Domů
Elektřina
Elektromobily tvoří 20 % nových prodaných aut v Norsku

Elektromobily tvoří 20 % nových prodaných aut v Norsku

V lednu letošního roku dosáhl počet nově registrovaných elektromobilů v Norsku 18 % všech registrovaných osobních automobilů za daný měsíc. Z celkového počtu 10 532 automobilů bylo 1 895 poháněno čistě elektrickou energií. Vůči počtu elektromobilů registrovaných za stejné období minulého roku (leden 2014) se jedná o více než 70% procentní nárůst. Připočteme-li k tomuto množství i plug-in hybridy, překročí poměr hranici 20 %.

Nejvýznamnější zastoupení měla mezi všemi výrobci značka Volkswagen se svým modelem Golf. Ten tvořil téměř polovinu všech registrovaných elektromobilů. Příčinou by mohlo být vybavení tohoto modelu tepelným čerpadlem pro vytápění kabiny vozidla, které v chladných norských klimatických podmínkách sníží spotřebu elektrické energie, obzvlášť v období zimního provozu.

Ani ostatní výrobci však nezůstávají pozadu – japonský výrobce automobilů Nissan obsadil se svým modelem Leaf druhou příčku. Těchto vozů bylo registrováno 309, což činní 16 % celkového počtu. Na třetím místě se umístil Volkswagen up! se 171 vozy. Volkswagen tedy dodal celkem 1050 elektromobilů, čímž obsadil nadpoloviční část trhu.

Jistou překážkou pro další rozvoj elektromobility v Norsku by se mohlo stát dosažení 50 000 registrovaných elektromobilů, což lze očekávat již v průběhu tohoto roku. Po překročení této hranice by mohly být zrušeny zvýhodněné podmínky pro nákup a provoz elektromobilů, avšak o dalším postupu řešení této situace ještě nebylo rozhodnuto.

Zdroj úvodní fotografie: wot.motortrend.com

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Bezvětří jako problém. Výpadek větrné energie dál zvedá cenu elektřiny
27. červen 2022, 15:00
Politici mlsně pozorují rostoucí zisk Skupiny ČEZ. Mluví o sektorové dani
27. červen 2022, 10:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se