Domů
Akumulace energie
Na Floridě vyroste největší bateriové úložiště, výkonem předčí současného lídra čtyřnásobně
Pohled do velkého bateriového úložiště společnosti Solar Global v obci Prakšice nedaleko Uherského Hradiště, které bylo spuštěno na konci loňského roku. Zdroj: www.solarglobal.cz
Zdroj: Solar Global

Na Floridě vyroste největší bateriové úložiště, výkonem předčí současného lídra čtyřnásobně

Největší bateriové úložistě na světě by mělo vyrůst na Floridě v USA. Systém bude realizovat společnost Florida Power & Loght Company a bude mít výkon o hodnotě 409 MW a kapacitu 900 MWh. Systém má být uveden do provozu koncem roku 2021.

Americká společnost Florida Power & Light Company (FPL) odhalila své plány na vybudování největšího systému bateriového úložiště na světě, které bude napojeno na solární farmu. Zároveň se společnost chystá vybudovat několik dalších menších bateriových úložišť v USA.

Čtyřikrát větší

Navrhované bateriové úložiště by mělo mít výkon 409 MW. Dle FPL by se jednalo o čtyřnásobné navýšení oproti dosud největšímu existujícímu bateriového úložišti. Navíc by systém pomohl ke snížení vypouštění emisí, protože by se tak urychlilo vyřazování z provozu dvou sousedících paroplynových elektráren ze sedmdesátých let minulého století.

Systém bateriového úložiště dostal název Manatee Energy Storage Center. Úložiště Manatee bude vybudováno vedle existující solární farmy a bude schopno dodat do místní elektrické sítě až 900 MWh elektrické energie. Bateriové úložiště by mělo být uvedeno do provozu v roce 2021 a plánované primární využití by mělo být ve špičkách. Pro lepší představu o užitečnosti systému, bateriové úložiště (plně nabito) bude schopno zásobovat 329 tisíc domácností po dobu dvou hodin. Dle FPL by toto opatření mělo ušetřit jejich zákazníkům přes 100 milionů dolarů.

Bateriové úložiště se vyplatí

Společnost FPL vlastní 18 solárních elektráren a plánuje další 4 solární elektrárny. U společnosti nebude zamýšlený projekt prvním ve své kategorii. Společnost FPL má již zkušenosti v tomto oboru a spolu s největším projektem na světě plánuje i jiné menší systému bateriového úložiště u některých dalších solárních elektráren.

Plánovaný systém bateriového úložiště Manatee by měl čtyřnásobně překonat současného držitele rekordu. Tím je bateriové úložiště v Austrálii, které má výkon 100 MW a skladovací kapacitu 129 MWh. Bloomberg New Energy Finance nedávno uvedlo, že kombinace obnovitelných zdrojů s úložišti elektřiny se dostalo do bodu, kde jsou nákladově efektivnější než elektrárny využívající fosilní paliva.

Zdroj úvodní fotografie: www.solarglobal.cz

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Loudil
5. duben 2019, 15:40

Pořád nějak nechápu efektivitu těchto úložišť. Toto úložiště například bude dodávat po dobu 2 hodin do sítě výkon 409 MW. Kolikrát za rok se ale nabije na maximum 900 MWh a kolik hodin celkem bude dodávat ? Elektrárna Chvaletice má výkon 820 MW, tedy přesně dvojnásobný proti tomuto úložišti a pokud na ní neprobíhá nějaká údržba tak těch 820 MW dodává do sítě 365 x 24 hodin = 8760 hodin. Samozřejmě to není tak ideální a na 100 %, přesto ale Chvaletice dodají - 3,5 TWh do sítě ročně. Je to tedy zhruba polovina teoreticky možného. A pokud by měla mít US baterie velmi časté vybití a nabití , třeba jednou za 4 dny , pak je na místě otázka, proč se v oblasti vlastně stavělo tolik větrníků zbytečně , když mají skoro nepřetržitý - "přetlak výkonu ??". A pokud se naopak třeba nabije a vybije 1x do měsíce, pak mi to připomíná člověka, který si za 2 mil. Kč pořídil nové BMW X-6 , postavil ho před dům k chodníku a vyjede s ním 1 krát za 30 dní k mámě na tvarové buchty do Kotěhůlek. Nestačil by mu na to Trabant nebo Velorex ?? Nevím, asi má moje úvaha někde zásadní chybu ......

