Domů
Životní prostředí
Odborníci: Rok 2023 by mohl být bodem zlomu v globálním oteplování, cíl omezit oteplení na 1,5 °C selhal
Požár v Kalifornii. Zdroj: Glenn Beltz / Flickr / CC BY 4.0 Deed
Zdroj: Glenn Beltz / Flickr / CC BY 4.0 Deed

Odborníci: Rok 2023 by mohl být bodem zlomu v globálním oteplování, cíl omezit oteplení na 1,5 °C selhal

Cíl Pařížské klimatické dohody omezit globální oteplování na 1,5 stupně Celsia "fakticky selhal", uvedli vědci na konci září na kongresu o extrémním počasí v Hamburku. Vědci a odborníci vidí promarněnou příležitost stabilizovat klimatický systém s relativně malým úsilím. Podle názoru účastníků konference bude velká část klimatických změn pokračovat bez kontroly, což znamená, že masivním změnám na naší planetě již nelze zabránit.

"Musíme se smířit s tím, že cíl 1,5 stupně bude překročen," řekl Jochem Marotzke, ředitel Institutu Maxe Plancka pro meteorologii.

Masivní změny globálního klimatu jsou nyní nevyhnutelné a lidstvo bude muset vynaložit značné úsilí a investice, aby se pokusilo udržet oteplení pod 2 °C, konstatovali účastníci kongresu. Při současném tempu se svět chystá zvýšit průměrnou globální teplotu o 3 °C.

Rok 2023 podle odborníků představuje rok, kdy vývoj extrémních povětrnostních jevů dosáhne takové úrovně, že již nebude možné popírat klimatické změny a jejich lidské příčiny. Kromě výzvy k rozhodné ochraně klimatu vyzývají vědci také k rozhodným krokům v oblasti adaptace a nevratných důsledků dalšího globálního oteplování.

Rok 2023 je pro vývoj klimatu na naší planetě přelomový. Ještě nikdy nebyly globální teploty vzduchu a vody tak vysoké jako letos. Nikdy předtím nedosáhly rekordy veder a lesních požárů takových rozměrů jako v roce 2023. O 5 až 6 stupňů vyšší teploty vody v oblasti Středozemního moře způsobily rekordní výpar a následné srážky v Evropě a severní Africe,” uvádí tisková zpráva Německé meteorologické služby (DWD).

Extrémní povětrnostní jevy v průběhu roku 2023 by mohly znamenat "bod obratu" v transformaci směrem k vyšší průměrné globální teplotě, což zvýší výskyt rozsáhlých požárů, vln veder a povodní, uvedli členové kongresu ve svém prohlášení.

Německo zachránila “meteorologická náhoda”

Německo bylo do značné míry ušetřeno extrémních projevů počasí, které v posledních měsících zasáhly velkou část jižní Evropy a severní Afriky. Teploty o pět až šest stupňů vyšší, než je průměr Středozemního moře, však mohly pro zemi znamenat stejně katastrofální deště nebo dlouhotrvající sucha, uvádí se v prohlášení. Jedná se pouze o meteorologickou náhodou, že k těmto událostem došlo jinde.

V dlouhodobém měřítku se počet dnů s teplotou nad 30 °C v Německu od padesátých let minulého století ztrojnásobil, a to z průměrných tří na devět dnů ročně, uvedla německá meteorologická služba (DMG) ve zprávě prezentované na kongresu. Průměrná teplota v zemi se od počátku záznamů v roce 1881 zvýšila o 1,7 °C a tempo oteplování se v posledních desetiletích neustále zrychluje, což vede k vysušování půdy a většímu počtu lesních požárů, uvádí se ve zprávě.

"Musíme skoncovat s iluzí, že jsme za posledních 30 let významně přispěli k opatřením v oblasti klimatu. Mnoho lidí udělalo hodně, ale ke snížení koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře máme ještě daleko," řekl Frank Böttcher, vedoucí DMG.

