Domů
Elektrárny v ČR
Analýza: Pražské střechy nabízejí plochu až pro 675 MW solárních elektráren

Analýza: Pražské střechy nabízejí plochu až pro 675 MW solárních elektráren

Střechy rodinných a bytových domů v Praze a okolí mohou poskytnout dostatek výkonu ve fotovoltaice nejméně pro 120.000 domácností. Výroba jen z nich by současné dodávky ze všech solárních elektráren v hlavním městě zvýšila dvaadvacetkrát. Vyplývá to z analýzy, kterou pro Alianci pro energetickou soběstačnost vypracovala konzultační společnost EkoWATT. Celkem v Praze žije zhruba 600.000 domácností. Pražská energetika dnes na dotaz ČTK uvedla, že na střechách je nyní v metropoli asi 1600 fotovoltaických elektráren.

„Na vhodné střechy obytných domů v hlavním městě a v okresech Praha-západ a Praha-východ lze instalovat 472 až 675 megawattů výkonu, který by dokázal zásobovat elektřinou 120.000 až 170.000 domácností s průměrnou spotřebou. Bilančně to pak vychází, že každá čtvrtá až pátá pražská domácnost může během roku spotřebovávat jen solární energii,“ řekl dnes Jiří Beranovský ze společnosti EkoWATT.

Analýza byla představena na dnešním webináři. Vypočítaný potenciál se vztahuje pouze na rodinné a bytové domy a nezahrnuje ostatní typy budov, jako jsou kancelářské, průmyslové a veřejné budovy, tj, například budovy státních orgánů nebo škol. Jen rodinné a bytové domy mohou podle studie vyprodukovat přes 482 gigawatthodin (GWh) elektrické energie.

Podle dat Energetického regulačního úřadu dodaly v předloňském roce všechny solární elektrárny v Praze v do sítě 21,9 GWh, výroba by tak mohla vzrůst až dvaadvacetkrát. Analýza brala v potaz i omezení, jako je orientace střechy, zastínění nebo neochota vlastníků bytových jednotek ke společné investici.

Praha
Ilustrační foto

„Rychlému přechodu na sluneční energii mohou pomoci například hromadné nákupy solárních panelů, městem vyjednané výhodné půjčky pro financování soukromých projektů nebo založení městských energetických komunit. Města mohou pomoci také redukcí administrativy, vytvářením solárních map či stanovením jasných pravidel, za kterých mohou vznikat solární projekty v oblastech s památkovou ochranou,“ řekl dnes programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.

Analýza je součástí Manuálu pro využití lokální energetiky, který zmiňuje příklady ze zahraničních metropolí. Například ve Vídni budou masivně rozšiřovat solární panely na celkem 120.000 metrů čtverečních. Berlín má pak v plánu zajistit značné rozšíření solárních panelů na střechách města s cílem dodat do roku 2050 solární energii, která pokryje přibližně čtvrtinu potřeby města.

Instalovaný výkon solárních elektráren v ČR od roku 2012 stagnuje nebo roste jen mírně. Podle odborníků je důvodem ukončení podpory oboru obnovitelných zdrojů po takzvaném solárním boomu. V posledních měsících navzdory dopadům šíření koronaviru však roste zájem právě o fotovoltaické instalace na střechy domů a podniků, shodli se už dříve největší prodejci na trhu.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(48)
Josef
23. březen 2021, 21:13

takže okresy Praha západ + Praha východ mohou zásobovat část Pražských domácností když si naistalují FV el. n střechu - to je pěkná demagogie. To mi připomíná když dopoledne EU řekne že vakcinu Sputnik rozhodně nepotřebuje, protože má vakcin dost a odpoledne se pere o vakciny s UK....

Karásek
24. březen 2021, 09:49

A není náhodou demagogie, když někdo za každou cenu pořád a dokola u nás protlačuje Rosatom a Sputnik.