Honza
5. duben 2019, 16:37

Není snad v článku uvedeno, že to BES bude připojeno k solární elektrárně? Zjevně si to ta firma staví na zefektivnění ekonomických parametrů provozu dané elektrárny, což je myslím velice jednoduché na pochopení (1. vyhladit výrobu výkonu v průběhu dne, 2. zadržet energii v místě elektrárny, pokud cena elektřiny na krátkodobém trhu prudce poklesne, 3. odsunout prodej vyrobené energie (tedy dodávku vyrobené energie do sítě) do večerní špičky, kdy jsou ceny elektřiny na trhu nejvyšší (tedy to platí v těch zemích, kde energie z FV elektráren představuje významnou část celkového koláče výroby) ... a určitě by se dala najít další ekonomická pozitiva, např. použití akumulovaného výkonu na primární a sekundární regulaci – na tom se dá taky pěkně vydělat ...

drvoštěp
5. duben 2019, 17:17

Podle mne je odpověď schovaná v tom, že to uložiště spolupracuje se solární elektrárnou. Takže se počítá s tím, že bude nabíjeno velmi často, prakticky denně. Tato situace je možná za situace, kdy je v síti dostatek rezervních zdrojů a to uložiště konkuruje právě jim. Majiteli solární elektrárny to zvyšuje hodnotu dodávek energie, protože menší odchylky uložiště vyžehlí a k tomu 2 hodiny na večerní špičku, eventuálně aby si stihl rozjet záložní zdroj, nebo domluvit dodávku odjinud. Tyto uložiště nejsou a pravděpodobně ani nebudou ekonomické pro delší uložení energie. Akumulovat tím vítr nejde, ale podpora slunce v teplých krajích je to velmi dobrá.

hariprasad
6. duben 2019, 20:42

Větrné elektrárny spějí spíše k tomu, že se energie bude akumulovat nejspíš do plynu - P2G2P. Není to tak účinné řešení, ale za to je dlouhodobé skladování mnohem levnější. V případě výroby metanu se využijí stávající úložiště, kterých je celkem dost.

JVr
5. duben 2019, 16:25

Určitě se nejedná o energii z větrníků, jde o solární energii, na kterou má Florida také poměrně výhodnou pozici. I v zimě tam slunce sice méně ale svítí.

Solární energie má denní špičky a v noci nejede, z toho bych usuzoval, že účelem bude vykrývat spotřebu v přibližně 24 hodinových cyklech.

Ale v tom článku jsem to neobjevil, stejně jako typ článků (technologii beterii, která bude použita, nicméně předpokládám Li-ion).

Honza
5. duben 2019, 16:38

Já si myslím, že ten projekt je teprve na začátku, takže technologie akumulace ještě nebyla určena, tedy ani není znám dodavatel.

Loudil
5. duben 2019, 16:59

Proti OZE nic nemám, naopak fandím třeba Němcům, kteří v prvním kvartále 2O19 vyrobili už 45,4 % elektřiny z OZE a za samotný březen dokonce už 54 % !! z celku. 54 % !! podíl výroby elektřiny za měsíc březen ukazuje na splnitelnost jejich energetického cíle .

Petr
6. duben 2019, 10:08

Já proti tomu taky nic nemám, ale musí konečně poctivě platit Polsku a Česku za rozvod své elektřiny na východ a jihovýchod do zbytku Evropy v době supervýkyvů, by jim jinak shazovali tu jejich na tolik OZE už nedostatečnou síť.

Petr
6. duben 2019, 10:12

Nebo ať si tam dále znásobí multimiliardové dotace a staví takové superbaterky, ale pro regulaci větrníků jich musí být ještě daleko víc než pro podstatně předvídatelnější soláry.

hariprasad
6. duben 2019, 20:36

Tohle odpověď na kachní křivku spotřeby elektrické energie.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se