Domů
Energetika v zahraničí
Německo o Velikonocích odstavilo sedm hnědouhelných bloků
Hnědouhelná elektrárna Niederaußsem společnosti RWE. Zdroj: RWE
Zdroj: RWE

Německo o Velikonocích odstavilo sedm hnědouhelných bloků

Ke konci března bylo v Německu definitivně odstaveno sedm bloků hnědouhelných elektráren. Vyřazení všech bloků z provozu bylo plánováno již dříve, bylo ale odloženo pro úsporu plynu po vypuknutí energetické krize.

Německo podle plánu ke konci března odstavilo sedm hnědouhelných bloků o celkovém instalovaném výkonu 3,1 GW. Provoz těchto bloků byl v zájmu úspory zemního plynu při výrobě elektřiny během energetické krize prodloužen.

Pět bloků bylo vyjmuto z bezpečnostní rezervy a dalším dvěma blokům bylo povoleno pokračovat v provozu i po původně plánovaném termínu konečného odstavení. Tyto bloky tak mohly do konce března prodávat elektřinu na velkoobchodním trhu.

Německá Energiewende se bez fosilních zdrojů, hlavně plynu, neobejde. Uhelná elektrárna Neurath Německá hnědouhelná elektrárna Neurath. Zdroj. RWE

Podle německého síťového regulátora (BnetzA) byly v listopadu v Německu na trhu elektrárny o celkovém výkonu 245 GW. Z toho přibližně 159 GW připadalo na obnovitelné zdroje energie. Odstavené elektrárny tak odpovídají 3,6 % instalovaného výkonu konvenčních zdrojů v Německu. Podle BNetzA by odstavení těchto zdrojů nemělo mít negativní dopad na bezpečnost dodávek.

"Odstávky byly naplánovány a odpovídajícím způsobem zohledněny ve všech prognózách dodávek. Bezpečnost dodávek je i nadále zaručena," uvedl mluvčí německého síťového regulátora (BNetzA).

Jelikož hlavním cílem při odstavování uhelných elektráren v Německu je úspora emisí skleníkových plynů, je německé ministerstvo hospodářství ze zákona povinno prověřit, kolik dodatečných emisí bylo dalším provozem těchto elektráren vypuštěno do ovzduší. Do konce června musí předložit návrhy, jaká opatření lze přijmout ke kompenzaci těchto dodatečných emisí.

"Emise ze spalování hnědého a černého uhlí v Německu jsou historicky obrovské a jsou jednou z hlavních příčin klimatické krize. Je proto o to lepší, že se Německo nyní vrací na plánovanou cestu postupného ukončování těžby," uvedla Kathrin Henneberger, poslankyně za Stranu zelených ve Spolkovém sněmu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(55)
Lukáš
1. duben 2024, 10:24

Dobre robia, aktualny dovoz do DE je cez 10gw za hodinu, viac ako 90% krajiny je pod oblacnostou podla sat24 a vietor dodava zanedbatelne mnozstvo. Zajtra bude par hodinove okno kedy sa rozfuka ale na najblizsie dni to bude vsetko, to je investicia do ktorej by som ako investor urcite chcel ist :D

A to zle jadrove Francuzsko vyvaza 8gw. To bude pekne GW/€ saldo na konci roka v porovnani tyhto dvoch krajin.

Nefi
1. duben 2024, 10:40

V té úvaze Vám chybí jeden zásadní prvek - obchodní pohled.

Pravoslav Motyčka
1. duben 2024, 11:10

Váš oponent má pravdu Lukáši. Německo nedováži proto ,že by muselo - spotřeba o svátcích je nízká , ale proto že je to ekonomicky výhodné. Němci loni postavily 14GW FVE letos v dubnu dají 1,68 TWh elektřiny to ty uhelné el. nedávaly. protože 76% využití neměly. Ty el. budou chybět v zimě tam je musí nahradit plyn.

Lukáš
1. duben 2024, 12:00

Nemecko dovaza lebo musi, momentalne nieje sebestacne aj ked je nizky dopyt lebo su sviatky ;)

A hovorim o rocnom salde, nie o tom sviatocnom niekolkodnovom.

Ja som za stabilnejsi zdroj ee, oze su pre mna z pohladu investora velmi zla investicia, mozno keby sa vyriesi otazka akumulacie a lepsej kapacity prenosovej siete tak by to bol atraktivnejsi biznis.