St
24. březen 2021, 14:26

Pane Karásku nikdo pořád a dokola neprotlačuje ani Rosatom ani Sputnik. O tom, že potřebujeme dlouhodobě stabilní bezemisní zdroj EE se shodneme všichni. Bohužel něco takového dnes umí postavit jen málo zemí na světě a jednou z nich je Rusko. Proto nikdo rozumný nechce kvůli nějakým malicherným a zástupným problémů tuto zemi vyřadit z výběrového řízení na dodávku nových bloků. To stejné je i z tou vakcínou. Raději ze strany EU neodsouhlasenou vakcínu než žádnou. Nejlepší by bylo, kdyby si lidi mohli samy vybrat kterou vakcínu chtějí. Zdali třeba Sputnik hned nebo Astru Zeneku za půl roku.

Petr
23. březen 2021, 22:39

Bez dotací si můžou stavět soláry jak chtějí.

Ale jestli má Česko ještě dotovat nějakou elektřinu tak rozhodně ne takovou drtivě letní, když nejvetší problémy s nedostatkem jsou v této geografické oblasti jasně přez zimu.

Vinkler
24. březen 2021, 08:58

Souhlasím a souhlasím s pr. Ano, ale každý s bateriemi a za svý.

Miloslav Černý
24. březen 2021, 10:01

Ono to tak nakonec stejně bude muset nastat, neboť obavy o budoucí nedostatek, lidi a podniky konečně přiměje k větší mobilizaci bez nastavování rukou nebo je aspoň minimalizovat. To je ta nejsprávnější, nejzdravější cesta. To musí platit bez výjimky i pro jádro, to znamená bez nějakých záruk výkupních cen. A světe div se, že se pak budou dít věci. Levným otočením vypínačem se musí stát minulostí. Stát tady musí nastavit podmínky pro tento rozvoj a neházet tomu klacky pod nohy. Žádný parazitismus či černí pasažéři. Změna klimatu není problém jednotlivce. Lidi dokázali v minulosti překonat větší překážky.

Milan
24. březen 2021, 11:53

Co to tady blábolíte s tím levným otočením vypínačem? To nás chcete poslat do "středověku"? Drahá energie nás včechny pošle do kopru. A ta zmíka o klimatu je děs. Kdy už lidem dojde že klimatické náboženství je jen výtak k penězům? Změna klimatu je akorát problém zelenorudých hlav.

Miloslav Černý
26. březen 2021, 10:02

Do toho kopru nás dostává právě ta levná elektřina. Co je levné nenutí nikoho s tím šetrněji zacházet. A k tomu klimatu se není třeba dále vyjadřovat.

Karásek
24. březen 2021, 09:54

Když bez dotací soláry, tak proč ne bez dotací jadernou energetiku? Proč má být garantovaná výkupní cena z jaderných elektráren, proč jaderné elektrárny nezodpovídají za případné havárie, proč neplatí dostatek peněz na demontáž jaderných zařízení, proč nejsou provozovatelé jaderných elektráren plně zodpovědni za přední a zadní palivový cyklus, proč nejsou schopní zajistit na sto tisíc let vyhořelé jaderné palivo?

Emi
24. březen 2021, 10:09

Kdyby byly bez dotací soláry a další OZE, nebyly by potřeba garance výkupních cen pro jaderné elektrárny. Na kdyby se ale nehraje, takže potřeba jsou.

Jaderné elektrárny za případné havárie zodpovídají, nejsou ale stejně jako jiné provozy pojištěné na maximální možné škody. Stejně jako např. vy nemáte své auto pojištěné na maximální možné škody. Dostatek peněz na demontáž platí, stejně jako na zajištění sto tisíc let vyhořelého jaderného paliva.

