Projekt těžby lithia na Cínovci má být hotov do konce roku 2021
Projekt těžby lithia na Cínovci v Krušných horách technicky připraví německá skupina SMS Group. Zahájit práce má okamžitě a dokončit je s finální studií proveditelnosti do konce roku 2021. ČTK o tom dnes v analýze informovala společnost CFDWorld. Cínovecké ložisko lithia je jedno z největších v Evropě.
Výběr firmy oznámila australská společnost European Metals (EMH), která má v licencované společnosti Geomet 49procentní podíl, 51 procent drží ČEZ prostřednictvím Severočeských dolů. Na základě výsledků studie proveditelnosti a celé druhé fáze projektu se ČEZ a Severočeské doly rozhodnou, zda k těžbě přistoupí. ČEZ na jaře uvedl, že odbytištěm pro krušnohorské lithium by mohly být baterie do elektromobilů či baterie systémů pro ukládání elektřiny.
Pro těžaře aktuální trh s lithiem není podle analýzy společnosti CFDWorld příznivý. I přes vzestup zájmu o elektromobily se cena lithia obchoduje na nejnižších úrovních za poslední tři roky. Z nízké ceny se tak můžou těšit producenti lithiových baterií kvůli nízkým nákladům na komoditu.
Očekává se, že světový počet nově prodaných elektrických automobilů se v následujících letech podle CFDWorld zvýší na pět až šest milionů vozidel, což odpovídá podílu na trhu přibližně pět až sedm procent. „V důsledku této skutečnosti analytici očekávají, že roční poptávka po lithiu v celosvětovém měřítku vzroste o 21 procent,“ uvedla analýza.
Možnost těžby lithia v Česku se stala jedním z diskutovaných témat před parlamentními volbami v roce 2017. Bývalá vláda pod vedením ČSSD tehdy krátce před volbami podepsala s EMH memorandum o těžbě. Předloni v březnu Česko memorandum vypovědělo, premiér Andrej Babiš (ANO) ho několikrát označil za nesmyslné a neplatné. Loni v červenci ČEZ oznámil, že prozkoumá možnosti těžby lithia u Cínovce. Severočeské doly pak letos na jaře získaly ve firmě Geomet podíl 51 procent.
Mohlo by vás zajímat:
Lithium je strategická surovina sloužící nejen pro baterie, ale i pro výrobu TJ bomby k fúzi.
Navíc je to první prvek v tabulce prvků, který má pevné skupenství.
Vodík a helium jsou plyny.
To pro TJ kapsle...
Samozřejmě Li VI. D+He3
Místo aby stát jednal rychle a části horníků z OKD, které vlastní nabídnul novou perspektivu v Cínovci. Tak se tady hezky bude mudrovat o projektu povolení 10 let a všichni horníci z OKD zatím přeběhnou do jiných oborů nebo budou nezaměstnaní na účet státu.
Tohle je nemoc naší doby - neakčnost společnosti a zbabělost. Je to vidět i s COVIDEM. Čína to zastavila za 2 měsíce a už má vakcínu. My to zastavit neumíme a použít nevyzkoušenou vakcínu se bojíme a raději necháme 100x více lidí nad 80 let umřít na COVID než je očkovat s potenciálem ztrát v úrovni 1% proti prodělání nemoci. Stejně tak s léky necháme klidně umřít 1/4 populačního ročníku ročně na rakovinu než abychom jich třeba každý rok 100 zabili špatnou léčbou a tím urychlily vývoj léků, který pak zachrání miliony životů - protože to není podle etické komise "etické". Teď sledujeme jestli denně umře 5 nebo 10 lidí na covid a těch dalších 290 lidí co umřou na něco jiného nás nezajímá na tohle jednou dojedeme, protože s takovým neracionálním přístupem se nedá udržet dobrá pozice v moderním světě, proti těm co postupují racionálně. Stejný způsob myšlení je vidět i na jiných hrozbách, které nás ovlivňují.
Bohužel máme v administrativě zažité, že se musí chodit do práce, nikoli že se tam musí něco pozitivního udělat. Ale u té medicíny je to složitější, je rozdíl nechat přirozeně umřít, anebo ke smrti aktivně postrčit.