Jan Novák
1. duben 2024, 13:20

Řekl bych, že nemusí, ale dovoz je levnější, než samotná výroba u nich. Rezervního elektráren, byť plynových mají dostatek, ale kvůli troše/chvilce je aktivovat se zřejmě nevyplatí.

Pokud by se rapidně zvýšila cena u dodavatele/na trhu, rádi by je zapli. Je to ekonomika provozu, nic jiného za tím nehledej.

Petr Hariprasad Hajič
1. duben 2024, 14:31

Otázka akumulace je vyřešená a momentálně se inplementuje. A právě ona akumulace je výhodná i z hlediska rozložení zatížení sítě. Pokud byste byl dobrý investor, tak do toho investujete, protže to má budoucnost a předpokládaná pravděpodobnost návratnosti investic je dobrá.

Když jsem před roky radil lidem, aby investovali do akcií Tesla, tak se mi všichni smáli, jaký jsem naiva, že ty akcie budou za pár let bezcenné. Jak hluboce se mýlili.

S OZE je to podobné, ale do jaké společnosti konkrétně investovat vám neřeknu. Tam moc to zase nesleduji, ale trend je jasný už mnoho let.

Lukáš
1. duben 2024, 14:39

Ako je vyriesena akumulacia?

Tesla? Fundamenty idu jasne proti nej a volatilita ceny akcii je vhodna akurat tak pre traderov a nie investorov.

Za posledne tri roky maju akcie len klesajuci trend...co dalej?

Jiří Švarc
1. duben 2024, 16:31

TSLA

1. dubna 2021: $220.5833

1. dubna 2022: $361.53

1. dubna 2023: $207.46

1. dubna 2024 (teď): $172.07

Pokud jsi radil před jedním, dvěma nebo třemi lety, kdo poslechl, tak prodělal docela dost.

Petr Hariprasad Hajič
1. duben 2024, 17:45

To je zajímavé, že dáváte k dobru čísla od rok 2021. A co do roku 2020?

Jiří Švarc
1. duben 2024, 18:41

Do roku 2020 se dalo vydělat prakticky na všem, co nekrachlo, i na S&P to je víc než +100 %. Technologické firmy z těch větších, tam se nedalo spést u žádné, u některých z nich je ten zisk větší než na Tesle (Nvidia třeba).

V období přemrštěného růstů říct, že něco bude růst umí každý.

Jaroslav Křivánek
1. duben 2024, 20:15

A můžu vědět jak, ty sprostej lháři?

Petr
1. duben 2024, 20:22

A proč je důležitá soběstačnost, když je všude dost levné energie?

Emil
1. duben 2024, 20:36

Proč jsou důležití hasiči když všude kolem nic nehoří?

Vítězslav Novák
1. duben 2024, 22:54

Hlavně v zásuvce...

Aleš Vanga
2. duben 2024, 09:08

Opravdu je dostatek levné elektřiny ? Co čtu na fakturách:

2018: 1 568 Kč / KWh

2023: 4 114 Kč / KWh

A vyvážet elektřinu v blízkém okolí je schopna (i do budoucna) pouze Francie.

Jan Veselý
2. duben 2024, 09:19

@Aleš Vanga: A stalo se vám, že by elektřina nešla, když jste potřeboval? To, že vám Vladimír Vladimírovič a energetické koncerny pěkně osolili cenu, nehovoří nic o dostatku nebo nedostatku elektřiny.

Vítězslav Novák
2. duben 2024, 10:33

@Jan Veselý - samozřejmě! Odkdy souvisí cena komodity s její dostupností?!?

Jan Veselý
2. duben 2024, 10:50

@Vítězslav Novák: Určovat dostupnost podle ceny je HODNĚ nespolehlivé. Třeba v tom zmiňovaném případě hrají hlavní roli ceny vstupů a marže obchodníků.

Emil
2. duben 2024, 10:57

Od čeho se asi tak mohou odvíjet "ceny vstupů a marže obchodníků"...

Jan Veselý
2. duben 2024, 11:56

Od různých věcí, Emile.

Emil
2. duben 2024, 11:59

Jako třeba od dostupnosti komodity, že...

Jan Veselý
3. duben 2024, 08:04

@Emil - ani ne, obchodník si řekne o kolik může. V nedávné minulosti jsme se stali s cenou elektřiny obětí jevu, kterému ekonomové říkají inflační očekávání. S dostupností to nemělo nic společného.