blaha.p
24. březen 2021, 10:24

Emile, vy jste popřel v jedné větě sám sebe. Neustále tvrdíte, že OZE zvedá cenu EE na trhu viz Německo, ale zde tvrdíte, že ani při zvednuté ceně EE z důvodů drahé OZE nejsou schopny JE komerčně se dostat pod tuto cenu a musí být zaručena výkupní cena jinak by byly ztrátové!!!! Problém u JE, že se stala vůbec nejdražším novým zdrojem energie a každým rokem se to zhoršuje. Krásně to vidíme na vývoji financování nového bloku JE v Dukovanech. V roce 2018 Babiš tvrdil, že ČEZ to postaví sám, pak se zjistilo, že by cena byla nad 100 €/MWh, tak se přišlo z řešením ČEZ 30% stát 70%, ale při přepočítání to pořád vychází moc draho, tak se teď mluví o variantě 100% stát, ale ono to pořád vychází draho, ale už žádné další zlevnění nebude, navíc prudce rostou úroky za které si stát půjčuje, v září desetileté dluhopisy měly úrok 0,97%. V březnu už 2,02%. Doporučuji si všem hodit do kalkulačky, co znamená zvýšení úroku o 1% pro úvěr 100 miliard a to není konečná, do června budou úroky pro stát nad 3,5%

Emil
24. březen 2021, 10:50

Nic takového netvrdím, je potřeba rozlišovat cenu elektřiny na trhu (silovou elektřinu) a konečnou cenu elektřiny pro spotřebitele. Pokud toto rozlišit nedokážete, tak pak není divu že docházíte k nesmyslným závěrům.

Co tvrdil Babiš v roce 2018 je úplně irelevantní, stejně jako vaše věštby co bude s úroky v červnu tohoto roku, když si v červnu tohoto roku nikdo nehodlá půjčovat na stavbu elektrárny. To bude aktuální nejdříve kolem roku 2030.

Karásek
24. březen 2021, 11:13

Dostatek peněz na demontáž jaderných elektráren a na vyhořelé jaderné palivo platí stejně jako těch směšně nízkých 8 miliard jako záruka za škody z jaderných havárií. Zkrátka je to uděláno tak, aby jaderná lobby mohla svoje radioaktivní miláčky provozovat a občane plať, plať a plať.

Emil
24. březen 2021, 11:21

Na to jste přišel jak?

Milan
24. březen 2021, 11:56

Zkrátka je to uděláno tak, aby OZE lobby mohla svoje na počasí závislé miláčky provozovat a občane plať, plať a plať.

Vinkler
24. březen 2021, 12:47

Pro p. Bláhu a Karáska.

OZE zdražuje EE čtyřmi skrytými způsoby.

1. Je dotovaná, aby je (OZE) někdo postavil

2. Je dotovaná se zárukou ceny výkupu i když je v daném okamžiku EE naprostý přebytek a není odběr.

3. Vyžaduje extrémní délky nového vedení z místa výroby do místa spotřeby.

4. Aby mohla OZE EE udržet stabilitu sítě, je nutno udělat vynucené investice´= postavit bateriové systémové elektrárny na krátkou sanaci výpadků a plynové vykrývací elektrárny na sanaci dlouhodobých výpadků.

To vše je nutno počítat do realizační ceny EE, nikoli jen cenu na patě OZE elektrárny. Pokud ne, je to vědomá lež.

Milan Vaněček
24. březen 2021, 14:25

ad Vinkler:

bod 1): již teď se staví obdobné utility scale FVE v našem regionu a na sever od něj (Německo, Dánsko, Polsko) bez dotací. A to máme rok 2021, Dukovany II budou až 2040.

bod 2): i když můžeme kupovat elektřinu zadarmo z Německa v období přebytku, JE se nevypnou a jedou naplno. To je v ČR realita. Ale VtE či FVE v Německu se klidně odstaví a do sítě nedodávají. Jádro v ČR nevypínáme, když hodně zafouká či svítí.

bod 3): opak je pravdou, to co říkáte platí pro velké zdroje v jedné lokalitě nad 1 GW. To je u nás jen jádro.

bod4): ano, ale bateriové systémy si na to v západním kapitalismu vydělají. Jen je musíte povolit, to u nás ještě nenastalo.

