Domů
Akumulace energie
Olomoučtí vědci zkoumají využití nanomateriálu při výrobě sirných baterií
Výzkumný ústav CATRIN
Zdroj: CATRIN

Olomoučtí vědci zkoumají využití nanomateriálu při výrobě sirných baterií

Na efektivní výrobu lithium-sirných baterií s vysokým výkonem, stabilitou i dlouhou životností se zaměřili olomoučtí vědci z institutu CATRIN Univerzity Palackého. Využívají k tomu své znalosti vlastností nanomateriálu z předchozího výzkumu, který se nyní snaží uvést do praxe. Tyto baterie mohou pomoci uspokojit rostoucí poptávku po energii v souvislosti s dynamickým rozvojem, informovali ČTK zástupci CATRIN. Pod projektem je podepsán fyzikální chemik Michal Otyepka, který uspěl v soutěži o prestižní grant od Evropské výzkumné rady s dotací zhruba 3,6 milionu korun.

Grant umožní výzkumníkům z CATRIN připravit dostatečné množství nanomateriálu na bázi fluorografenu a ve spolupráci s komerčním partnerem ověřit jeho využití v lithium-sirných bateriích. Elektrodový materiál vznikl na základě bohatých zkušeností týmu s takzvanou 2D chemií, tedy pochopením chemických pravidel dvojrozměrného světa ultratenkých uhlíkových nanomateriálů. „Na základě těchto znalostí vědci hledali nové, superfunkční materiály odvozené od grafenu pro konkrétní využití. V tomto případě zvolili jednoduchou metodu a v laboratorním měřítku připravili sírou funkcionalizovaný grafen, který postoupili Evropskému patentovému úřadu,“ uvedli zástupci institutu.

Podle fyzikálního chemika Michala Otyepky by tato jednoduchá metoda mohla být velmi efektivní pro výrobu lithium-sirných baterií s vysokým výkonem, stabilitou i dlouhou životností. „Tyto vlastnosti jsme prokázali v laboratorním měřítku,“ podotkl Otyepka. Doplnil, že odborníci nyní budou moci výrobní postup ještě vylepšit a materiál ověřit při průmyslovém testování v reálných zařízeních.

Lithium-sirné baterie (LSB) jsou podle něj jednou z možností, jak řešit rostoucí poptávku po energii v souvislosti s dynamickým rozvojem technologií a současně snížit závislost na toxických chemikáliích či surovinách, které zatěžují životní prostředí. Síra je ekologický, šetrný, dostupný a levný materiál, baterie s jejím využitím se navíc obejdou bez přítomnosti toxických kovů, jako je nikl či kobalt. Skutečnost, že LSB jsou dobíjecí, pomůže v dlouhodobém výhledu snížit množství elektronického odpadu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Petr Hariprasad Hajič
9. únor 2022, 15:22

Zatím ani čeští vědci a ani český průmysl k výrobě baterií nikterak nepřispěl. He3Da zaberkárna v podstatě stojí. Nic dalšího se neděje.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se