Podle Böttchera musí politici i celá společnost přistoupit k serióznímu přehodnocení situace. Dodal, že musí přizpůsobit své spotřební chování a regulovat "společensky přijatelným" způsobem, aby uvedli využívání zdrojů do souladu s environmentálními omezeními a připravili se na dopady změny klimatu, kterým se již nelze vyhnout.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
Zdeves Pavel
2. říjen 2023, 12:03

Podle alarmistu, ne odborníků.

Zbyněk Poisl
2. říjen 2023, 12:25

Jelikož všechna navrhovaná opatření jsou nesmysly, které změnu klimatu ještě víc a vic urychlují, tak je docela pochopitelné, že cíl selhal! Je potřeba respektovat fyzikální (přírodní) zákony, a pak je možné něčeho dosáhnout. Zatím klimaalarmisté a teroristé dělají přesný opak a situaci násobně zhoršují!

Zdeněk
2. říjen 2023, 12:36

Až budete přisátý na státní cecík zelených dotací, tak to taky uvidíte jinak.

O nic jiného totiž nikomu z nich nejde.

Jan Veselý
2. říjen 2023, 16:35

Povídejte, přehánějte. Copak vám ti zlí teroristé udělali?

Petr prochaska
2. říjen 2023, 13:42

Hlavní podíl na oteplování mají městské tepelné ostrovy (UHI) a to tím, že je víc tmavých ploch, které teplo absorbují místo toho aby energii odrazili zpět do vesmíru.

To se ale vůbec neřeší, místo toho se řeší CO2 jehož podíl na oteplování nemusí být vůbec významný.

Jan Veselý
2. říjen 2023, 16:33

Vzhledem k tomu, že klimatické meteorologické stanice se musí nacházet daleko od zástavby, je váš argument irelevantní. I když problematika UHI je vážná, obzvláště v situaci, kdy bude více a více horkých dní, kdy ve městech bude díky jevu UHI doslova "na chcípnutí".

Petr prochaska
2. říjen 2023, 19:40

Meteorologické stanice se samozřejmě nacházejí čím dál blíže k zástavbě, popřípadně se stávají její součástí. Města se rozrůstají.

O UHI máte i následující studii:

Summer warming 1895-2023 in U.S. cities exaggerated by 100% from the urban heat island effect

wattsupwiththat.com/2023/09/27/summer-warming-1895-2023-in-u-s-cities-exaggerated-by-100-from-the-urban-heat-island-effect/

Milan Vaněček
2. říjen 2023, 21:33

Musíme si ještě počkat na finální publikaci a pak musí IPCC zareagovat na to "nafouknutí" zvýšení teplot na dvojnásobek (z dat USA 1895-2023). Že existuje "urban heat island effect" asi nikdo zpochybnit nemůže.

