Domů
Životní prostředí
IEA žádá kvůli ochraně klimatu radikální změnu energetické politiky
Emise CO2
Zdroj: Google.com

IEA žádá kvůli ochraně klimatu radikální změnu energetické politiky

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) přichází s radikálními požadavky na změnu energetické politiky, aby svět do poloviny století dosáhl nulových emisí. V dnes zveřejněné zprávě navrhuje například okamžitě zastavit investice do ropných, plynových a uhelných projektů. Pokud vlády chtějí uhlíkovou neutralitu do roku 2050 zajistit, musí se nejpozději do roku 2035 zastavit prodej nových osobních aut se spalovacím motorem a globální odvětví elektřiny musí dosáhnout čistých nulových emisí do roku 2040. Zpráva má být vodítkem pro další kolo globálních rozhovorů o klimatu, které se uskuteční v listopadu ve Skotsku.

V pařížské klimatické dohodě z roku 2015 se státy zavázaly ke snaze udržet oteplování globálního klimatu výrazně pod dvěma stupni Celsia ve srovnání s předindustriálními časy a pokud možno co nejblíže 1,5 stupně. Emise skleníkových plynů by proto měly být do roku 2050 nulové. I kdyby ale všechny státy, které se k nulovým emisím do poloviny století zavázaly, svůj slib splnily, stejně se v roce 2050 bude dostávat do vzduchu 22 miliard tun oxidu uhličitého. Teplota by proto do roku 2100 vzrostla zhruba o 2,1 stupně Celsia.

Dosavadní opatření nestačí, upozorňuje agentura. Pokud bude svět chtít globálnímu oteplování zabránit, bude potřeba od základu změnit způsob, jakým se na planetě energie vyrábí, distribuuje a používá.

„Cesta k čisté nule je úzká, ale stále dosažitelná. Pokud se chceme do roku 2050 k čisté nule dostat, nepotřebujeme žádné další investice do nových ropných, plynových a uhelných projektů,“ řekl agentuře Reuters výkonný ředitel IEA Fatih Birol.

Podle něj stojí lidstvo možná před nejnáročnějším úkolem v historii.

Zatímco nové investice do fosilních projektů nebudou nutné, bude do roku 2030 potřeba zvýšit globální investice v energetickém sektoru na pět bilionů dolarů (104 bilionů Kč) ročně, píší experti IEA. Nutné bude masivní nasazování obnovitelné energie. Téměř 90 procent výroby elektřiny by mělo do roku 2050 pocházet z obnovitelných zdrojů a většina zbytku z jaderné energie. Solární fotovoltaické zdroje by měly do roku 2030 přispívat 630 gigawatty (GW) ročně a větrná energie musí vzrůst na 390 GW, vypočítává IEA. To představuje dohromady čtyřnásobek objemu z loňského roku, který byl rekordní.

Zpráva vyzývá k odstavení nejméně efektivních uhelných elektráren do roku 2030. Ty, které budou ještě v roce 2040 v provozu, bude potřeba modernizovat.

„Pro energetickou agenturu to je bod obratu,“ řekl listu Handelsblatt expert na energetiku John Feddersen z londýnské poradenské společnosti Aurora Energy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
Omega
18. květen 2021, 14:42

Takže navrhovaný energetický mix Jádro+Voda+Vítr+Slunce

S tím souhlasím.

Otázka zní co udělat s dopravou - letadla nejsou vyřešená.

Další jak pohánět traktory.

No a nejtěžší - jak donutit bohaté, aby se omezovali.

Carlos
18. květen 2021, 15:47

Už jsem Vám tu k domu psal... Pan jak může navrhovat, ale to je tak jediné. Muselo by to projít parlamentem a a tam to bude mít takový návrh těžké.

Jenda Stehlik
18. květen 2021, 15:54

Tak teď jste mě rozesmál. Nepokouseli se o totéž komunisti? Opravdu to vypadá, že něco na hesle navrch zelený uvnitř rudý asi něco bude.

Vinkler
18. květen 2021, 15:57

Pořádně zdanit bohaté a je to.

Jenda Stehlik
18. květen 2021, 16:14

Jenže jdeme naopak. Zrušili jsme progresivní zdanění. Snížili korporátní z 39% na 19%. A naopak zvedli DPH. Holt kapři si rybník nevypusti. Proto i ta daň z nemovitosti neprojde. Naopak čekám uhlíkové daně. To je spotřební a dopadne tedy na socky.

Josef
18. květen 2021, 22:08

Jistě zdaňte bohaté jenže a pak nebudete mít inženýry ,vědce , lékaře a další, protože snažit se nebude mít smysl společnost rychle zchudne a schopní se vystěhují... Uvědomte si, že ambice jednotlivců slouží kolektivu. Bohatý člověk pokud bohatne legálně a na bázi dobrovolné spolupráce ( ne nějaký mafián) tak tito lidé vytvářejí bohaté i průměrné lidi, kteří by to jinak nezvládly. Komunismus ekonomicky zkrachoval proto, že demotivoval široké společenské vrstvy ke studiu a práci na osobním růstu. Ještě v 90 tých letech brali docenti na univerzitách menší plat než zedníci a mladší nemocniční lékař v polovině 90 tých let bral 8 tisíc čistého. Teprve jak začali lidé chybět platy vzdělaných a schopných lidí začaly prudce růst.