A postavit plynovou nebo paroplynovou elektrárnu je 15x či 10 krát levnější než postavit jadernou. proto může fungovat jako záloha, jádro tak fungovat NEMůŽE.

Pane Vinkler, už pořád neopakujte ty své neplatné, stejné argumenty.

Milan Vaněček
24. březen 2021, 14:14

Emil tvrdí, cituji: "Kdyby byly bez dotací soláry a další OZE, nebyly by potřeba garance výkupních cen pro jaderné elektrárny"

Uvědomte si prosím, že ta garance pro cenu silové elektřiny z JE začne platit někdy okolo 2040, po následujících 30 či více let (s přídavkem na inflaci).

To už žádné dotace do fotovoltaiky nebudou, již teď se staví obdobné utility scale FVE v našem regionu a na sever od něj (Německo, Dánsko, Polsko) bez dotací. A to máme rok 2021.

Je neuvěřitelné že tak stará technologie jako jádro ještě chce začít v roce 2040 s dotacemi (zaručenou cenou)!!!

Kdyby to měla chtít v roce 2040 i fotovoltaika, tak bych ji vůbec nepropagoval. Kdyby fotovoltaika po sobě zanechávala nebezpečný odpad, tak bych ji taky nepropagoval.

St
24. březen 2021, 14:32

Pane Vaněček, moc dobře víte, že pokud by nebyli dotace do OZE, tak by nebylo ani OZE. Jen pár nadšenců by si něco takového pořídilo. Jen se podívejte na Německo kde staré větrníky ruší i když by mohli dále fungovat. Proč? Protože se to bez dotací nevyplatí.

Jinak ta fotovoltaika po sobě zanechává spoustu odpadu a k velkým ekologickým škodách dochází už při těžbě nerostných surovin.

Jinak váš argument budeme dostávat zdarma EE z Německa. Ano dokonce můžete říci Němci nám budou platit za odběr jejich EE. A budete mít pravdu. Sice to bude jen párkrát do roka, ale budiž. Je to podobné proč kupovat rohlíky za 2 koruny, když v Kauflandu je mají za 90 haléřů.

Emil
24. březen 2021, 18:19

To už jste tvrdil v roce 2008, že "okolo roku 2020 dotace do OZE zcela zmizí", a jak se jim stále pěkně daří. Pořád se uzavírají nové a nové kontrakty na dvacet let dopředu. Takže tyhle věštby, co bude za 20 let, absolutně nelze brát vážně.

Pořád platí, že bez dotace nikdo nepostaví žádnou elektrárnu, která by prodávala elektřinu na trhu. Každý zdroj k tomu potřebuje zajištění na dlouhé roky dopředu, ať už je to CfD nebo PPA, nebo jiná forma zajištění. Na tom se nic nemění.

Milan Vaněček
25. březen 2021, 01:17

Tentokrát to od Emila není "ohýbání pravdy" ale jsou to lži. "Že dotace ZCELA zmizí" nebo porovnávání CfD a PPA že je to vlastně totéž.

Ve skutečnosti je to obrovský rozdíl. PPA je nástroj trhu (prodávající i kupující vyjednají cenu k oboustranné spokojenosti=ideální trh) kdežto CfD nebo dotace je silový nástroj toho kterého státu daný specielním zákonem. Může být moudrý nebo i úplně blbý (viz tunel solární a specielním zákonem v současnosti v procesu schvalování tunel CfD jaderný ).

A ty dotace ZCELA nezmizely ale mizí ve Španělsku , Portugalsku , psal jsem že i v zemích na sever od nás (Braniborsko v Německu, Dánsko, Polsko), ano to jsou ty první PPA.

To je prostě současná realita v EU a nejen v EU.

