140 baterií Tesla v Belgii stabilizuje evropskou soustavu. Reagují 100× rychleji než klasické elektrárny

DomůAkumulace energie140 baterií Tesla v Belgii stabilizuje evropskou soustavu. Reagují 100× rychleji než klasické elektrárny

Koncem minulého roku Tesla uvedla v Austrálii do provozu baterii o výkonu 100 MW a kapacitě 129 MWh. Tato lithium-iontová baterie je doposud největším bateriovým systémem sloužícím ke stabilizaci australské přenosové soustavy. V pondělí Tesla oznámila, že uvedla do provozu další bateriové úložiště tentokrát v Belgii. Baterie této americké společnosti tak budou pomáhat stabilizovat také evropskou přenosovou soustavu.

Bateriový systém Tesly je součástí rekreační oblasti Terhills, která se nachází v belgické provincii Limburk na hranicích s Nizozemskem. Bateriové úložiště se skládá ze 140 jednotek Powerpack. Ve srovnání s australským projektem Tesly je ten evropský přibližně pětinový. Výkon belgického úložiště dosahuje 18,2 MW a jeho kapacita má být dle serveru Arstechnica 21,7 MWh.

Baterie je virtuálně propojena s několika průmyslovými podniky, což dává k dispozici belgickému provozovateli přenosové soustavy Elia regulační výkon 30 až 40 MW k udržování rovnováhy v soustavě. Investice do bateriového systému vyšla investora společnost LRM na 11 milionů eur (281 mil. Kč).

„Právě zprovozněné bateriové úložiště společnosti Tesla patří v současnosti k těm největším bateriím v Evropě, které se podílejí na primární regulaci. Jedinečnost tohoto projektu spočívá v jeho začlenění do širšího portfolia spolu s dalšími odběrateli z průmyslové sféry, což umožňuje poskytovat větší flexibilitu. Díky schopnosti řízení tohoto portfolia v reálném čase je možno nejen maximalizovat hodnotu, kterou vytváří, ale i jeho provozní spolehlivost,“ upřesňuje Jan-Willem Rombouts spoluzakladatel společnosti REstore, která dodala řešení pro řízení odezvy spotřeby portfolia.

Na dovolené si dobijete baterky stejnosměrným proudem

Společnost LRM plánuje v oblasti Terhills nedaleko belgického národního parku Hoge Kempen vybudovat 250 rekreačních vil. Vzhledem k blízkosti národního parku je cílem investora dosáhnout co nejvyšší udržitelnosti a proto součástí areálu budou i dvě solární elektrárny. LRM dokonce plánuje, že rekreační rezort nebude napájen střídavým proudem, ale přímo stejnosměrným proudem vyráběným solárními panely. Do budoucna se také počítá s tím, že část kapacity baterie bude využita pro ukládání přebytečné elektřiny ze solárních panelů. Uložená elektřina pak bude využívána v době, kdy nebudou panely poskytovat dostatečný výkon pro provozní potřeby areálu.

Krajina v oblasti rekreačního střediska Terhills. Zdroj: terhills.com

Zdroj úvodního obrázku: www.terhills.com