Domů
Elektřina
Třetina prodaných vozů v Norsku jsou elektromobily

Třetina prodaných vozů v Norsku jsou elektromobily

V prvním čtvrtletí roku 2015 se Norsko zařadilo na první místo Plug-in Electric Vehicle Index, který hodnotí podíl registrací plug-in elektrických vozidel a plug-in hybridních elektrických vozidel na trhu s automobily v daném čtvrtletí v osmi zemích. Za čtvrt roku se v Norsku prodalo více než 8 000 elektromobilů, což je o 41 % více než v prvním čtvrtletí roku 2014. Nejprodávanějším modelem byl Volkswagen e-Golf (na obrázku).

K vysokému prodeji v Norsku přispívají zvýhodnění při nákupu elektromobilu oproti nákupu automobilům s klasickými spalovacími motory jako například osvobození elektromobilů od dovozní daně.

Druhý nejvyšší nárůst podílu elektrických vozidel v prvním čtvrtletí zaznamenalo Nizozemsko s více než 5 700 registrovanými vozidly, což představuje 5,7 % holandského automobilového trhu.

Nejvíce elektromobilů se prodalo v USA a Číně

Nejvíce prodaných elektromobilů během prvního čtvrtletí zaznamenaly Spojené státy s 15 000 vozy a Čína se 13 000.

Podíl prodaných elektromobilů v USA je nízký, zhruba okolo 0,8 %, nejvíce prodávaným modelem je Tesla Model S.

Čína zaznamenala obrovský nárůst, oproti prvnímu čtvrtletí v roce 2014 prodeje narostly téměř o 750 %. Nicméně tato vozidla i přes pobídky v podobě jistých zvýhodnění elektromobilů v Číně nadále představují velmi malé procento z celkového trhu – jen 0,3 %. Nejoblíbenějším modelem je BYD Qin.

Ostatní země nenabízejí stejné výhody pro spotřebitele, například v Německu není příliš přitažlivých pobídek, které by přesvědčily kupující zvolit elektrickou alternativu klasických spalovacích motorizací. I přes 98% nárůst prodejů byl podíl elektromobilů na trhu pouze 0,6 %.

Mnoho plug-in vozidel registrovaných v Německu byly elektrifikované varianty tradičních modelů se spalovacím motorem, populárními jsou například Volkswagen Golf GTE a Audi A3. Německo zvažuje zavedení dalších zvýhodnění, aby zvýšilo prodeje elektromobilů. Podobný nárůst jako Německo zaznamenala Francie, v té ovšem funguje mnohem více opatření zvýhodňujících elektromobily.

Jedninou zemí která zaznamenala pokles prodejů oproti prvnímu čtvrtletí v roce 2014 je Japonsko.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Vítr a slunce v EU poprvé dodaly více elektřiny než plyn. Vodní elektrárny a reaktory zaostaly
1. únor 2023, 14:00
KOMENTÁŘ: Lze vydělat na rozdělení ČEZ? Žádné velké terno to být nemusí
1. únor 2023, 13:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516