Domů
Akumulace energie
Portál: Evropa má přes 500 bateriových úložišť, nejvíc v Británii
Bateriove uloziste. Zdroj: younicos.com

Portál: Evropa má přes 500 bateriových úložišť, nejvíc v Británii

V Evropě aktuálně funguje nebo vzniká přes 500 bateriových úložišť. Více než 230 z nich v Británii, mezi členskými zeměmi EU je na prvním místě Německo se 115 zařízeními nebo projekty. V Česku rozvoji brání legislativa a jako úložiště zde fungují hlavně přečerpávací elektrárny. V tiskové zprávě to dnes uvedl portál Evropa v datech, který nabízí celoevropská srovnání nejrůznějších ukazatelů a statistických údajů.

„V Česku jsou zatím čtyři velkokapacitní bateriová úložiště. Většímu rozvoji zatím brání legislativa, která pojem akumulace energie v podstatě nezná. Průlom by mohla přinést novela energetického zákona, kterou v současné době projednávají poslanci,“ řekla dnes Adéla Denková z analytického projektu Evropa v datech.

S odkazem na loňskou studii Evropské komise portál dále uvedl, že v rámci Evropské unie Němci vévodí také v instalovaném výkonu fungujících úložišť. Ten dosahuje na 7,5 gigawattu (GW), což přibližně odpovídá třetině instalovaného výkonu všech elektráren v Česku, upozornila Evropa v datech.

Výkonný ředitel asociace Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT CZ Jan Fousek v lednu ČTK řekl, že Česko v rozvoji využití bateriových systémů i dalších forem akumulace v elektrizační soustavě zaostává. Na celém světě byly loni podle něj připojeny baterie o celkovém výkonu přesahujícím deset gigawattů. Problémem rozvoje akumulace v Česku je podle Fouska především to, že současný energetický zákon pojmy jako akumulace energie, úložiště elektrické energie nebo jejich ekvivalent vůbec nezná.

O poslaneckém pozměňovacím návrhu na zákonné zakotvení akumulace energie se však na sněmovním hospodářském výboru vedla v polovině února vášnivá debata. Například komunista Leo Luzar hovořil o tom, že se připravuje systém „baterkových baronů“. AKU-BAT CZ v reakci uvedla, že jednání vévodily nepravdivé informace. Výrazný podíl na tom podle ní má i „vlivná teplárenská lobby“, na kterou se někteří zákonodárci otevřeně odkazovali.

Podle portálu Evropa v datech kvůli současnému nastavení v ČR české firmy využívají příznivější situaci v zahraničí. Skupina Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače například společně s čínskými partnery plánuje prostřednictvím britské firmy InterGen vybudovat v anglickém Essexu největší bateriové úložiště na světě. Projekt s 320 megawatty (MW) instalovaného výkonu už odsouhlasilo britské ministerstvo energetiky.

„Jsme velmi rádi, že InterGen získal pro bateriové úložiště povolení. Pracujeme dále na výběru technologie baterií a jejich způsobu využívání. Pokud vše půjde podle plánu, mohlo by se začít stavět už příští rok,“ uvedla dnes mluvčí Sev.

en Energy Gabriela Sáričková Benešová.

Komentáře(7)
Jiří Šumbera
15. březen 2021, 21:49

"S odkazem na loňskou studii Evropské komise portál dále uvedl, že v rámci Evropské unie Němci vévodí také v instalovaném výkonu fungujících úložišť. Ten dosahuje na 7,5 gigawattu (GW), což přibližně odpovídá třetině instalovaného výkonu všech elektráren v Česku, upozornila Evropa v datech."

Jenže z těch 7.5GW je naprostá většina (6.7GW) v přečerpávacích elektrárnách. V bateriových systémech mají Němci jen něco přes 0.4GW. Leader v Evropě je zatím UK (přes 0.5GW).

Miloslav Černý
16. březen 2021, 12:05

I když jsou u nás vytipované vhodné místa na nové výkonové PE, budeme se raději dále hašteřit, než budeme před světem vypadat jak s tou pandemii. Začneme je budovat, až to bude už do nebe volající. Kdyby se ještě pokryly plovoucí fotovoltaikou, no co k tomu dodat, snad ještě nějakou výkonnou vrtuli ze severní strany, aby nestínila. Rozhodně účinnější akumulace než do H2.

Carlos
16. březen 2021, 13:36

VE/PVE, PE jsou parní elektrárny

*flies away...

Problém u nás je že jsme zasekaná v myšlení jaderných dědků a broukpytlýkysmu, všechno víme, všechno známe, všude jsme byly třikrát a pak to vypadá jak to vypadá. Za normálních okolností, být standardní evropská země, tak budeme přemýšlet jak kooperovat se sousedy a využít místních podmínek. Přemýšlelo by se jak navýšit importy z Německa v momentě kdy je to výhodné atd. Vymýšlelo by se jak tyto přebytky uložit.

Jenže to se neděje a razí se tu jak ČR co nejvíce izolovat a hrát si tu na nezastupitelnost starých elektráren a podobně. Přitom tomu tak být nemusí. Mnohem více by nám prospěla daleko širší obchodní výměna a lepší integrace a změna myšlení v průmyslu, které je pořád do značné míry formováno zastaralými představami.

Nejsme pořád standardní ekonomika, pořád slyšíme o elektrárnách Křetínského, nebo Tykače, nepamatuji se že bych kdy slyšel o tom že by, Eon, RWE, patřily více méně nějaké konkrétní osobě.

Zbyněk Poisl
16. březen 2021, 15:14

Koukám, že je to tu samý inženýr přes energetiku! :-) Už jenom to, že se jako hlavní parametr úložiště udává výkon a nikoliv kapacita, je známkou toho, že jde o účelovou manipulaci! I z jedné ploché baterie je možné dodat výkon několika stovek TW! Jenže to bude po dobu několika ns! Takže je to celé o ničem! Stavět úložiště na elektrickou energii má smysl tehdy, až bude 1 uložená KWh levnější než jedna vyrobená kWh! K tomu zatím je ještě hodně daleko!

Jan Veselý
16. březen 2021, 16:12

Co byste nechtěl po PR výstupech? Důležité je samozřejmě zná i výkon i kapacitu. Podle toho se dá poznat i za jakým účelem je ta baterie vybudovaná.

A dávejte si bacha, abyste nepodlehl nešvaru inženýrů a nebyl příliš sebevědomý i v oblastech mimo techniku, třeba ve financích a ekonomii.

Třeba tihle rozeznávají 10 různých služeb a zdrojů zisku "skladů" na elektřinu. Ty počty nejsou zdaleka tak jednoduché.

Miloslav Černý
16. březen 2021, 17:50

Tak daleko, aby nebylo vidět na konec tunelu už zase ne. Rostoucí rozvoj OZ si to vyžádá jako efektivní způsob sám. Nakonec i to zadržení vody v krajině při tom nemusí být daleko od věci.

Zbyněk Poisl
18. březen 2021, 10:39

A bude to 100x dražší než nový blok v Dukovanech!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.