Josefe, víte že se to celé musí projít a zjistit jak to bude nejvýhodnější? Jestli jenom obnovit věž nahoře, dolů to vozit kamiony, postavit dopravník do Dubí, tam to vagonovat a vozit do závodu, vybudovat na Cínovec svažnici, postavit nákladní lanovku, nebo vyrazit štolu z konce "výtažné" koleje Dubí a zajíždět do ložit rudou do hory. A to jsme ještě ani nedošli k nutnosti celou trať zúnosnit, protože má jenom 16t/nápava a je tam slušný sklon, na to nejsou zase lokomotivy u nás. Teď se mluví o koncentrátu, to asi bude v kapalné formě, takže cisterny, na jednu Zaes tam dáte jenom asi 37t materiálu, pokud to bude trochu sypké, tak Uacs dá asi 40t užitečných... Bude třeba lehká mašina s vysokou tažnou silou, je taková vůbec na trhu? Nebo se bude schvalovat speciál nekompatibilní s TSI? Má tam být ozubnice? Musíte první projít celý ten investiční záměr a najít jak je udělat efektivněji.
Čína to možná zastavila, bůh ví co se jim tam teď při povodních děje a také to co udělal je že totálně zavřela oblast, což je prachsprostá zvůle což prostě jen tak nejde tady, naštěstí, také by to znamenalo totální zhavarování ekonomiky.
Když vám o to tak jde, tak zavolejte těm co mají tu nouzovou vakcínu z inaktivovaného viru že byste o to stál a moc moc toužíte po tom se nechat očkovat. Hádám ale že to neuděláte. Ono totiž mimo jiné může nastat to že pro záchranu několika desítek tisíc lidí na pár let zničíte zdraví a život podobnému množství mladších lidí. Další věc je že západ (ano jsme civilizačně západ, vycházíme z katolicismu a velmi málo i z protestantismu) má poměrně vysoko postavenou individualitu člověka, na rozdíl od orientu kde člověk nic neznamená. Toto pojetí ještě daleko víc posílily války ve 20. století. Takže některé postupy nejsou, řekněme pro vyšší dobro, možné.
Znova, pokud někdo chce použít na sobě nevyzkoušený lék, tak může to zkusit vyhádat, ale nikdo nedovolí po pár problémech co se staly pokusy na lidech takto.
Co se týká etiky, tak jednak je třeba ctít přání člověka a jednak tím co děláte nesmíte ublížit. Navíc pokud není vyzkoumaná a schválená léčba, tak pokud takovou léčbou někoho zabijete, tak máte na krku soud kde Vám moc nepomůže že jste to myslel dobře.
Koronavirus sledujeme jenom protože je to in a média to baví a politici jsou jak prásklí do hlavy s tím. Problém je že máme extrémně zkreslená data. Měli jsme na jaro, máme teď protože se daří zachytit tak 1/3 případů (včera jsem to někde četl). Vyhodnocení situace to moc nepomáhá.
Pokud Vám jako racionální přijde to co dělá Čína, tak mám o vaší definici racionality pochybnosti, protože to co provádí vykazuje dost silné znaky ptákometrie a komunistické megalomanie se všemi důsledky.
Je to šíleně politizované a medializované, někteří jsou s tím naprosto prásklí do havy! Největší katastrofa je, že po víc než půl roce nemáme žádný koncensus na data! Jedna věc jsou ty objektivně těžko měřitelné parametry jako podíl zachycených případů. Ale když každý stát používá jiná kritéria a metody, tak jsou nespolehlivé i parametry založené na rozdílu nebo poměru dat, které můžou být při konzistentních metodách hodně přesné. Meta-analýzou konzistentních dat z celého světa bychom už dávno měli představu jaká opatření/podmínky jsou účinnější a které méně.
A to je ještě předtím než se ta data začnou politicky upravovat, já nevěřím skoro nikomu, Číně už vůbec! Jen se směju když někoho obviní že jde proti vědě, když žádný vědecký koncensus vlastně není, jeden odborník říká něco, druhý skoro uplný opak... Mně jen vadí nedostatek spolehlivých dat, nemám vůbec strach a myslím že většina věcí je hlavně nekompetence, ale upřímně se díky tomu všemu vůbec nedivím lidem kteří v tom vidí nějaké konspirace..
Co se týče vakcinace proto covidu, pak navrhuji očkovat lidi nad 80 let - schválně říkáte co já neřekl a nebo neumíte číst. Co se týče hodnot jednotlivce, pak individualismus se přece nevylučuje, když máte rakovinu a víte že máte 3 měsíce života a můžete volit nevyzkoušenou léčbu do které vás nikdo nenutí tak kde je porušení integrity jedince ? To samé se očkováním proti COVIDU nikdo ty lidi přece nutit nebude nebo ano ? A jak se zkouší nové vakciny prostě to někomu píchnout stejně musíte, takže když vezmete vzorek 100 lidí nad 80 let dáte jim vakcinu, počkáte týden - přežili OK a můžete očkovat všechny co chtějí nad 80 let, účinnost a bezpečnost vyhodnotíte za pochodu. Za 2 měsíce máte tolik dat, že víte jak je vakcína bezpečná a nebo není a můžete očkování postupně rozšiřovat za pár měsíců máte očkovanou většinu lidí nad 60, zbytek populace zachrání zdravotní systém a ti co se nechtějí očkovat budiž jim země lehká....
