Olomoučtí vědci zkoumají využití nanomateriálu při výrobě sirných baterií
Na efektivní výrobu lithium-sirných baterií s vysokým výkonem, stabilitou i dlouhou životností se zaměřili olomoučtí vědci z institutu CATRIN Univerzity Palackého. Využívají k tomu své znalosti vlastností nanomateriálu z předchozího výzkumu, který se nyní snaží uvést do praxe. Tyto baterie mohou pomoci uspokojit rostoucí poptávku po energii v souvislosti s dynamickým rozvojem, informovali ČTK zástupci CATRIN. Pod projektem je podepsán fyzikální chemik Michal Otyepka, který uspěl v soutěži o prestižní grant od Evropské výzkumné rady s dotací zhruba 3,6 milionu korun.
Grant umožní výzkumníkům z CATRIN připravit dostatečné množství nanomateriálu na bázi fluorografenu a ve spolupráci s komerčním partnerem ověřit jeho využití v lithium-sirných bateriích. Elektrodový materiál vznikl na základě bohatých zkušeností týmu s takzvanou 2D chemií, tedy pochopením chemických pravidel dvojrozměrného světa ultratenkých uhlíkových nanomateriálů. „Na základě těchto znalostí vědci hledali nové, superfunkční materiály odvozené od grafenu pro konkrétní využití. V tomto případě zvolili jednoduchou metodu a v laboratorním měřítku připravili sírou funkcionalizovaný grafen, který postoupili Evropskému patentovému úřadu,“ uvedli zástupci institutu.
Podle fyzikálního chemika Michala Otyepky by tato jednoduchá metoda mohla být velmi efektivní pro výrobu lithium-sirných baterií s vysokým výkonem, stabilitou i dlouhou životností. „Tyto vlastnosti jsme prokázali v laboratorním měřítku,“ podotkl Otyepka. Doplnil, že odborníci nyní budou moci výrobní postup ještě vylepšit a materiál ověřit při průmyslovém testování v reálných zařízeních.
Lithium-sirné baterie (LSB) jsou podle něj jednou z možností, jak řešit rostoucí poptávku po energii v souvislosti s dynamickým rozvojem technologií a současně snížit závislost na toxických chemikáliích či surovinách, které zatěžují životní prostředí. Síra je ekologický, šetrný, dostupný a levný materiál, baterie s jejím využitím se navíc obejdou bez přítomnosti toxických kovů, jako je nikl či kobalt. Skutečnost, že LSB jsou dobíjecí, pomůže v dlouhodobém výhledu snížit množství elektronického odpadu.
Mohlo by vás zajímat:
Zatím ani čeští vědci a ani český průmysl k výrobě baterií nikterak nepřispěl. He3Da zaberkárna v podstatě stojí. Nic dalšího se neděje.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se