Domů
Akumulace energie
BNEF: Čína dominuje dodavatelskému řetězci pro li-ion baterie, Česko je na 15. místě
Pohled do velkého bateriového úložiště společnosti Solar Global v obci Prakšice nedaleko Uherského Hradiště, které bylo spuštěno na konci loňského roku. Zdroj: www.solarglobal.cz
Zdroj: Solar Global

BNEF: Čína dominuje dodavatelskému řetězci pro li-ion baterie, Česko je na 15. místě

Čína se umístila na prvním místě v nejnovějším hodnocení dodavatelského řetězce pro lithium-ion baterie vytvořeném výzkumníky z BloombergNEF (BNEF) a předčila tak dosavadní lídry v této oblasti – Japonsko a Jižní Koreu. Zajímavostí je, že na 15. místě se pro rok 2020 umístila Česká republika. 

Podle zveřejněné tiskové zprávy vychází úspěch Číny z vysoké domácí poptávky po lithium-ion bateriích, která činí zhruba 72 GWh/rok, a dále skutečnosti, že Čína provozuje 80 % světových zpracovatelských kapacit pro suroviny využívané v bateriích, 77 % světových kapacit pro výrobu bateriových článků a 60 % kapacit pro výrobu jednotlivých komponent pro baterie.

„Dominance Číny je očekávaná vzhledem k obrovským investicím a politikám, které země za poslední dekádu zavedla. Čínští výrobci, jako je CATL, se z ničeho stali globálními lídry za méně než 10 let. Příští dekáda bude obzvláště zajímavá, jelikož Evropa a USA se snaží vytvořit vlastní lídry, kteří by mohli čelit asijským zavedeným společnostem, které již nyní budují výrobní kapacity v obou uvedených oblastech,“ uvedl James Firth, vedoucí pracovník v BNEF zodpovědný za akumulaci energie.

Hodnocení BNEF poskytuje obrázek o tom, jak si země stojí v současné době a dále výhled pro rok 2025 za předpokladu vývoje podle současné trajektorie. Hodnocení se zaměřuje na pět oblastí – suroviny, kapacity pro výrobu komponent a článků, dopad na životní prostředí, RII (regulace, inovace a infrastruktura) a domácí poptávku po bateriích.

Udržitelnost a emise skleníkových plynů spojené s dodavatelským řetězcem přitom získávají na důležitosti, přičemž jedním z klíčových faktorů je dle BNEF využití elektřiny z nízkouhlíkových zdrojů při zpracování surovin a výrobě komponent a článků. V této oblasti je lídrem Francie, která má díky využití  své jaderné flotily nejnižší emisní faktor CO2 pro vyrobenou elektřinu – 28 kg CO2/MWh.

Zajímavostí zveřejněného žebříčku je, že na 15. místě pro rok 2020 a 16. místě pro rok 2025 se umístila Česká republika. K tomuto umístění jí pomohla zejména oblast RII, kde se umístila celkově 8. mezi všemi hodnocenými zeměmi.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
PetrV
21. září 2020, 02:22

neekologicka vyroba, šup s ní do číny. Pak jsou taková data.

Poriďte si bateriove úložiště, na komponentech je made in PRC.

A tím je západní civilizace eko.

energetik II
21. září 2020, 07:00

Blahopřání do Číny .Ta čísla jsou úctyhodná. Z ničeho za 10 let světovým lídrem.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se