Domů
Čistá mobilita
Avie rozjíždí výrobu v Přelouči, plánuje i elektrická vozidla

Avie rozjíždí výrobu v Přelouči, plánuje i elektrická vozidla

Po Tesle, která v listopadu představila svůj první elektrokamion Semi, nyní vývoj tahače oznámila i firma Avia. Tradiční český výrobce nákladních vozů se v roce 2016 vrátil do rukou české společnosti, kdy jej v dubnu koupila firma Czechoslovak Group zbrojaře Jaroslava Strnada, která vlastní i kopřivnickou Tatru. V minulosti prošla společnost Avia Motors správou korejské Daewoo a poté indické automobilky Ashok Leyland.

Historie české firmy přitom sahá až do roku 1919, kdy ji založili Miroslav Hajn a Pavel Beneš. Jméno odvodili od Klubu aviatiků, kde oba působili. Firma původně vyráběla letadla, později nákladní automobily a jejich díly. Výroba byla v roce 2013 z Čech přesunuta, nyní se ovšem opět rozjíždí v Přelouči v Pardubickém kraji.

Součástí ambiciózních plánů obnovené Avie je i uvedení kamionu na elektrický pohon. Firma v minulosti spolupracovala s americkou společností Smith na vývoji elektromobilu Smith Newton. Předlohou byl Avii model řady D, pohon byl ovšem elektrický. Elektrododávka s dojezdem 160 km a v případě výkonnějšího motoru 250 km byla k dostání na americkém a britském trhu a podobnost s klasickou Avií nebyla náhodná.

Detaily ohledně nového vozu na elektrický, či hybridní pohony zatím Avia nezveřejnila. Inspirovat se ale může nejen u kolegů z Tesly, ale i společností Volvo, Scania nebo Daimler, které se taktéž nyní věnují vývoji elektrických nákladních vozů. Lze očekávat, že Avia spojí síly, know-how a zkušenosti se sesterskou Tatrou. Do jaké míry bude spolupráce fungovat není prozatím jasné. Zatímco Avia se bude soustředit na dodávky, Tatra má plánuje kamiony.

Štítky:elektromobily

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.