Domů
Energetika v zahraničí
Zemětřesení ve slovenské energetice mimo jiné sníží výkupní ceny pro OZE

Zemětřesení ve slovenské energetice mimo jiné sníží výkupní ceny pro OZE

Na Slovensku došlo v průběhu posledních dvou týdnů k legislativním změnám, které budou mít dopad na celou energetiku. Za proměnou legislativního prostředí stojí slovenský regulátor Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), který představil návrh cenové vyhlášky na regulační období 2017-2022. Nezanedbatelné bude také zrušení poplatku pro výrobce elektrické energie za provoz distribuční sítě.

Do 4. července bude probíhat připomínkovaní návrhu nové cenové vyhlášky v oblasti elektroenergetiky, kterou připravil slovenský regulátor ÚRSO.

Změny se týkají například pravidel pro odpisování majetku nebo stanovování oprávněných nákladů, které mohou být promítnuty do koncové ceny. Nově by tak mělo být možné za ekonomicky oprávněné náklady považovat rovnoměrné odpisování hmotného i nehmotného majetku využívaného výhradně na výkon regulované činnosti.

Novinkou má být možnost mezi oprávněné náklady zařadit financování prostřednictvím dluhopisů s daným maximálním kupónem (úrokem).

Reálná míra výnosnosti regulační báze aktiv WACC bude stanovena na celé regulační období 2017-2022 ve výši 6,47 %. Změnit se může v případě, že dojde k odchylce více než 10 % v parametrech vstupujících do výpočtu.

Ve výpočtech maximální ceny by se měl zohledňovat aritmetický průměr denních cen dle oficiálního kurzového lístku zveřejňovaný pražskou burzou PXE za období od 1. července roku t-2 do 30. června roku t-1. V současnosti je toto období stanoveno od 1. ledna do 30. června předešlého roku.

Citelná rána pro obnovitelné zdroje energie

Dramatického poklesu v řádu desítek € mají doznat téměř všechny garantované výkupní ceny pro nové výrobny z obnovitelných zdrojů. Například u malých vodních elektráren došlo ke snížení o více než 20 € v každé výkonové kategorii.

Nově připojené vodní elektrárny do 100 kW by tak podle návrhu od roku 2017 měly dostávat 89,35 €/MWh oproti současným 111,27 €/MWh. Nové malé vody s výkonem od 1 MW do 5 MW si mají pohoršit z nynějších 97,98 €/MWh na 73,58 €/MWh.

Zdroj úvodní fotografie: www.vvb.sk

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se