Domů
Elektřina
Nová lithiová baterie funguje na bázi křemíku namísto uhlíku

Nová lithiová baterie funguje na bázi křemíku namísto uhlíku

Nizozemský startup LeydenJar, pojmenovaný podle slavné lahve, vstoupil do oblasti vývoje baterií, kde ještě nikdo předtím nebyl. Tato odnož Energetického výzkumného centra v Nizozemsku přišla s baterií, která odvážně využívá namísto uhlíku křemík. Kapacita baterie je navýšena o polovinu.

Na první pohled se jedná o velmi riskantní počin, protože chování křemíku je v případě využití v dobíjecích bateriích velmi nevhodné, jelikož dochází k smršťování a expandování materiálu, což vede k destrukci. Pokud se nicméně podaří baterii na bázi křemíku zkonstruovat při zachování přiměřené životnosti, bude nám odměnou přibližně o 50 % větší kapacita baterie oproti konvenčnímu uhlíkovému řešení.

LeydenJar tvrdí, že se svým celokřemíkovým řešením navýšili kapacitu anody desetinásobně. Tohoto výsledku dosáhli využitím speciálních technologií výroby.

Nanotechnologie kompenzují patologické chování křemíku

Křemík je nanesen na měděný substrát v nanotrubičkách o tloušťce 10 mikrometrů, což je podle LeydenJar hodnota potřebná pro komerční využití. Výsledná geometrie založená na vyplněných a prázdných místech zajišťuje dostatek prostoru pro bezpečnou expanzi křemíku při nabíjení.

V současnosti pracuje tým na novém modelu, jehož anoda by měla být celá z křemíku, rovněž by měla být testovatelná výrobci. Dále by měl model být výchozí platformou pro R&D a být tak schopný demonstrovat svůj potenciál pro možnosti výroby pro komerční účely.

Zdroj úvodní fotografie: techhydra.com

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.