Emil
3. duben 2024, 08:16

@Veselý - ale ano, s dostupností suroviny to mělo hodně společného. Obchodník si mohl říct o tolik právě díky obavám o dostupnost suroviny. A tím že si evropský zákazník mohl dovolit tuto vysokou cenu zaplatit, skončil zemní plyn nakonec v Evropě a ne třeba v Pákistánu, kde se pak ta nedostupnost suroviny fyzicky projevila zavíráním plynových elektráren a následnými blackouty.

spglobal. com/commodityinsights/en/market-insights/latest-news/coal/061522-pakistan-blackouts-widen-as-energy-crisis-deepens-fuel-prices-soar

Petr Poruban
3. duben 2024, 22:02

Elektřina je tak "levná", že kvůli ní utíkají firmy z Německa i Evropy do zámoří. Zelení mají potenciál zlikvidovat naši ekonomiku, podobně, jako to zvládli snad jen komunisti.

Miloslav Černý
2. duben 2024, 13:37

A co nastane až už nebudou mít co odstavovat? jednoduchá odpověď. Přebytky z OZ budou takové, že spolehlivě vytlačí cenově naše jádro z trhu a to na trvalo. Budoucí plánovaná propojenost to umožní. A u nás se budem stále handrkovat, zda by nebylo od věci přece jenom postavit větší množství na vhodných místech větrníků pro větší nezávislost, navíc nikdo už neříká na věčné časy. Nikdo nemůže vědět jaká bude v energetice situace za 20 let, natožpak mnohem déle pro potřebný provoz plánovaných jaderných mamutů. Důchodci budou chodit do parku tajně sekat trávu, aby měli čím nakrmit domácí králíky. Na Kubě je to běžná situace o Sever. Korei a dalších podobných nemluvě.

Antonín Mikeš
2. duben 2024, 13:44

Pěkná rozpor v jediném komentáři první tvrzení vylučuje pravdivost toho druhého.:

1) "Nikdo nemůže vědět jaká bude v energetice situace za 20 let,.."

2) "Přebytky z OZ budou takové, že spolehlivě vytlačí cenově naše jádro z trhu a to na trvalo."

Miloslav Černý
2. duben 2024, 17:25

Tak Vám to vysvětlim polopatě, když v tom nevidíte to hlavní. Kapacita výstavby se nezastavý, když už nebude co odstavovat. Hlavní slovo bude mít trh s prioritou OZ. Udat tu z jádra bude obtižnější nejenom cenově, ale i z neochoty podpory jádra. Oni nás to nechají třeba i postavit pokud možno bez dotací, kdo co chce, ať to má.

richie
2. duben 2024, 20:54

ad Miloslav Černý 2. duben 2024, 13:37

A co nastane až už nebudou mít co odstavovat? jednoduchá odpověď. Přebytky z OZ budou takové, že spolehlivě vytlačí cenově naše jádro z trhu a to na trvalo. Budoucí plánovaná propojenost to umožní.

tak to vyzera ze ekonomia vas celkom minula a taktiez aj sucasne realie

1) ad odstavovanie - ked si pozrieme potrebu vykonu vyroby EE, tak Nemecko ma uz teraz instalovany vykon VTE na urovni cca 100% a FVE dalsich cca 110% potreby a samozrejme k tomu fosilne zalohy na urovni dalsich cca 100% - pretoze, cuduj sa svete, tak nahodne zdroje vyrabaju len obcas (kapacity faktor FVE maju na urovni necelych 10% a VTE menej ako 25% ) - teda ak neimplementuju nejaku skutocne masivnu akumulaciu, tak vypnut vsetko nemozu

2) Přebytky z OZ budou takové, že spolehlivě vytlačí cenově naše jádro z trhu a to na trvalo a kto zaplati vystavbu a prevadzku tych nahodnych zdrojov, ktore budu vyrabat take prebytky? resp. kto bude tu cenu doplacat? nikto pri zmysloch nepojde do vystavby niecoho, co sa nezaplati - aj to pekne vidno na aukciach, cenovy strop dvihaju ale objem je stale nedostatocny

