Domů
Energetika v zahraničí
Zelený vodík se stane konkurenceschopným až náklady na výrobu klesnou o více než polovinu
zelený vodík

Zelený vodík se stane konkurenceschopným až náklady na výrobu klesnou o více než polovinu

Náklady na výrobu zeleného vodíku z obnovitelných zdrojů budou muset do roku 2030 klesnout. To je zásadní podmínka, aby se zelený vodík stal konkurenceschopným vůči konvenčním palivům. Náklady musí klesnout o více něž 50 % na 2,0 až 2,5 dolarů/kg (44 až 56 Kč/kg).

Tak radikálního snížení nákladů lze dosáhnout při nákladech na elektřinu ze solárních nebo větrných elektráren ve výši 20 až 30 dolarů/MWh (445 až 667 Kč/MWh). Dále musí poklesnout náklady na elektrolyzéry o 30 až 50 %. To uvádí nová zpráva How Hydrogen Can Fuel the Energy Transition od S&P Global Ratings.

„Myslíme si, že do roku 2030 je možný prudký pokles nákladů na zelený vodík, jehož snížení bude výsledkem tří faktorů,“ uvádí se ve zprávě.

S vyrovnanými náklady na obnovitelnou energii, které představují až 60 % nákladů na zelený vodík, by pokles ceny o 10 dolarů/MWh (222 Kč/MWh) snížil náklady na zelený vodík o 0,4 až 0,5 dolarů/kg (9 až 11 Kč/kg). Pokles nákladů na elektrolyzér o 250 dolarů/kW (5558 Kč/kW) by snížil náklady na zelený vodík o dalších 0,3 až 0,4 dolarů/kg (7 až 9 Kč/Kg). A konečným faktorem je zvýšení využití elektrolyzérů ze 40 % na 50 %. To by vedlo ke snížení nákladů o dalších 0,2 až 0,3 dolarů/kg (5 až 7 Kč/kg).

Modrý vs. zelený vodík

Současná podpora pro zachycování a skladování uhlíku (CCS) by mohla pomoci vyrábět modrý vodík. Modrý vodík se získává parním reformováním fosilních paliv za současného zachycení vypouštěného oxidu uhličitého technologií CCS.

Modrý vodík je v současné době levnější než zelený vodík. Za předpokladu dostupnosti ropných a plynových ložisek nebo solných jeskyní pro skladování oxidu uhličitého je tato metoda schopna v krátkodobém až střednědobém horizontu dodávat větší objemy.

Podobné zvýšení objemu zelného vodíku je omezeno skutečností, že většina výrobní kapacity obnovitelné energie v příštím desetiletí bude zapotřebí k nahrazení konvenční výroby nebo k pokrytí rostoucí spotřeby elektrické energie.

Zdroj úvodní fotografie: Siemens

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Mirous
24. listopad 2020, 10:08

Vodík je dobrá šílenost. Lidstvo mělo problém i s auty na CNG a pár magorů si myslí, že vodík bude brzo dominovat - stačí to nařídit. Technologické problémy vodíku je nezajímají. I kdyby cena vodíku skutečně klesla, tak je zde tolik nevyřešených problémů...

Omega
24. listopad 2020, 11:13

Tohle je dobrý článek.

1kg vodíku má energii 33 kWh. Na jeho výrobu elektrolýzou a stlačení je potřeba přes 60kWh energie. Aktuální cena "zelené" elektřiny je na 60 USD/MWh, to je 3.6 USD na kilogram jenom v ceně elektřiny.

Pokud bych chtěl srazit výrobní cenu vodíku na 2 USD, musela by cena za MWh skutečně klesnout na 20 USD/MWh.

Sice jsem velký optimista, ale neumím si představit takhle nízké ceny elektřiny. To už je totiž pod-nákladová cena - i větrná elektrárna má určitou životnost a provozní náklady - a ty nejlepší mají aktuálně cenu kolem 37USD za MWh a náklady už jsou natolik optimalizované, že se nedají výrazně srazit (graf efektivity je obrácená exponenciála a bod zlomu už byl překonán).

Takže z tohoto článku mi plyne výsledek = vodík nebude do roku 2030 konkurenceschopný v energetice. O konkurenceschopnosti v průmyslu rozhodne cena emisních povolenek (ocel se dá vyrábět i s vodíkem místo s koksem, cement, hnojiva....)

Josef
25. listopad 2020, 21:18

Vodík vyrobený pomocí elektrické energie bude vždycky nevýhodný, protože celková účinnost je mizerná. Jenže známe i jiný způsob výroby vodíku než pomocí el. energie a to pomocí tepla - tepelného rozkladu vody. Stačí mí vysokoteplotní jaderný reaktor, který vyrobí ohromné množství tepla a to využít na výrobu vodíku. Pak je účinnost 50% jenže kdo by do toho investoval vždyť máme skvělé levné stabilní OZE....

https://cs.wikipedia.org/wiki/HTGR

Jiří
24. listopad 2020, 11:18

Dobře, tak máme vodík za 50 Kč/kg a další náklady nic? :-D

Jenom ta infrastruktura je nepředstavitelná, potřebovali bychom v ČR zhruba 4000 vodíkových stanic, každá schopná dodat alespoň 1000 kg vodíku denně. Nehledě na šílené náklady (miliony eur na jednu stanici) ani není tolik vhodných lokalit, kde to postavit z důvodu bezpečnosti a také prostoru, 1000 kg vodíku při skladovacím tlaku 250 bar zabere objem 70 m3 a to už je pořádná nádrž, kterou jen tak neschováte. Navíc by každý den do každé stanice musely jezdit cisterny s vodíkem někde z Dánska nebo bůhví odkud. Na 1000 kg je potřeba 60 MWh elektřiny denně, což je pro představu polovina roční výroby elektřiny naší největší solární elektrárny a toto potřebujeme krát 4000.

Takže si pohádky o zeleném vodíku nechte pro někoho jiného.

Jaroslav Novák
24. listopad 2020, 12:24

utopie a nedává smysl nic, co autoři sepsali, ale jádru se nevěnujeme, to není cool, zaujmou novou utopií, to je lepší jít sekat dříví. Pozor, komise uhlí bude míti o čem tlachat!

Jiří Trn
24. listopad 2020, 17:49

Mno já bych vodík (alespoň v EU) moc nepodceňoval.

Tak jak se kdysi říkávalo, že jedna pi*a proti proudu i tři lodě utáhne, tak dnes se může směle říkat, že jeden bruselský úředník i tři tankery unese.

V dnešním byrokratickém eurosajuzu je celkem jedno, jestli je něco efektivní, výkonné, nebo účinné.

Pokud se do toho europapaláši zamilují, bude to mít (alespoň na několik volebních období) zářivou budoucnost.

Petr
25. listopad 2020, 10:14

EU nemá naštěstí tak velký rozpočet. Dokážou zadotovat ještě výstavbu čerpacích stanic na vodík, které pak budou 90% doby nečinně stát, ale zadotovat masové používání vodíku v dopravě, kdy by museli přispívat na každé kilo paliva ani náhodou, to by bylo 100x dražší.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se