Pravoslav Motyčka
3. říjen 2023, 23:42

Jen poznámka , růst emisí CO2 je také důsledkem geopolitické snahy USA zachovat si technologickou převahu o kterou rychle přicházejí. Nový světový řád, který prakticky začal Ruskou invazí na Ukrajinu v únoru loňského roku , změnit tuto snahu USA na zoufalou a vede k tomu ,že USA se zcela nepokrytě snaží pomocí sankcí poškozovat jiné ekonomiky především Čínskou cílem jen zachovat si vliv a to vede k tomu ,že Čína , ale i další státy se snaží být co nejvíce samostatní , aby byly proti této politice ( pokud se to tak dá nazvat) imunní to vede zejména k těžbě a pálení uhlí , protože v případě konfliktu ztratí Asie přístup ke zdrojům energie ze středního východu , proto jsou také USA v Saudské Arábii "tak populární " A proto jejich vliv na střením východě tolik upadl. Pro ně asi překvapivě dosáhli přesného opaku toho co chtěli , jenže to nic nemění na tom , že Čína a další státy se bojí závislosti na dovozu , tak tím více na jedné straně elektrifikují a na druhé straně těží uhlí, protože z uhlí lze relativně rychle a levně začít vyrábět velké množství elektřiny. Je to jen taková vlnka v růstu spotřeby uhlí , protože EU a USA uhelné el. odstavují , ale ty uhelné el. co se ted masivně staví v Asii budou fungovat 30-40 let. A to bude mít zásadní vliv na světové emise CO2 v budoucnu. Pokud někdo tvrdí ,že svět s emisemi nic neudělal , pak má pravdu , světové emise CO2 totiž stále rostou a jediné co se mění je vyrovnávání emisí na 1 obyvatele mezi vyspělým a rozvojovým světem - my snižujeme a oni zvyšují - jenže jich je mnohem více , takže celkový trend je růst v podstatě ničeho jiného nebylo objemu emisí zatím dosaženo , pokud současné geopolitické napětí bude pokračovat , což je pravděpodobné pokud USA nezmění svojí snahu být hegemonem , tak lze očekávat , že pokles emisí CO2 bude o o několik let zpožděn a nastane prakticky asi až státy Asie dosáhnou vyšší míry elektrifikace ekonomiky , pak spotřeba elektřiny neporoste tak prudce a nové jaderné el. a OZE budou mít větší výrobu než bude růst spotřeby v Číně se to stane patrně okolo roku 2027 v chudších státech Asie až daleko po roce 2030.

Vladimír Šťastný
2. říjen 2023, 18:16

Kecy, kecy, kecy a zase kecy pořád dokola. Na konci sedmdesátých let minulého století ti samí říkali, že když teplota stoupne o 0,2stupně, budeme mít problém, když o 0,5 stupně, tak to většinově nepřežijeme.

Teploty stouply o další stupeň a lidstvo s tím nedokázalo a nedokáže ani do budoucna nic dělat. Jediná šance je přizpůsobit se a změnit své zvyky.

Kdo se přizpůsobí přežije, kdo ne, nezachrání ho ani dvacet elektrických aut v garáži a FVE na střeše.

Milan Horak
3. říjen 2023, 12:15

Já si pamatuju, že v té době tito klimaalarmiste varovali před globálním ochlazováním a navrhovali fantasmagorická řešení pro ochlazení zemského povrchu. Uběhlo pár let a vše je opačně. A lidé jim to žerou opět. Strach, který zasévají v lidech zelenorudí zastánci jedinné pravdy, je mocná zbran.

Jan Veselý
3. říjen 2023, 12:38

A pamatujete si taky proč se o tom ochlazení mluvilo a proč nenastalo? Ne, že? Tak já vám to zopakuju. Ten ochlazovací efekt způsobují prachové částice a SO2 v ovzduší. No, a proč k ochlazení nedošlo? No, protože se s tím problémem něco dělalo. Jen pro srovnání, prachové emise klesly v ČR mezi 1990-2022 cca na jednu dvanáctinu a emise SO2 na jednu pětadvacetinu. SO2, nejhorší polutant v ovzduší v roce 1990 je dnes velmi obtížné vůbec nějak změřit.

Suma sumárum, úplně stačilo se zdrojem problému něco dělat. "Chytráci" a jejich výmluvy a hanlivé nálepky byli bezcenní tehdy i dnes.

Antonín Mikeš
3. říjen 2023, 13:12

Byla v té době známá příčina ochlazování? Odsiřovalo se kvůli ochlazování nebo kvůli dopadu kyselých dešťů na ekosystém?

Jan Veselý
4. říjen 2023, 22:12

"Byla v té době známá příčina ochlazování?" - Jasně, že jo.

"Odsiřovalo se kvůli ochlazování nebo kvůli dopadu kyselých dešťů na ekosystém?" - Ani kvůli jednomu, hlavní důvod vždy bylo to, že bez odsiřování při inverzí lidi doslova "kapali jak mouchy" a i ti silní, co přežívali, to nesnášeli. Vaše dva důvody byly až sekundární (kyselé deště), resp. ignorované (ochlazení).