3) Budoucí plánovaná propojenost to umožní. - a mate predstavu aka prepojenost by to mala byt? Nemecko uz takmer 20-rokov prepaja sever z juhom a stale to nedavaju a ten rozdiel, medzi kapacitou prenosovych tras a objemom, ktory chcu preniest, sa kazdorocne len zvacsuje

Miloslav Černý
3. duben 2024, 07:18

Mějte na mysli, že tento resort se vyvíjí jako málo který, ikdyž se Vám to moc nezdá. Dnešní poměry budou nebudou platit ani za 20 let, natož za dalších 10 let .Stačí si poměřit pohledem do minulosti. jinak si od pusťte soudit druhé podle sebe.

richie
3. duben 2024, 19:01

Miloslav Černý 3. duben 2024, 07:18

Mějte na mysli, že tento resort se vyvíjí jako málo který, ikdyž se Vám to moc nezdá. Dnešní poměry budou nebudou platit ani za 20 let, natož za dalších 10 let .Stačí si poměřit pohledem do minulosti. jinak si od pusťte soudit druhé podle sebe.

a co ste touto odpovedou chceli povedat/potvrdit/vyvratit? Na ktore moje tvrdenie mierite?

aky rezort sa vyvija ako maloktory? ekonomika?9 - ta plati uz storocia a ak v dohladnej dobe nenastolime globalny komunizmus, tak bude platit nadalej.

Ci ste mysleli oblast skutopcne masivnej akumulacie ? Aj tu sa to riesi uz desatrocia (z olovenych akumulatorov sme za storocie poskocili k LiIon - ano zlepsila sa efektivita z cca 80% na 95% teda pokrok o necelych 20%, podobne su na tom aj ostatne parametre , podobne flow baterie vylepsuju uz cca 70rokov .. a ostatne su zatial len na urovni labakov s pochybnou buducnostou - ako drviva vacsina za poslednych cca 20rokov)

Alebo nebodaj sa zrazu zazracne zmeni masivny dialkovy prenos energie bez potreby kablov?

Alebo co konkretne? A to ze vas ekonomika minula je len holy fakt, ktory tu je jasny z kazdeho vaseho prispevku.

Vítězslav Novák
3. duben 2024, 10:01

Kontrolní dotaz: kolik je nula krát hodně?

Petr prochaska
1. duben 2024, 15:44

Jenže jinde svítí a je celkově malá spotřeba, takže nevyváží jen Francie, ale i Rakousko, Maďarsko, Slovensko a další země. Cena elektřiny je celé odpoledne zhruba nulová. Když fouká, tak zase vyváží Německo, například k nám.

Petr
1. duben 2024, 19:00

Největší část francouzského vývozu jde do Británie, kde jim Francouzi dluží kolaudovanou jaderku.

Emil
1. duben 2024, 19:16

Francouzi Britům žádnou jaderku nedluží.

Petr
1. duben 2024, 19:49

Fakt ne? A co Hinkley Point C?

Emil
1. duben 2024, 19:57

Fakt ne, Hinkley Point C Francouzi nikomu nedluží.

Petr
1. duben 2024, 20:07

Hinkley Point C, kterou staví EdF, kde už jsou v děsném skluzu a kde už je cena na 4násobku plánů...

Emil
1. duben 2024, 20:18

Cena není na čtyřnásobku plánů, v "děsném skluzu" taky není a nikomu ji nedluží.

Pavel Svoboda
2. duben 2024, 06:02

Tak nevím, jestli jste si nespletl státy, dle statistik výroby z Německa vyrobily větrníky 44% elektřiny a obnovitelné zdroje dosáhly podílu 76%.

richie
2. duben 2024, 09:50

ste si isty na ktory prispevok odpovedate?

pretoze to ze aky maju podiel nahodne zdroje na umelo znizenej vyrobe EE(ale pozor, nie na domacej spotrebe) este nerozporuje to, ze su v celkovom deficite .. a to este nehovorime, ze napriek takemu vysokemu podielu maju stale vysoku uhlikovu stopu vdaka nevyhnutnym masivnym fosilnym zaloham (ktore sa snazia trochu eliminovat prave znizenou celkovou vyrobou)

Pavel Svoboda
2. duben 2024, 11:06

Reaguji na příspěvek na Lukáše, že v pondělí v Německu málo foukalo a svítilo. Dle statistik výroby z tohoto dne se dost zmýlil, foukalo nadprůměrně. Němci od začátku roku mají bilanci dovoz/vývoz elektřiny v deficitu pouze 1 TWh tj. cca 0,7% spotřeby. Jinak Němcům se daří rychle snižovat výrobu z fosilních zdrojů, během prvního čtvrtletí Němci snížili meziročně výrobu z fosilních zdrojů o 11 TWh.

