Domů
Akumulace energie
Team Consult: Německo letos ztrojnásobí instalovaný výkon v bateriích

Team Consult: Německo letos ztrojnásobí instalovaný výkon v bateriích

Německý energetický průmysl letos zvýší výkon v bateriích až na hodnotu 200 MW, což je více než trojnásobek stávajících 60 MW. Uvádí to zahraniční agentura Reuters s odkazem na zprávu německé konzultační skupiny Team Consult.

Bateriové úložiště jsou a budou významným prvkem v oblasti transformace elektroenergetického sektoru a měly by umožnit plynulejší a vyrovnanější zapojení větrných a solárních zdrojů do elektrizační soustavy. Své uplatnění nacházejí i v malých instalacích na rodinných domech a v automobilovém průmyslu.

Německo má v plánu do roku 2050 pokrýt svoji spotřebu z 80 % z obnovitelných zdrojů, přičemž momentálně má z OZE pokryto již 30 %. Nutno uvést, že zároveň výstavba posílení přenosové sítě je značně opožděná, zejména kvůli odmítavému postoji Bavorska.

“Vidíme narůstající trend bateriových systémů, které jsou používány ke stabilizaci sítě.” uvedl autor studie Christoph Hankeln.

Náhrada konvenčních zdrojů

I s bateriemi budou ale nastávat krátkodobé nárůsty zatížení sítě, a to dle aktuálních výrob zelených zdrojů. Na vyrovnávacím trhu, který je provozován operátory sítě, probíhá alokace objemů elektřiny v denních aukcích. Na tento trh by poskytovatelé mohli za poplatek dodávat elektřinu, či ji absorbovat do baterií během několika sekund. Team Consult odhadl velikost tohoto trhu na 800 MW. Přičemž baterie by mohly pokrýt zhruba 25 % tohoto objemu do konce roku a nahradit tak některé konvenční zdroje.

Velký projekt tohoto typu realizuje v současné době německá energetická společnost STEAG. Ta se rozhodla u svých stávajících uhelných elektráren instalovat šest 15MW bateriových systémů, které budou provozovateli přenosové soustavy poskytovat primární regulaci frekvence. STEAG v listopadu uvedl, že tři z plánovaných šesti bateriových systémů jsou již v provozu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se