Domů
Akumulace energie
Portál: Evropa má přes 500 bateriových úložišť, nejvíc v Británii
Bateriové úložiště
Bateriove uloziste. Zdroj: younicos.com

Portál: Evropa má přes 500 bateriových úložišť, nejvíc v Británii

V Evropě aktuálně funguje nebo vzniká přes 500 bateriových úložišť. Více než 230 z nich v Británii, mezi členskými zeměmi EU je na prvním místě Německo se 115 zařízeními nebo projekty. V Česku rozvoji brání legislativa a jako úložiště zde fungují hlavně přečerpávací elektrárny. V tiskové zprávě to dnes uvedl portál Evropa v datech, který nabízí celoevropská srovnání nejrůznějších ukazatelů a statistických údajů.

„V Česku jsou zatím čtyři velkokapacitní bateriová úložiště. Většímu rozvoji zatím brání legislativa, která pojem akumulace energie v podstatě nezná. Průlom by mohla přinést novela energetického zákona, kterou v současné době projednávají poslanci,“ řekla dnes Adéla Denková z analytického projektu Evropa v datech.

S odkazem na loňskou studii Evropské komise portál dále uvedl, že v rámci Evropské unie Němci vévodí také v instalovaném výkonu fungujících úložišť. Ten dosahuje na 7,5 gigawattu (GW), což přibližně odpovídá třetině instalovaného výkonu všech elektráren v Česku, upozornila Evropa v datech.

Výkonný ředitel asociace Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT CZ Jan Fousek v lednu ČTK řekl, že Česko v rozvoji využití bateriových systémů i dalších forem akumulace v elektrizační soustavě zaostává. Na celém světě byly loni podle něj připojeny baterie o celkovém výkonu přesahujícím deset gigawattů. Problémem rozvoje akumulace v Česku je podle Fouska především to, že současný energetický zákon pojmy jako akumulace energie, úložiště elektrické energie nebo jejich ekvivalent vůbec nezná.

O poslaneckém pozměňovacím návrhu na zákonné zakotvení akumulace energie se však na sněmovním hospodářském výboru vedla v polovině února vášnivá debata. Například komunista Leo Luzar hovořil o tom, že se připravuje systém „baterkových baronů“. AKU-BAT CZ v reakci uvedla, že jednání vévodily nepravdivé informace. Výrazný podíl na tom podle ní má i „vlivná teplárenská lobby“, na kterou se někteří zákonodárci otevřeně odkazovali.

Podle portálu Evropa v datech kvůli současnému nastavení v ČR české firmy využívají příznivější situaci v zahraničí. Skupina Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače například společně s čínskými partnery plánuje prostřednictvím britské firmy InterGen vybudovat v anglickém Essexu největší bateriové úložiště na světě. Projekt s 320 megawatty (MW) instalovaného výkonu už odsouhlasilo britské ministerstvo energetiky.

„Jsme velmi rádi, že InterGen získal pro bateriové úložiště povolení. Pracujeme dále na výběru technologie baterií a jejich způsobu využívání. Pokud vše půjde podle plánu, mohlo by se začít stavět už příští rok,“ uvedla dnes mluvčí Sev.

en Energy Gabriela Sáričková Benešová.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Jiří Šumbera
15. březen 2021, 21:49

"S odkazem na loňskou studii Evropské komise portál dále uvedl, že v rámci Evropské unie Němci vévodí také v instalovaném výkonu fungujících úložišť. Ten dosahuje na 7,5 gigawattu (GW), což přibližně odpovídá třetině instalovaného výkonu všech elektráren v Česku, upozornila Evropa v datech."

Jenže z těch 7.5GW je naprostá většina (6.7GW) v přečerpávacích elektrárnách. V bateriových systémech mají Němci jen něco přes 0.4GW. Leader v Evropě je zatím UK (přes 0.5GW).

Miloslav Černý
16. březen 2021, 12:05

I když jsou u nás vytipované vhodné místa na nové výkonové PE, budeme se raději dále hašteřit, než budeme před světem vypadat jak s tou pandemii. Začneme je budovat, až to bude už do nebe volající. Kdyby se ještě pokryly plovoucí fotovoltaikou, no co k tomu dodat, snad ještě nějakou výkonnou vrtuli ze severní strany, aby nestínila. Rozhodně účinnější akumulace než do H2.

Carlos
16. březen 2021, 13:36

VE/PVE, PE jsou parní elektrárny

*flies away...

Problém u nás je že jsme zasekaná v myšlení jaderných dědků a broukpytlýkysmu, všechno víme, všechno známe, všude jsme byly třikrát a pak to vypadá jak to vypadá. Za normálních okolností, být standardní evropská země, tak budeme přemýšlet jak kooperovat se sousedy a využít místních podmínek. Přemýšlelo by se jak navýšit importy z Německa v momentě kdy je to výhodné atd. Vymýšlelo by se jak tyto přebytky uložit.

Jenže to se neděje a razí se tu jak ČR co nejvíce izolovat a hrát si tu na nezastupitelnost starých elektráren a podobně. Přitom tomu tak být nemusí. Mnohem více by nám prospěla daleko širší obchodní výměna a lepší integrace a změna myšlení v průmyslu, které je pořád do značné míry formováno zastaralými představami.

Nejsme pořád standardní ekonomika, pořád slyšíme o elektrárnách Křetínského, nebo Tykače, nepamatuji se že bych kdy slyšel o tom že by, Eon, RWE, patřily více méně nějaké konkrétní osobě.

Zbyněk Poisl
16. březen 2021, 15:14

Koukám, že je to tu samý inženýr přes energetiku! :-) Už jenom to, že se jako hlavní parametr úložiště udává výkon a nikoliv kapacita, je známkou toho, že jde o účelovou manipulaci! I z jedné ploché baterie je možné dodat výkon několika stovek TW! Jenže to bude po dobu několika ns! Takže je to celé o ničem! Stavět úložiště na elektrickou energii má smysl tehdy, až bude 1 uložená KWh levnější než jedna vyrobená kWh! K tomu zatím je ještě hodně daleko!

Jan Veselý
16. březen 2021, 16:12

Co byste nechtěl po PR výstupech? Důležité je samozřejmě zná i výkon i kapacitu. Podle toho se dá poznat i za jakým účelem je ta baterie vybudovaná.

A dávejte si bacha, abyste nepodlehl nešvaru inženýrů a nebyl příliš sebevědomý i v oblastech mimo techniku, třeba ve financích a ekonomii.

Třeba tihle rozeznávají 10 různých služeb a zdrojů zisku "skladů" na elektřinu. Ty počty nejsou zdaleka tak jednoduché.

Miloslav Černý
16. březen 2021, 17:50

Tak daleko, aby nebylo vidět na konec tunelu už zase ne. Rostoucí rozvoj OZ si to vyžádá jako efektivní způsob sám. Nakonec i to zadržení vody v krajině při tom nemusí být daleko od věci.

Zbyněk Poisl
18. březen 2021, 10:39

A bude to 100x dražší než nový blok v Dukovanech!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se