richie
2. duben 2024, 20:29

znova niekto kto vidi len cisla v tabulke ale vobec im nerozumie a uz vobec nie suvislostiam:

1) ad doterajsia bilancia - ano mali aj nejaky vyvoz elektriny, ale drviva vacsina bola v case prebytku,ked to nevedeli doma spotrebovat a tak to tlacili kam sa dalo (parazitovali na susedoch) pretoze v tom case mali prebytok vsade naokolo (vidno to aj na cene v case vyvozu- staci si pozriet hodinovy graf). Ale dovazali vo vacsine pripadoch este v ten isty den (a vacsinou 2x - rano a vecer) - teda znova parazitovali na susedoch, nechceli zapinat svoje uholne zalohy (aby sa im este viac nezhorsil CO2 koeficient) ale zneuzivali rezervy susedov

2) ad znizenie vyroby - ja podla prehladov vidim, ze z fosilnych zdrojov znizili vyrobu o necelych 9TWh oproti Q1/2023 .. ale zaroven je potrebne povedat, ze znizili celkovu vyrobu EE o cca 7TWh - teda tu nejde o to, ze nahradili tych 9TWh fosilnej vyroby nahodnymi zdrojmi, ale mozno len cca 2TWh (nieco cez 1% celkovej vyroby) a zvysne znizenie ide na ukor znizenej spotreby (deindustrializacia a dovoz)

Pavel Svoboda
3. duben 2024, 08:45

Pane Richie, vzhledem k tomu, že celý život pracuji v energetice si dovolím poopravit váš laický přístup k informacím a statistickým datům z energetiky. Vaše interpretace dat výroby elektrické energie jsou zatížena tím, že vycházíte z nepřesných dat, to lze napravit poměrně snadno, stačí využívat správná data. Z části jsou vaše závěry zatíženy negativními emocemi, to ovlivňuje vaši objektivitu.

Německé statistiky výroby jsou následující. Německo v 1. čtvrtletí mělo importní/exportní bilanci - 1 TWh (v 1. čtvrtletí 2023 byla bilance plusová 9 TWh)

V 1. čtvrtletí obnovitelné zdroje energie vyrobily 75 TWh (v 1. čtvrtletí 2023 výroba 66 TWh) meziroční růst 9 TWh

V 1. čtvrtletí fosilní zdroje vyrobily 55 TWh (v 1. čtvrtletí 2023 výroba 66 TWh) meziroční pokles 11 TWh

V 1. čtvrtletí jaderné zdroje 0 TWh (v 1. čtvrtletí 2023 výroba 6 TWh) meziroční pokles 6 TWh

Spotřeba elektřiny se v 1. čtvrtletí 2024 v Německu meziročně zvýšila o 2 TWh proti 1. čtvrtletí roku 2023.

Německo kvůli snížení emisi cíleně dováží elektrickou energii nízkoemisních energetik: Francie, Norsko, Švédko, Dánsko. To že tyto země produkují nadbytek nízkoemisní energie umožňuje Německu snižovat výrobu ve svých uhelných a plynových elektrárnách.

Tak snad jsem to pro vás Richie nyní jasnější. Samozřejmě chápu, že pro laika je těžké se v tom orientovat.

Aleš Vanga
3. duben 2024, 10:16

@Pavel Svoboda

Podle fraunhofer.de spotřeba v Německu vzrostla jen o 0,8 TWh (ne 2 TWh). Přesnější čísla jsou následující:

2023 výroba TWh

66,3 fosil

5,7 jádro

66,5 OZE

138,6 výroba celkem

129,8 spotřeba

2024 výroba TWh

54,8 fosil (-11,5)

0,0 jádro (-5,7)

74,8 OZE (+8,3)

129,7 výroba celkem (-8,9)

130,6 spotřeba (+0,8)

https://energy-charts.info/charts/energy_pie/chart.htm?l=en&c=DE&interval=quarter&year=2024&source=total&quarter=1

