Družice monitorující klima pomůže odhalovat globální změny atmosféry
Z ruského kosmodromu Pleseck bude odstartována družice Sentinel-5P, již šestá družice programu Copernicus, který se zabývá výzkumem a monitoringem životního prostředí. Na oběžnou dráhu Země poputuje 13. října a jejím úkolem bude poskytovat informace o kvalitě ovzduší. Program sdílí poznatky zdarma, na principu plně otevřených dat, a to již od roku 2014, kdy byl spuštěn.
Data poskytnutá družicí pomohou také předpovídat počasí. Informace bude zpracovávat služba pro sledování atmosféry programu Copernicus (CAMS), která budou dále předávána Centru pro střednědobou předpověď počasí ECMWF. Sentinel-5P se zaměří na sledování několika aspektů udávajících stav zemské atmosféry. Monitorovat bude znečištění ovzduší, především plyny unikající z dopravy a průmyslové výroby či dřevozpracujícího průmyslu, dále klima pomocí sledování hladin CO2, metanu a dalších skleníkových plynů s cílem lepšího porozumění chemických procesů způsobujících zesílení skleníkového efektu. Mimo tyto bude zařízení mapovat i globální množství ozónu a to i v dolních častech atmosféry, kde tento plyn může způsobovat respirační problémy a poškozovat vegetaci.
Otevřená data
Přístup k informacím poskytnutým programem Copernicus může mít od roku 2014 prakticky kdokoliv. Projekt vyslal na oběžnou dráhu již pět družic, přičemž každá monitoruje některou ze součástí povrchu nebo atmosféry (mimo jiné například ledové pokrývky či vodní plochy, čímž přispívá ke zlepšení výzkumu globálních změn klimatu a biosféry). Komplexní modely jsou dostupné online na stránkách programu.
Technologie mohou pomoci zlepšit lidské zdraví
Družice na své palubě dopravuje přístroj Tropomi, jehož úkolem je mapovat v atmosféře stopová množství plynů, které mohou způsobovat zhoršení kvality atmosféry a mít neblahý dopad na lidské zdraví a klima. Spektrometr zmapuje globální atmosféru každých 24 hodin, a to s rozlišením kolem 7 km x 3,5 km a rozsahem snímání o šířce záběru 2600 km. Technologie tak může poskytovat aktuální informace o stavu ovzduší kdekoli na planetě a přinést tak zcela nový standard monitoringu kvality atmosféry.
Program doprovází interaktivní mediální kampaň Evropské kosmické agentury a výzkum je také možné sledovat prostřednictvím blogu vědeckých pracovníků agentury.
Úvodní fotografie: Airbus
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se