Domů
Akumulace energie
Trh s akumulací v USA během 5 let vzrostl o 1 GWh, stejný přírůstek se očekává letos

Trh s akumulací v USA během 5 let vzrostl o 1 GWh, stejný přírůstek se očekává letos

Během posledního loňského čtvrtletí bylo podle organizace GTM Research připojeno do elektrizační soustavy USA dalších 100 MWh kapacity v akumulačních prvcích. Celkově tak byly mezi lety 2013 a 2017 do americké sítě připojeny akumulátory o kapacitě 1080 MWh. Výrazný růst trhu s akumulací GTM očekává i nadále, jenom za letošní rok by akumulační kapacita měla v USA vzrůst o další 1 GWh.

Celkově za rok 2017 stoupla akumulační kapacita americké sítě o 431 MWh, tedy o 27 % více než v roce 2016. Přestože větší část akumulační kapacity byla připojena do distribučních či přenosových sítí, největší nárůst zaznamenal sektor akumulace na straně spotřeby. Zatímco v roce 2016 vzrostla akumulační kapacita amerických odběratelů elektřiny o 84 MWh, v loňském roce to bylo již 150 MW.

„Při popisování amerického trhu s akumulací budeme muset z naší slovní zásoby vyřadit slovo „nastupující“. Klesající náklady a příznivé politiky budou mezi hnacími mechanismy letošního rozmachu trhu. Není složité si představit, že každá poptávka po solárních zdrojích bude do konce roku obsahovat i akumulaci,“ uvedl Ravi Manghani, ředitel GTM pro akumulaci.

Vývoj a výhled ročních přírůstků akumulační kapacity v elektrizační síti USA. Zdroj: GTM Reseaerch

Tahounem segmentu akumulace na straně spotřeby byla v loňském roce podle GTM především Kalifornie, která rovněž disponuje největším instalovaným výkonem ve fotovoltaických zdrojích ze všech států USA. Vysoký růst zaznamenaly rovněž státy Hawaii, Massachusetts a New York.

K většímu růstu akumulační kapacity zařízení připojených do rozvodných sítí vedla instalace akumulátorů s větší kapacitou, zejména v Severní Karolíně. Společnost GTM Research zdůrazňuje vzrůstající trend přesunu směrem k úložištím, jež dokáží energii dodávat po delší dobu. Přestože bylo několik velkých projektů přesunuto z posledního čtvrtletí roku 2017 do letošního roku, segment akumulace „před elektroměry odběratelů“ meziročně vzrostl o 10 %.

Srovnání přírůstku akumulačních kapacit v USA v letech 2016 a 2017. Zdroj: GTM Research

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se