Northvolt investuje 200 milionů dolarů do továrny na baterie v Polsku
Švédský výrobce baterií Northvolt v pátek oznámil svůj záměr investovat 200 milionu dolarů do nového závodu na bateriové systémy. Plánovaná továrna o rozloze 50 000 m2 má být vybudována poblíž polského Gdańsku, do provozu by měla být uvedena v roce 2022.
Plánovaná továrna má mít roční výrobní kapacitu přibližně 5 GWh, po realizaci druhé fáze by v budoucnosti mohla roční výroba vzrůst až na 12 GWh. Investice do nové továrny má Northvoltu umožnit dodávat kompletní řešení bateriových systémů hlavně dlouhodobým velkoodběratelům.
Nová továrna se má primárně soustředit na montáž samotných lithium-iontových bateriových systémů. Lithium-iontové články pro závod mají být dodávány z nové velké továrny na články Northvolt Ett ve Švédsku. Velkovýroba článků v této továrně má začít letos.
„Zajištění výroby bateriových článků v Evropě je klíčové pro její průmyslovou budoucnost, stejně důležitá je ale také schopnost průmyslově integrovat bateriových článků do konečných řešení. To je to, co bude nová továrna schopná dodat – sofistikované a udržitelné systémy skladování energie pro podporu transformace evropské elektroenergetiky a průmyslu.“ – Peter Carlsson, spoluzakladatel a výkoný ředitel Northvolt
Northvolt se chce stát světovým lídrem ve vývoji bateriových systémů
Výstavba nového závadu podle Northvoltu reflektuje jeho ambice stát se světovým lídrem v oblasti vývoje kvalitních a udržitelných bateriových úložišť, a významným dodavatelem těchto řešení na evropský trh. V současné době přitom na poli výroby lithium-iontových baterií výrazně dominuje Čína.
Nová továrna má navazovat na stávající továrnu v lokalitě, která začala s provozem v roce 2019. Příprava výstavby nového závodu již započala, podle Northvoltu by samotné stavební práce na první fázi závodu měly začít letos na podzim. K plánovanému zprovoznění první fáze by následně mělo dojít již příští rok. Spolu s novou továrnou má v lokalitě vzniknout i nové moderní centrum pro výzkum a vývoj. Celkem má díky novému komplexu vzniknout 500 pracovních míst.
„Společnost Northvolt v Polsku působí tři roky, jsme ohromeni profesionalitou a kvalitou techniků a výrobních pracovníků, se kterými zde spolupracujeme. Jsme nadšení z toho, že budeme moci přijmout dalších 500.“ – Emad Sand, prezident sekce bateriových systémů za Northvolt
Zdroj úvodního obrázku: Northvolt
Mohlo by vás zajímat:
Jsou to blázni, rádi by konkurovali Procházkovi s jeho /nesmí se uvádět reklama/ fabrikou v Suché. Jenže to se přepočítali! On už dávno vysál všechny zdroje v okolí. Nebudou mít šanci na úspěch. ;-)
Poláci ukázali že umí k sobě přitáhnout investice do špičkových technologií. U nás se o výrobě baterek jenom kecá a mlží. Srovnejte to třeba s naprosto odlišnou (a nesmírně úspěšnou) strategií Elona Muska. Ten dává na web stále nová videa jak výstavba jeho čtvrté Gigafactory u Berlína jede dopředu.
Proti těmto investicím nic nemam, dokonce možná znamenají i postupnou lokalizaci výroby zpět do Evropy, nicmene pokud je vizoška realna, bude se opět stavět na zelené louce. A něco mi říká, ze Polsko o brownfieldy nouzi mít nebude. Škoda.
Pokud by tu technologii měla Čína, tak s ní neudělá vůbec nic, protože na tom opravdu není nic převratného, unikátního nebo světového. Už před 10 lety to bylo zastaralé.
Bateriové systémy spolu s vodíkovými systémy zajistí stabilitu dodávek z OZE. Jaderná lobby vždycky kritizovala OZE pro jejich nestabilní dodávku energie. Teď přicházejí o svůj argument,což bude znamenat postupný konec jaderné energetiky.
Jenže když se to spočítá dohromady, tak "levné" větrníky, "levné" baterky a "levné" budování sítí v pustinách či mořském dně, tak to celkově výjde hodně draho, a levnou elektřinu pro průmysl, auta či roboty to Evropě ve světové konkurenci nezajistí ani náhodou. Plus vám úplně vypadává pro větší část Evropy i srovnatelně potřebné teplo.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se