HE3DA: Výstavba továrny na baterie v Horní Suché

DomůAkumulace energieHE3DA: Výstavba továrny na baterie v Horní Suché
Obsah tohoto článku nebyl zpracován ani upravován redakcí webu oEnergetice.cz a článek nemusí nezbytně vyjadřovat její názor.

Sobotní výlet na téma „V jakém stavu je výstavba továrny na baterie HE3DA v areálu bývalého dolu František v Horní Suché?“

V diskuzi pod mým článkem o akumulaci energie na serveru oEnergetice se objevilo téma na baterie HE3DA pana Jana Procházky. Ten plánuje vybudovat v Horní Suché velkou továrnu „Magna Energy Storage“ (MES) na své baterie. Připomeňme, že se jedná o lithiové baterie na bázi 3D prostorových elektrod na bázi lithiových nanomateriálů.

Objevila se otázka, jak se na toto téma a perspektivy tohoto projektu dívám. Moje odpověď byla, že bych si moc přál, aby to byla realita. Už proto, že Horní Suchá je nedaleko Havířova, což je mé rodné město. Navíc úspěšné podniky jsou v regionu, který se potýká s útlumem hornictví, velmi potřeba. Na druhé straně jsem na základě dostupných informací k projektu zatím spíše dost skeptický.

Věž dolu František na obzoru (zdroj V. Wagner).

Nejsem odborník na bateriové systémy a i ten by musel mít přístup ke konkrétním zařízením a možnost je důkladně prozkoumat a analyzovat i příslušné testovací zařízení a provozy, aby mohl systém HE3DA fundovaně posoudit. Navíc ani skvělé zařízení nemusí znamenat, že se projekt povede z hlediska investorského, manažerského a ekonomického.

Můj skeptický pohled je založen na prohlídce stránek firmy a dalších dostupných informací. Čekal bych, že tam bude přehled zkušeností z testů baterie, jejich zkušebního využití v různých aplikacích s referencemi. Taková data by byla ideální reklamou pro budoucí uživatele a měly by být předtím, než se rozběhne továrna. Před samotnou velkou továrnou bych také čekal poloprovoz, který by už produkoval komerční baterie. Ty už by si budoucí velkoodběratelé mohli v malém vyzkoušet. Čekal bych také na stránkách firmy informace o dalších spolupracovnících, co dělají a jaké jsou výsledky. A hlavně různé informace o různých testech. Těch není moc, jednou z nich je třeba článek zde.

V diskuzi se objevilo přání, aby někdo, kdo bydlí blízko, zjistil situaci na staveništi budoucí továrny na baterie. Shodou okolností jsem měl tento týden ve středu přednášku o novinkách v částicové fyzice ve vesmíru i na urychlovač LHC v Planetáriu Ostrava. Vzal jsem si tak na další pracovní dny dovolenou a zajel jsem navštívit tatínka v Havířově. Rozhodl jsem se tedy, že příležitost využiji. V pátek pršelo, takže jsem pěší výlet do areálu bývalého dolu František v Horní Suché, kde je nyní technologické centrum, uskutečnil až v sobotu 15. září.

Oznámení o zahájení stavby (zdroj V. Wagner).

Poslední snímky, které jsem z areálu našel na internetu, pocházeli z června. Oproti ním na první pohled 15. září moc velký pokrok vidět nebyl. Ovšem společnost právě nyní ohlásila dokončení střechy a řada potřebných prací byla určitě dělaná uvnitř a není na první pohled vidět. Velice pozitivní bylo, že i v sobotu se na hale pracovalo, i když pracovníků bylo jen pár. To ovšem odpovídá oznámení o zahájení stavby vyvěšenému u stavby. Tam se píše, že v maximu zde bude 25 pracovníků. Jak bylo zmíněno, probíhají navíc nyní z velké částí stavební práce uvnitř. Stavba byla zahájena 19. března 2018 a montážní hala s administrativní částí by měla být dokončena 15. března 2019. Stav práce podle mého názoru odpovídá tomuto termínu. Poté může být zahájena instalace vnitřního vybavení, tedy linek a robotů pro výrobu baterií. I když zůstávám k projektu skeptický, stavební práce na hale a budovách továrny probíhají zhruba podle deklarovaného rozvrhu. Takže držím palce, aby i v dalším to vypadalo podobně.

Série snímků továrny MES (zdroj V. Wagner):

Výstavba továrny MES (zdroj V. Wagner)
Výstavba továrny MES (zdroj V. Wagner)
Výstavba továrny MES (zdroj V. Wagner)
Výstavba továrny MES (zdroj V. Wagner)
Výstavba továrny MES (zdroj V. Wagner)

Úvodní fotografie: I informační tabule ukazuje, že jsem u staveniště továrny MES (Magna Energy Storage) (zdroj V. Wagner).