Domů
Akumulace energie
Nový startup nabídne bateriové systémy se snadnou dopravou po silnici, železnici i vodě
Vlak s kontejnery. Autor: Nuno Morão

Nový startup nabídne bateriové systémy se snadnou dopravou po silnici, železnici i vodě

Nově vytvořená společnost Power Edison nabídne mobilní baterie umístěné v kontejnerech pro snadnou dopravu nákladními automobily, vlaky nebo loděmi. Speciálně navržené kontejnery značně zjednoduší jinak komplikovaný proces při převozu. Předností řešení má být schopnost reagovat na zvýšenou poptávku a oddálit vynaložení nákladných investic do rozšíření elektrizačních soustav.

Za americkým startupem stojí bývalý pracovník SunEdison Shihab Kuran, který společnost Power Edison založil v březnu tohoto roku. K oficiálnímu představení došlo včera.

Power Edison nabídne velkokapacitní lithium-ion bateriové systémy ve speciálních kontejnerech, které lze snadno dopravovat a reagovat tak na změnu poptávky po elektřině v průběhu ročních období nebo jejího náhlého nárůstu bez nutnosti vynaložení rozsáhlých investic do elektrizačních soustav.

„Jsme Uber bateriových úložišť. Chystáme se nabídnout řešení po celou dobu, po kterou je potřebné, a následně své řešení odvezeme a využijeme pro jiné aplikace,“řekl Kuran v rozhovoru.

Snadná doprava

Podle Kurana je klíčem k této strategii usnadnění možnosti přepravy baterií. Převoz Lithium-ionových bateriových systémů je komplikovaný, baterie jsou těžké, citlivé na teplotní změny a náchylné na vzplanutí. Speciální kontejnery společnosti jsou navrženy tak, aby baterie chránily před veškerými potenciálními nástrahami při přepravě.

„V současné době, pokud chcete přepravit kontejner se systémy pro skladování energie, musíte podle standardu baterie vybít, umístit je do chladících kontejnerů a přepravit je odděleně. Je to velmi nákladný proces,“ řekl Kuran.

Pronájem baterií

Součástí strategie společnosti je pronájem baterií namísto prodeje, čímž se sníží náklady na jejich přechodnou implementaci. Podle Kurana energetické společnosti využívají bateriové systémy po 1-3 roky do té doby, než jsou provedeny upgrady sítě, aby vyhovovala požadavkům zvýšené poptávky po energii.

Kontejnery o délce 12 metrů budou mít kapacitu 1 MWh. Společnost momentálně přijímá objednávky a první projekt by měl být odhalen již tento rok.

„Řešení problému skladování energie je podle mého názoru poslední překážkou před tím, aby se obnovitelné zdroje energie staly smysluplným energetickým zdrojem, který může být součástí boje proti změně klimatu,“ řekl Kuran.

Úvodní fotografie: Nuno Morão, Flickr

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se