A jako energetik nepochybně víte, že rozhodující není rovnováha výroby / spotřeby za kvartál - ale tato bilance musí být vyrovnaná v každý okamžik. A vzhledem k limitované kapacitě akumulace musíte v některých chvílích dovážet nezanedbatelné objemy elektřiny.

richie
3. duben 2024, 19:17

ad Pavel Svoboda 3. duben 2024, 08:45

Pane Richie, vzhledem k tomu, že celý život pracuji v energetice si dovolím poopravit váš laický přístup k informacím a statistickým datům z energetiky. Vaše interpretace dat výroby elektrické energie jsou zatížena tím, že vycházíte z nepřesných dat, to lze napravit poměrně snadno, stačí využívat správná data. Z části jsou vaše závěry zatíženy negativními emocemi, to ovlivňuje vaši objektivitu.

Ktore udaje su spravnejsie ? Fraunhoffer? Agora? Entso-E?

jedine cislo, ktore "nesedi" s vasim je znizenie vyroby fosilnych - vy tvrdite 11 ja tvrdim 9 - rozdiel 20%.

Ale to ste chytili len jedineho cisla v mojom prispevku (aj to, v tomto pripade nedolezitou odchylkou) ale zvysok igonorujete.

Ak by ste skutocne pracovali v energetike, a rozumeli jej, tak sa nesanzite nieco prezentovat takymito cislami, ktore su celkom zavadzajuce. (ten isty princip pouzivaju zeleny aktivisti)

Petr Hariprasad Hajič
1. duben 2024, 14:23

To bylo řečí, že Němci odstavují svoje JE místo aby odstavili uhelné elektrárny. Koukám, že odstavují i ty. Uvidíme, jak to bude vycházet na konci roku. zůstane jim infrastruktura, takže můžou uhlí předělat na paroplynové elektrárny s výhledem přechodu na zelený vodík.

karspo
1. duben 2024, 20:12

jojo, výborná myšlenka s překopávkou uhelky na paroplynku...využijete skutečně hodně existující infrastruktury...kromě vyvedení výkonu např. parkoviště, jídelnu, správní budovu...a to je téměř vše...

Vítězslav Novák
3. duben 2024, 10:05

Nezapomenout na vrátnici!

Aleš Vanga
2. duben 2024, 09:19

Hlavně nesmí nikdo přepočítat uhlíkovou stopu přechodu z uhelných elektráren na plynové.

Zkapalnění USA plynu, převoz přes moře, zplynování. Likvidace staré uhelné elektrárny a postavení nové plynové. A to se toto nové plynové monstrum bude spouštět jen "občas" - takže obrovská uhlíková stopa vytvořená postavením nové plynové elektrárny nebude kde "umořit".

Nehledě na závislost na dováženém plynu versus domácí uhlí.

A navíc se to dokryje dovozem např. z ukrajinských uhelek - kde si nedělají problémy ani s odsířením.

Ano, ano, ekologie až v poslední řadě.

Mex
2. duben 2024, 12:04

Vladimír je teď Volodymirovi postupně vypíná.

Asi se mu taky nelíbilo, že vypouštěly emise a chce zachránit planetu. ;-)

Volodymír předtím zase Vladimírovi vypnul podmořské trubky.

Takže mu asi taky záleží na planetě a chce, abychom si všichni nainstalovali soláry (což se mu celkem povedlo, nastartoval solární boom).

richie
2. duben 2024, 21:00

Mex 2. duben 2024, 12:04

Vladimír je teď Volodymirovi postupně vypíná. .. a ine zdroje (ci uz fosilne alebo OZE) uz rovno zbural (kde mohol) .. tak co tym chcel basnik povedat ?

richie
2. duben 2024, 21:08

skoda ze sa neda editovat uz napisane .. tu je chyba na mojej strane, cital som velmi rychlo a este rychlejsie pisal - teda moja odpoved/prispevok celkom mimo

hellokitty
3. duben 2024, 10:14

no co, kedy pride ten dlho ocakavany nemecky blackout co tu predpovedaju uz niekolko rokov v kuse? vsak uz povypinali co mohli, uz by to malo nastat

richie
3. duben 2024, 19:23

staci ze to parazitovanie na susedoch prezenu a budu chciet narazovo potiahnut taky vykon, ze to nevydrzi nejaky prvok v sustave .. ako to bolo pred cca dvoma rokmi .. a len vdaka susedom Nemecka to neskoncilo vyrazne horsie ..

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se