Jenda Stehlik
18. květen 2021, 16:00

Ještě dodám, že o něco podobného se pokoušeli v izraelských kibucech. Ale i ty se po desetiletích rozpadli a dnes mají v Izraeli socialistické strany minimum a většinově se prosadila pravice. Prostě člověk pracuje a buduje zázemí proto, aby se měl lépe.

Jiří
18. květen 2021, 17:19

Nemusíme vyřešit vše, stačí většinu. Letadlo s doletem 1500 km na baterie je technicky řešitelné v této dekádě a to stačí na více než 80 %, možná i 90 % všech letů. Traktory na 8hodinový provoz jsou taktéž reálné.

Pokud bychom snížili spotřebu ropy ze ~100 mil. barelů denně na ~50 mil., tak je možné, že si s tím planeta poradí zcela sama (pokud jí nebude házet klacky pod nohy jinými způsoby).

Josef
18. květen 2021, 22:47

Pokud Vám jde o emise pak na leteckou dopravu připadá asi 12% emisí CO2. To je max 4GT. Aby nestoupala koncentrace CO2 v atm. stačí mít emise CO2 asi 10GT. dnes máme 35 / před covidem/ . Pokud stacionární zdroje přejdou na fosilní substituce a přirozený vývoj EV stačí k poklesu k. CO2 v atm. Jinak pro letadla jsou nejlevnější umělá paliva a pokud se má dekarbonizovat tento sektor je to budoucnost, ale nemá to smysl.

Jan Veselý
18. květen 2021, 15:03

"Téměř 90 procent výroby elektřiny by mělo do roku 2050 pocházet z obnovitelných zdrojů a většina zbytku z jaderné energie." Měl byste to jádro pěkně šoupnout kam patří, nakonec seznamu. IEA mu fakticky předpovídá stagnaci.

A elektrifikace traktorů bude úplně v klidu. Na letadlech se holt bude muset pracovat.

Milan
18. květen 2021, 15:19

To jsou teda bláboly. "..udržet oteplování globálního klimatu výrazně pod dvěma stupni Celsia..". Az ovladneme energii Slunce, tak se nam to možná povede. Hlavně, že víme jaká bude teplota v roce 2100. Typický alarmismus a zasévání strachu mezi lidi, aby se snáze ovládali a platili, jak to někdo naplánoval.

Kamil Kubů
18. květen 2021, 16:20

Prohlášení: "Zatímco nové investice do fosilních projektů nebudou nutné,..." znamená, že k roku 2030 bude technicky i ekonomicky vyřešen problém sezónní akumulace elektrické energie a pro pokrytí spotřeby v zimních měsících, pro výrobu tepla a další součásti dnešní globální ekonomiky se budou nově vytvářet už jen "nefosilní" projekty. Jinými slovy, od roku 1930 se nepostaví žádná elektrárna, teplárna nebo technologický provoz, který by jako zdroj energie používal uhlí nebo zemní plyn.

To vypadá až příliš optimisticky.

Miloslav Černý
19. květen 2021, 00:06

Jestli je ještě zmiňováno jádro, tak je třeba to chápat jako dosluhující stávající, nikoli nově plánovaně budované. Při tak plánovaném potřebného rozvoje OZ bude snadno vytěsněn z trhu i ten zbytek jádra, hlavně těch kontraverzních velkých typu JEDU.

Jan
19. květen 2021, 01:16

Je to krásné a co tou úzkou cestou myslí? To že se politici rozhodnou, že budeme CO2 nulový a přitom nejsou vůbec ještě vynalezeny technologie se bude řešit tak, že se vědcům dá za úkol vše včas vynalézt... Jen se obávám, že si za chvíli nějaký pseudopolitik vzpomene že vědci musí vynalézt druhé slunce aby se pořád svítilo a pak se budou všichni ti politici a humanysti divit jak je možné že to nejde...

Miloslav Černý
19. květen 2021, 11:14

I kdyby se již nic nevymyslelo, což je nepravděpodobné, tak i ze stávajícími znalostmi lze docílit v minulosti zcela nepředpokládané - 100% závislost na OZ. Je to v ochotě a odhodlání, nikoli v nedostatku technologických znalostí.

Emil
19. květen 2021, 11:43

Zmocněnec USA pro klima si myslí něco úplně jiného:

"Half of emissions cuts will come from future tech, says John Kerry"

theguardian. com/environment/2021/may/16/half-of-emissions-cuts-will-come-from-future-tech-says-john-kerry

TechnikTom
19. květen 2021, 19:56

Ano politici rozhodnou a technici to přece musí vyřešit....

Bohužel takto uvažuje i většina místních nekompromisních OZE vyznavačů.

Vůbec si neuvědomují,že se chovají stejně absurdně, jako postavičky v tomhle videu:

https://youtu. be/BKorP55Aqvg

( vymažte mezeru před "be! )

pave69
20. květen 2021, 20:00

Kromě zrušení investic do fosilních paliv bude také nutné zakázat výrobu a prodej svíček. Jinak, když nebude v zimě foukat, si ten plebs bude svítit jimi, což zase zvýší emise CO2. Taky zakázat prodej briket. Možná by se dal akceptovat prodej dřeva, spíš jen toho z dovozu - samozřejmě po řádném proclení a zdanění.

Miloslav Černý
22. květen 2021, 10:50

Ty svíčky by se mohly zachovat, aby mohli nejskalnatější jaderný příznivci nostalgicky vzpomínat na již historickou úlohu u hrobu kontraverzního jádra.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se