Na Floridě vyroste největší bateriové úložiště, výkonem předčí současného lídra čtyřnásobně

DomůAkumulace energieNa Floridě vyroste největší bateriové úložiště, výkonem předčí současného lídra čtyřnásobně

Největší bateriové úložistě na světě by mělo vyrůst na Floridě v USA. Systém bude realizovat společnost Florida Power & Loght Company a bude mít výkon o hodnotě 409 MW a kapacitu 900 MWh. Systém má být uveden do provozu koncem roku 2021.

Americká společnost Florida Power & Light Company (FPL) odhalila své plány na vybudování největšího systému bateriového úložiště na světě, které bude napojeno na solární farmu. Zároveň se společnost chystá vybudovat několik dalších menších bateriových úložišť v USA.

Čtyřikrát větší

Navrhované bateriové úložiště by mělo mít výkon 409 MW. Dle FPL by se jednalo o čtyřnásobné navýšení oproti dosud největšímu existujícímu bateriového úložišti. Navíc by systém pomohl ke snížení vypouštění emisí, protože by se tak urychlilo vyřazování z provozu dvou sousedících paroplynových elektráren ze sedmdesátých let minulého století.

Systém bateriového úložiště dostal název Manatee Energy Storage Center. Úložiště Manatee bude vybudováno vedle existující solární farmy a bude schopno dodat do místní elektrické sítě až 900 MWh elektrické energie. Bateriové úložiště by mělo být uvedeno do provozu v roce 2021 a plánované primární využití by mělo být ve špičkách. Pro lepší představu o užitečnosti systému, bateriové úložiště (plně nabito) bude schopno zásobovat 329 tisíc domácností po dobu dvou hodin. Dle FPL by toto opatření mělo ušetřit jejich zákazníkům přes 100 milionů dolarů.

Bateriové úložiště se vyplatí

Společnost FPL vlastní 18 solárních elektráren a plánuje další 4 solární elektrárny. U společnosti nebude zamýšlený projekt prvním ve své kategorii. Společnost FPL má již zkušenosti v tomto oboru a spolu s největším projektem na světě plánuje i jiné menší systému bateriového úložiště u některých dalších solárních elektráren.

Plánovaný systém bateriového úložiště Manatee by měl čtyřnásobně překonat současného držitele rekordu. Tím je bateriové úložiště v Austrálii, které má výkon 100 MW a skladovací kapacitu 129 MWh. Bloomberg New Energy Finance nedávno uvedlo, že kombinace obnovitelných zdrojů s úložišti elektřiny se dostalo do bodu, kde jsou nákladově efektivnější než elektrárny využívající fosilní paliva.

Zdroj úvodní fotografie: www.solarglobal.cz