Domů
Akumulace energie
Rychlonabíjecí elektrobusy od ABB zahájí ostrý provoz v Ženevě

Rychlonabíjecí elektrobusy od ABB zahájí ostrý provoz v Ženevě

Pryč je doba nabíjení pomocí kabelů a dlouhého čekání. Společnost ABB  zvládne nabít elektrobusy během stání na autobusové zastávce. Dobíjení je realizováno pomocí vysokoenergetických kontaktů přímo nad hlavami cestujících. Provoz bude po dobrých zkušenostech ze zkušebního provozu zahájen v Ženevě.

Společnost ABB společně s partnery vyvinula technologii, která automaticky dobije elektrobus v čase 15 až 20 sekund, autobus zároveň dosahuje vysoké přepravní kapacity a energetické účinnosti. Autobus je při stání na autobusové zastávce připojen k dobíjecím kontaktům a je schopen své baterie dobít během vystupování a nastupování cestujících. Systém je zcela bezpečný, jelikož konektory nad hlavami cestujících jsou napájeny pouze při vzájemném kontaktu, je zde tudíž zamezeno vytváření elektromagnetického pole, které je přítomno při induktivním nabíjení.

Linka e-busu bude v provozu již v roce 2018

Švýcarská Ženeva technologii zkušebně nasadila již v květnu 2013. Tato zkouška však byla natolik úspěšná, že se město rozhodlo  technologii využít na celé lince 23. Ženevská veřejná doprava již s ABB a švýcarským výrobcem autobusů HESS podepsala smlouvu, podle níž má být linka v provozu od jara 2018.

Tento systém (TOSA) by do budoucna mohl snížit znečištění způsobené veřejnou dopravou. Je tichý, bez emisí a využívá kompaktní baterie s dlouhou životností.

Jak to všechno funguje

TOSA využívá skutečnosti, že autobus musí zastavit kvůli nástupu a výstupu pasažérů a navíc je jeho trasa předem známa. Stanice jsou podél trasy rozestavěny tak, aby ji autobusy mohly absolvovat a pro dobíjení využívat pouze času stání na zastávce.

Celkem jsou na trase dva typy nabíjecích stanic. První z nich je koncipována pro zastávky s krátkým časem zastavení, kdy při výkonu 600 kilowattů dobije baterii za 15 až 20 sekund. Druhý typ je instalován na konečných zastávkách, kdy je za příkonu 400 kilowattů e-bus plně dobit za dobu čtyř až pěti minut.

Zdroj úvodní fotografie: abb-conversations.com.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se