ABB a Ballard Power Systems vyvíjí nové palivové články pro napájení velkých lodí

DomůČistá mobilitaABB a Ballard Power Systems vyvíjí nové palivové články pro napájení velkých lodí

Nový systém palivových článků bude navržen, vyvinut a ověřen švédsko-švýcarskou společností ABB a kanadskou společností Ballard Power Systems. Systém o elektrickém výkonu 3 MWe pomůže lodním společnostem splnit rostoucí požadavky na ekologickou lodní dopravu.

Společnosti ABB a Ballard Power Systems při vývoji nového systému využívají stávající palivové články. Jejich elektrický výkon se pohybuje v řádech kWe. Optimalizací těchto palivových článků má vzniknout průkopnické megawattové řešení vhodné pro napájení větších lodí. Ve vývoji je systém o elektrickém výkonu 3 MWe, který bude mít rozměry tradičního lodního motoru.

„Toto memorandum o porozumění představuje další významný krok v našem pokračujícím vztahu s ABB. Rychle se rozvíjející námořní trh představuje vzrušující příležitost pro růst technologií palivových článků s nulovými emisemi. Předchozí vývoj a nasazení kontejnerových megawattových systémů palivových článků PEM ve společnosti Ballard nám dává zkušenosti a znalosti pro efektivní spolupráci při vývoji čistých energetických řešení pro klíčové aplikace na námořních trzích,“ řekl Rob Campbell, obchodní ředitel společnosti Ballard Power Systems.

Systémy palivových článků mohou na plavidlech plnit rozličné úkoly. Například mohou sloužit k napájení lodního hotelu v době dokování nebo pro napájení pohonu lodě. Během počáteční fáze bude spolupráce zaměřena na vývoj palivových článků pro osobní plavidla.

„Nové generace lodí – elektricky a digitálně propojené – budou vyžadovat zdroje elektrické energie, které budou nejen schopné uspokojovat rostoucí nároky na palivovou účinnost, ale také umožní čistší a bezpečnější přepravu. Jsme nadšeni, že spolupracujeme s firmou Ballard Power Systems na vývoji technologie nové generace palivových článků, které budou napájet plavidla budoucnosti,“ uvedl Peter Terwiesch, president divize průmyslové automatizace ABB.

Společnost ABB na aplikaci palivových článků pro lodní dopravu již spolupracuje se společností Royal Caribbean International. ABB začala na výletních lodí Royal Carribean International instalovat palivové články o elektrickém výkonu 100 kWe.

Zdroj úvodní fotografie: The Maritime Executive