Největší baterie v Česku, která vzniká v Ostravě-Vítkovicích, bude koncem roku
Největší akumulátor v České republice, který skupina ČEZ buduje v Ostravě-Vítkovicích, bude hotový koncem letošního roku. ČTK to dnes řekl mluvčí společnosti Vladislav Sobol. Kapacita baterie velké jako rodinný dům bude bezmála deset megawatthodin energie, tedy trojnásobek současné největší baterie ČEZ v Tušimicích na Chomutovsku.
Náklady na projekt se pohybují okolo 100 milionů korun. Do roku 2030 má ČEZ za cíl postavit nová úložiště energie o kapacitě 300 megawattů. Ostravská baterie vzniká v areálu společnosti ČEZ Energetické služby v Ostravě-Vítkovicích. Po demolici už začaly hlavní stavební práce, hotovy by měly být do konce roku.
„Naplno začaly hlavní stavební práce, které spočívají ve vybudování retenčních nádrží, základových konstrukcí, nových zpevněných ploch a v přeložení silových kabelů z rušeného energo kanálu,“ řekl ředitel společnosti ČEZ Energetické služby Rostislav Díža.
Dodání hlavních součástí vysokokapacitního bateriového úložiště se plánuje na červenec.
Celý systém se bude skládat z šesti 2,5 metru vysokých bateriových kontejnerů s celkem 34 bateriovými moduly. Zapojeny budou i tři chladiče a stejný počet transformátorů. Sobol dodal, že použitá technologie bude mít oproti dosavadním akumulačním systémům až o 20 procent vyšší kapacitu a jsou oproti dosavadní praxi servisovány zvenčí, a díky kompletnímu vyplnění vnitřního prostoru bez vnitřní uličky mají tak vyšší kapacitu než dosavadní typy.
„Baterie umožní kromě klasického ukládání energie především poskytování různých typů podpůrných služeb v čele s primární regulací frekvence. V praxi tak při poklesu frekvence v síti pod 50 hertzů začne bateriový systém v řádu milisekund dodávat regulační energii a opačně při frekvenci nad 50 hertzů ji ze soustavy odebírat,“ uvedla firma.
Generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák uvedl, že bateriový systém ve Vítkovicích dokáže kromě poskytování podpůrných služeb například pokrýt denní spotřebu 1300 domácností.
Skupina ČEZ plánuje bateriové systémy umístit i v areálech dalších klasických elektráren, využity by byly opět hlavně pro poskytování podpůrných služeb. Od roku 2019 provozuje v areálu elektrárny Tušimice akumulační systém, který pojme 2,8 megawatthodiny energie. „Dekarbonizace české energetiky je šancí pro ekologické zdroje kombinované s chytrými řešeními. A právě takové spojení vidíme ve Vítkovicích, kde jsme už dříve zmodernizovali provoz energetického zdroje a letos přidáme největší českou baterii,“ doplnil generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.
Mohlo by vás zajímat:
"při frekvenci nad 50 hertzů ji ze soustavy odebírat,“
Ale za ten odběr ze soustavy na rozdíl od přečerpávacích "elektráren" zaplatí distribuční, systémové a další poplatky. Takže na tom prodělají, jinak by to chtěl dělat každý. Nebo se už něco změnilo a ERÚ začal vydávat licence na akumulaci energie které budou mít stejné tržní podmínky jako ty přečerpávací "elektrárny"? Na jejich webu vidím pouze skladování plynu, skladovaní elektrické energie tam není.
Jestli to nebude spíše tak, že přebytkovou energii nebudou ve skutečnosti brát se soustavy ale z lokálního zdroje na kterém nebudou muset tak rychle snižovat výkon (není to technicky možné nebo levné) a tím zlepší jen regulační parametry stávajícího zdroje aby byl konkurence schopnější, protože rotační zdroje mají regulační schopnosti velmi omezené oproti těm se střídači.
Větší 2 generační dům potřebuje pro tepelné čerpadlo asi 10MWh el. energie přes zimu. Tak jen přemýšlím k jakému domku tuto baterii připojí aby mohl fungovat čistě na OZE.....
:)
ak potrebuje 10MWh cez zimu, tak to je asi nejaky starsi dom... alebo je to pasiv o rozlohe 666 m2?
Takticky nám autor zamlčel, jak velký výkon a jakou kapacitu bude ta legrace za 100 mega mít. Vyšlo by totiž okamžitě najevo, že je to několikanásobně dražší špás než elektřina z jádra!
Kapacita by měla být téměř 10 MWh. Je to hned v "háčku" článku. I tak mi to přijde jako velká suma, když si představím, kolik by jich bylo potřeba, kdybychom chtěli pokrýt 100 % spotřeby OZE.
Toto elektřinu nevyrábí to reguluje soustavu a vylepšuje omezené vlastnosti rotačních zdrojů.
JE se bez zálohy a regulačních elektráren neobejdou. Takže porovnáváte mezi sebou něco co nemá technicky a provozně nic společného a používá se k úplně jiným účelům.
kapacita sa da vycitat z ilustracnej snimky, vykon ako taky nie je az tak dolezity. Ak by vykon mal byt 1MW, potom cena je uctyhodne vysoka.
ví bůh nebo bude výbuch? K této technologii sem těžce skeptik, článek má 3,7V, nebo 3,2V v případě lifepo, z toho plyne nutnost monstrozních seriovoparalelních zapojení a aktivní a hodně složitý balancer, tedy přímo baterry management, a pak se může objevit jedna malá chybka co to pošle ke všem čertům i s tím kontejnerem. Otázka je tedy formulována špatně, samozřejmě že bude výbuch, otázka je kdy. Zlaté lithium-titanite, ale to je ještě dražší špás na takový malý plivanec uskladněné energie.
Tato baterie (10 MWh) bude schopná pojmout každý den 10 MWh přebytků z FVE a následně je večer a v noci dodat do sítě. To znamená, že za rok bude schopna dodat celkem 3,65 GWh elektřiny zákazníkům, při současných cenách EE je návratnost při 100% každodenním vytížení 5-6 let.
máte podložen nabíjecí a vybíjecí výkon? v článku uveden není
Tato baterie má výkon 4 MW
Zatím schopná nebude. Nemají na to licenci aby mohli nabíjet ze sítě bez poplatků tak jako přečerpávací "elektrárny", budou to nabíjet pouze z lokálního zdroje.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se