Domů
Čistá mobilita
EU se dohodla na financování projektů dopravní infrastruktury. Má urychlit dekarbonizaci

EU se dohodla na financování projektů dopravní infrastruktury. Má urychlit dekarbonizaci

Evropský parlament se dohodl s Komisí na návrhu financování projektů pro propojení Evropy (CEF – Connecting Europe Facility) jako součást dlouhodobého rozpočtu EU pro roky 2021-2027.

Od tohoto řešení si EU slibuje stabilitu, která jí umožní být lídrem v cestě za ambiciózním cílem k uhlíkové neutralitě a podpoře bezpečné, čisté a propojené mobility podle balíčků Clean Planet Proposal a Europe on the Move package.

Cílem bude podpořit dopravní prostředky šetrnější k životnímu prostředí. Především se tak jedná o železnice, budování nabíjecí sítě pro elektromobily a pro automobily používající alternativní paliva. EU doufá, že stabilní investice do těchto oblastí jí pomůže splnit politické ambice, které nastavil současný předseda Evropské komise, Jean-Claude Juncker.

„Nový CEF je srdcem evropské dopravy. Zaručí propojení, zrychlí dekarbonizaci a digitalizaci v evropské ekonomice a vytvoří synergii mezi dopravou, energetikou a digitální infrastrukturou.“ Evropský komisař pro dopravu Violeta Bulc.

Eurokomisař pro energetiku, Miguel Caňete uvedl, že dohoda o financování CEF umožní vybudování infrastruktury pro přechod na čistou energetiku a pomůže dosažení ambiciózních klimatických cílů pro rok 2030.  Dále věří, že rozšíření projektů CEF povede k větší integraci energetického trhu, možnosti větší penetrace OZE a zvýšení bezpečnosti dodávek.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se