Emil
25. březen 2021, 07:07

Jako obvykle jde o naprosté překrucování toho co jsem napsal. Nikde jsem nepsal, že CfD a PPA "je vlastně totéž", píšu že obojí je způsob "zajištění na dlouhé roky dopředu", bez kterého se žádné OZE ani JE ani jiné zdroje neobejdou, což těžko můžete zpochybnit. Že dotace zcela zmizí je váš výrok, snadno doložitelný, který se ukázal jako nepravdivý. Takže ten kdo tu lže nejsem já.

St
24. březen 2021, 14:07

Krásné kouzlení s čísly. Já těm pražákům fandím. Ať si dají na střechy soláry a hlavně ať se pak odpojí od sítě a žijí svůj krásný ekologický čistý sen.

Milan Vaněček
24. březen 2021, 14:27

Podle nicka St si naši síť zprivatizovalo jádro a uhlí. Ostatní na ni nesmí. Nebuďte trapný, nicku St.

Vinkler
24. březen 2021, 16:48

Pane Vaněčku Ano, porád opakujete stejné polopravdy.

1. Je polopravda, že bez dotací. To by se stavělo samo a bez soutěží.

2. je polopravda ze vypnou. Tedy vypnou a za nedodanou EE se platí.

3. Polopravda, Zejména ty z moře, ale i ze severu Německa nemají silové propojení na jih. Viz např. asi předevčírem čl. zde.

4.polopravda, onehdy jsem to odhadoval z podkladů zde (to byl ten Dánský ostrov), je to i s baterií asi tak jako JE.

Milan Vaněček
24. březen 2021, 17:27

Pane Vinkler, ad

1) ty bez dotací se opravdu staví nejen ve Španělsku nebo Portugalsku, ale i v Německu, Polsku i Dánsku bez aukcí, staví se pomocí Power purchase agreement (zasmlouvaná cena na cca 15 let aby byla výhodná pro investora i odběratele).

2) když je přebytek elektřiny tak v Německu klidně vypnou část FVE či většinou VtE, u nás ale jaderky nevypnou (neutlumí). Peníze jdou všem.

3) propojení je ale přes Německo nedostatečné, proto se to snaží cpát přes Polsko a ČR. Ale nakonec to Němci stejně postaví. Jde jim to pomalu, ale jistě.

4) Kolik stojí vybudovat umělý ostrov to nevím ale stačí srovnat třeba cenu 1 GW fotovoltaiky s 1 GW jádra. Přečtěte si z dnešních článků ten hořejší, dočtete se 1GW fotovoltaiky= 13 miliard korun českých

A kolik stojí 1 GW jádra? Šílený peníze.

A kdy je začnete splácet: FVE již po necelém roku výstavby, jádro tak za 10 či 15 či 20 let, zatím Vám jenom nabíhají úroky.

Jádro=šílenství z ekonomického hlediska.

St
24. březen 2021, 18:24

Pane Vaněčku, kdyby nebyl internet a neuměl jsem zacházet z excelem, tak bych Vám to i věřil.

Prostě OZE cena výkon zdaleka zaostává za JE. O nákladech za nestabilitu ani nemluvě.

Osobně se domnívám, že JE mají pevné místo v našem energetickém mixu stejně jako OZE včetně FVE.

Jinak co se týče výhodnosti FVE, tak prosím někoho opravdu fundovaného, aby Vám spočítal návratnost bez dotací. Mám za to, že už to tady někdo dělal. Snad Vás tyto fakty přesvědčí a přestanete šířit nepravdy.

kolemjdoucí
24. březen 2021, 18:45

"3) propojení je ale přes Německo nedostatečné, proto se to snaží cpát přes Polsko a ČR. Ale nakonec to Němci stejně postaví. Jde jim to pomalu, ale jistě."

A draze, zapomněl jste dodat.

"stačí srovnat třeba cenu 1 GW fotovoltaiky s 1 GW jádra"

Instalovaný výkon, toť číslo do statistik! Za plného sluníčka i o půlnoci, instalovaný výkon stále jeden a týž. Chcete-li porovnávat FVE a JE, pak uveďte průměrný výkon FVE i náklady na akumulaci. Nemluvě o tom, že za životnost JE musíte ten výkon ve FVE instalovat dvakrát.

