s brzkým zavíráním uhelných elektráren.
Vy jste byl mezi těmi, kteří křičeli, že je to zbytečné a FVE zajistí dostatek energie. A vidíte, dodnes nejsou schopny v době, kdy ji potřebujeme nejvíce nejen zajistit levnou elektřinu, ale dokonce ani její dostatek.
Jedna věc je, co je technicky možné (třeba zajistit v Německu v zimě dost elektřiny jejich JE) a druhá věc je skutečnost. Podívejte se na celkovou a hodinovou bilanci elektřiny v Německu za rok 2023.
Ano, někde umí levnou a čistou elektřinu. Třeba ve Francii. I Slovensko, s kterým máme hodně společného na tom není špatně.
Kdo bude Nemecku dodavat v zime?
No prece MY ! Uz se JE planuje.
"Republika" to postavi, cesti obcane to zaplati a nemecti obcane se z toho budou mit dobre.
Kdyz bude foukat a svitit, nesmi nase elektrika z JE branit OZE. Tak uz je to prece domluvene.
Nic o tom co smí a co nesmí domluvené není, naše JE jsou určené jako zdroj pro pokrytí základního zatížení v ČR a ne na dodávání Německu v zimě.
A pokud budou dodávat do Německa, když nebude svítit a foukat, bude to za patřičně vysoké ceny. Už brzo (před dokončením nových Dukovan) budou v Německu závěrnými elektrárnami v takových dobách ty vodíkové. A to se nám teprve "protočí panenky" při pohledu na spotovou cenu elektřiny.
To budou vysoké zisky pro JE ČEZu a potažmo většinového majitele - ČR. Tedy pokud budeme mít nějaké přebytky po odstavení uhlí.
Sice se mluví o oddělení ceny elektřiny z plynu od obchodování na burze, ale zatím nikdo neví, jak to udělat a hlavně, jak to zaplatit (rozdíl vysokých nákladů na výrobu a nižších cen elektřiny).
Tak vidím, že už se Bob těší na vysoké ceny a velké zisky ČEZu v příští a přespříští dekádě. Asi to myslí dobře, ale dopadne to jako obvykle.
Zájem spotřebitelů bude o levnou elektřinu, ne o splácení čtyřicetiletého vysokého CfD pro nové jádro.
Vaněrka .. tedy Vaněček už vysoké ceny energií kvůli oze parodiím na elektrárny dostal... a sním i všichni mentálně zdraví jedinci.
Ty vysoké ceny mne netěší, ale bohužel budou způsobeny prosazováním výlučně OZE a zeleného vodíku v Německu. A Německo má podstatný vliv na cenu elektřiny na burze.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se