Miloslav Pecka
2. říjen 2023, 22:35

Lidské CO2 způsobuje tragické oteplování? Tomuto nesmyslu věří stále méně lidí, proto tak tlačí na pilu a straší. Takže pár čísel:

1. lidská činnost se podílí na ročních emisích CO2 3-5%. Zbylý podíl až 97% přírodního původu. To znamená, že podíl lidí je na hranici statistické chyby.

2. Atmosféra obsahuje cca 0,04% oxidu uhličitého. Přesně 420ppm tohoto plynu. Jedná se tedy o stopový plyn, jehož oteplovací účinek odpovídá jeho množství. Pro srovnání daleko účinnějšího skleníkového plynu vodní páry obsahuje celá 2%, což je 50x více než je CO2

3. Pro přežití je hranice koncentrace CO2 někde kolem 180ppm. Takže buďme rádi za každou molekulu CO2, která se do ovzduší vrátí.

richie
3. říjen 2023, 14:57

:..Rok 2023 podle odborníků představuje rok, kdy vývoj extrémních povětrnostních jevů dosáhne takové úrovně, že již nebude možné popírat klimatické změny a jejich lidské příčiny ..."

ano, klimaticke zmeny nikto nepopiera, ale to ze su tieto zmeny antropogenne este nikto nedokazal . . rovnake (a casto vacsie) klimaticke zmeny sa uz za poslednych cca 1milion rokov zopakovali relativne pravidelne minimalne 8x a to bez dokazatelneho zasahu rodu "homo" .. a za poslednych 20milionov rokov boli tieto vykyvy este vacsie ~ tam by ale muselo ist na vrub plazom/jasterom a inym druhom, kedze cicavce bol v drvivej mensine ..

a jedna z uvodnych viet a nosna myslienka Podle názoru účastníků konference bude velká část klimatických změn pokračovat bez kontroly, což znamená, že masivním změnám na naší planetě již nelze zabránit. .. platila stale .. este stale nie sme na urovni ze porucime vetru desti.. aj ked si to vela skupin namyslalo aj v minulosti ..

lepsie by bolo tie miliardy investovat na opatrenia ako sa prisposobit tym zmenam ..

richie
4. říjen 2023, 08:50

nerozumiem preco nepresiel schvalenim moj predchadzajuci prispevok - tak skusim este raz

".. Cíl Pařížské klimatické dohody omezit globální oteplování na 1,5 stupně Celsia "fakticky selhal", uvedli vědci na konci září na kongresu o extrémním počasí v Hamburku. Vědci a odborníci vidí promarněnou příležitost stabilizovat klimatický systém s relativně malým úsilím... ano predstavy ze "porucime vetru desti" sme tu uz mali v minulom storoci, a pokial skutocne neporozumieme procesom a vsetkym zavislostiam, bude to len drahy boj s veternymi mlynmi, naviac pravdepodobne s vacsimi nasledkami .. a o odbornosti tych "vedcov" a "odbornikov" by som vazne zacal pochybovat (alebo sa nechali obalamutit ci zaplatit)

Podle názoru účastníků konference bude velká část klimatických změn pokračovat bez kontroly, což znamená, že masivním změnám na naší planetě již nelze zabránit... .. ano presne tak ako za posledny milon rokov uz taketo zmeny prebehli relativne pravidelne ~8x ani tato zmena nie je antropogenna .. teda rozumnejsie je venovat usilie sposobom ako minimalizovat dopady a prisposobit sa

"..Při současném tempu se svět chystá zvýšit průměrnou globální teplotu o 3 °C..." pre skutocnysch odbornikov to nie je ziadna novinka, v podstate vsetky predchadzajuce interglacialy boli teplejsie ako je sucasnost .. a ano aj v sucasnom iterglacialy sme uz mali vyssiu teplotu aj hladinu mora - a "odskakali" si to prve civilizacie

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se