Domů
Čistá mobilita
Havlíček: Chceme v ČR aspoň jednu továrnu na baterie pro auta, zájem má VW a LG
Baterie v elektrárně Tušimice
Zdroj: ČEPS, a.s

Havlíček: Chceme v ČR aspoň jednu továrnu na baterie pro auta, zájem má VW a LG

Čistá mobilita
2 komentáře
27. červenec 2021, 11:11
ČTK

Stát chce, aby v Česku vznikl minimálně jeden projekt továrny na baterie pro elektromobily, takzvané gigafactory. Na dnešní tiskové konferenci to řekl vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Zájem podle něj má Volkswagen, jehož součástí je i česká automobilka Škoda Auto, a korejská LG. Havlíček a generální ředitel energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš dnes podepsali memorandum o podpoře plánovaného projektu. Havlíček uvedl, že jednou ze zvažovaných lokalit pro stavbu továrny na baterie pro elektromobily je areál bývalé hnědouhelné elektrárny Prunéřov ze skupiny ČEZ.

Beneš dnes uvedl, že plánovaná stavba gigafactory souvisí s plánovanou těžbou lithia v ČR. O závodě na jeho zpracování chce ČEZ rozhodnout příští rok a zahájit v něm výrobu v roce 2025. Továrna na baterie pro elektroautomobily by pak podle něj při optimistickém scénáři mohla v ČR stát mezi roky 2026 až 2028. Dodal, že výše podpory státu pro plánovanou stavbu gigafactory v tuto chvíli není dojednaná, tvořit ji podle něj má přímá podpora i daňové úlevy.

Znění podepsaného memoranda v pondělí schválila česká vláda. Z materiálu, který má ČTK k dispozici, vyplývá, že investice má v první fázi činit minimálně 52 miliard korun a v souvislosti s ní se předpokládá vznik minimálně 2300 nových pracovních míst. Lithium a jeho využití bylo jedním z hlavním témat sněmovních voleb v roce 2017 a vyvolalo spory v tehdejší vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

rdo snm

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Zbyněk Poisl
27. červenec 2021, 16:51

A budeme tu mít další montovnu, kde našinec bude za minimální mzdu makat na 3 směny za minimální mzdu, aby zahraniční kapitalista měl ještě víc peněz.... Bravo soudruzi. Bravo! My na všechno potřebujeme zahraniční investory. Český stát umí vyhazovat peníze za jakoukoliv hloupost ale efektivně investovat, to jaksi vázne!

T
28. červenec 2021, 13:50

Kde na 3smenny provoz vezme ee po odstaveni uhelek?Zatim se zabyvaji temelinem,co bude po dostavbe dukovan v r 40...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se