Samotné lithium není moc ekonomicky zajímavé. V baterce je ho docela málo tím jak je interkalované v grafitu. Ani není tak vzácné, jen prakticky nemá koncentrovaná ložiska, většinou je jako doprovod jiných minerálů. Zrovna na tom Cínovci by se nějakou dobu ani nemuselo těžit, v haldách hlušiny co tam jsou navršené jako odpad z minulé těžby je lithium dokonce zakoncentrované(někde i na 1.5%), a stejně se do toho nikdo nehrne.
Jediné perspektivní využití lithia je mít na to rovnou navázanou nějakou sofistifikovanou =) výrobu. Obrovská škoda že ty baterky MES HE3DA jsou podle všeho na 95% podvod... Většina jejich prezentovaných věcí vypadá jako rekvizity, samotné prezentace na úrovni základní školy, totální kecy jako "vertikální místo horizontální" a "3D uspořádání", nikdy objektivně nezměřené důležité parametry, veškeré prezentované a nezávisle změřené parametry bez kontextu naprosto bezcenné... Fakt škoda=/
Jen podepřu: odkaliště v Horním Slavkově má pro těžbu lithia už několik let schválenou EIA (moc ho tam sice není, ale přece), a skutek furt nikde.
Cena lithia byla loni o polovinu vyšší než dnes... Jak už bylo řečeno množství kovu v bateriích klesá a pro využití mimo baterie se prosazuje recyklace. Otázka je jestli za 15 let se bude do baterií ještě lithium používat - do stacionárních bateriových úložišť patrně vůbec.
Přesně tak. Lithium je do uloznych baterek drahý luxus. Spíš má využití Li 6, ale to je jiná pohádka...
Myslím, že se používat budou. Podle toho, jak se vyjadřoval Musk na Battery day, bych to odhadl ve stacionárních úložištích na LiFePO. Změna může nastat právě jen kvůli tomu, že je bude omezovat lithium. Ale tak nějak se toho nebojím.
Opravdu velké baterky ještě nejsou jisté jaká chemie převládne. Lithium ale z principu jen tak nezmizí, má nejvyšší solvatační entalpii ze všech prvků, proto mají Li-XX tak vysoké napětí a energ. hustotu. Třeba LiFePO co píše pan Veselý se dlouhodobě jeví jako dobrá chemie pro stacionární baterky alespoň střední velikosti.
Pro velké úložiště je několik málo kandidátů které můžou s Lithiem soupeřit. Na-S (sodík-síra) je osvědčená technologie, oba prvky jsou rozšířené a levné, a největší problém těchto článků se dá elegantně vyřešit provozem v částečně flow-režimu. Druhá možnost jsou čisté flow-baterky, tam jsou ale různých chemií a uspořádání desítky, a dlouhodobé praktické zkušenosti minimální. Jsu přesvědčený že některé tyto alternativy lithiových článků mají lepší potenciál ke škálování do opravdu velkých objemů, ale v současnosti opravdu ještě není jasno. Osobně si myslím že to skončí nějakým mixem, ale lithiovky klidně můžou zůstat dominantní technologií jen díky úsporám z rozsahu.
Hořčík a některé jiné kovy lze prakticky získávat z mořské vody, koukal jsem že teoreticky to jde i s Lithiem, ale bude to náročné, koncentrace jen 0.2 PPM =/
Bizone, četl jsi?
Co jsem četl?
Vidím že fakt milujete jadernou fůzi :D Asi víte že Castle Bravo měla o 150% větší explozivní sílu než bylo plánováno, protože za vysokých energií se Tritium breeduje i z Lithia-7 =)
Bizon. Pokud chceme z vytěženého lithia mít vůbec nějaký zisk, je podle profesora Vladimíra Slivky z Vysoké školy báňské – Technické university v Ostravě nutné, zachovat řetězec těžba - zpracování - finální výroba, celý v ČR.
Australani mají zájem hlavně o lithium 6 z praktických důvodů. Lithium 7 je dobré do baterií, ale dnes mohou být baterie ze sodíku, síry apod.
Cena lithia rychle klesá ne proto, že by se ho začalo používat méně, ale protože byli otevřeny nové obří levně těžící povrchové velkodoly.
Těžba samotného lithia v Česku se nám ani náhodou ekonomicky nevyplatí. Jediná nadějná možnost by byla rozebrat celou horu na maximum různých prodejných hornin a chemických prvků. A nejspíš taky nejdřív po roce 2040, až u nás skutečně bude definitivně končit těžba uhlí.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se