Vinkler
24. březen 2021, 18:53

Opět melete ty své polopravdy nejhorší lži.

Ad1 skrytá dotace ač tvrdíte opak.

Ad2 platí se za vypnutí FV a VT= za nevyrobenou EE. jestli si Němci vypínají jaderky nevím, nicméně se za to neplatí a stojí to rozhodně víc než vypnutí FV či VT

Ad3 no hodně pomalu, proto to píši, a nebude to zdarma je to vícenáklad vynucený větrníky

Ad 4 ostrov si najděte na O EN. je to tak 14 dní

Ad 5 srovnáváte nesrovnatelné, produkce slunečníku je v nejlepším případě 15% instalovaného výkonu v čase, na rozdíl od jakékoli tepelné elektrárny (i JE) kde je cca 95%

Tj 95/15= 6x více vyrobené energie ze stejné instalace.

Emil
24. březen 2021, 19:39

Jaderky Němci nevypínají, protože stojí tam kde je spotřeba a ne tam kde nejvíc fouká. Větrníky Němci vypínají ne proto, že je moc elektřiny, ale proto, že ji není jak přenést k zákazníkům. Za to dostanou kompenzaci jako by vyráběly a stejné množství elektřiny se pak vyrobí na jihu Německa v plynových elektrárnách, aby se tím obešla nedostatečná kapacita přenosové soustavy mezi severem a jihem. To je princip redispečinku.

Galipoli
25. březen 2021, 22:11

A ten 1GW OZE (občasný zdroj energie) stojí kolik? Aby produkoval ten 1GW v režimu 24/7 a ne jen někdy.... Když už chcete srovnávat S JE...

St
24. březen 2021, 18:17

Pane Vaněčku, odpusťte si prosím osobní invektivy. Děkuji.

Myslel jsem to tak, že v našich podmínkách je FVE velice nestabilní zdroj EE a jen se spoléhat na ni by bylo čiré bláznovství. Navíc takto získaná EE by byla o mnoho dražší než máme nyní. Proto jsem reagoval, jak jsem reagoval.

Za rok 2019 nás FVE stála 29 mld Kč za což jsme získali 2 246 GWh na kolik nás přišla 1 MWh jistě zvládnete sám.

https://www.ote-cr.cz/cs/statistika/statistika-poze/poskytnuta-podpora-2013-2019

Pak něco mluvte o tom jak je FVE cenově výhodná a jak levně produkuje EE.

pr
24. březen 2021, 21:51

A taky ať se odpojí garáže a hlavně odpojit důchodce? To je Vaše logika? Kdo odebírá málo tak odpojit? Kde je hranice?

Milan Vaněček
25. březen 2021, 09:24

Aby bylo zřejmě, co jsem napsal v roce 2008 a aby bylo vidět že Emil lže, dávám sem odkaz na ten můj článek z roku 2008.

Pozorný čtenář naopak uvidí jak přesně jsem se trefil, že můj odhad byl spíše konzervativní a že skutečnost v 2020 (instalace v GW, pokles ceny) dokonce překonala to, co jsem odhadoval.

Tak se pozná, kdo do fotovoltaiky skutečně vidí, kdo umí předvídat.

blog.aktualne.cz/blogy/tenaruv-blog.php?itemid=4068

A ještě poznámka pro všechny přátele jádra:

vemte na vědomí realitu:

1 GW fotovoltaiky vybudovat stojí 13 miliard CZK.

1 GW paroplynu stojí 10 miliard CZK

a teď jsme se dozvěděli kolik budou náklady na EPR reaktor ve Flamanville: 320 miliard CZK

Přičemž ten reaktor se už cca 15 let staví, další roky bude stavět,

čili naskočí i obrovské úroky z té investované částky.

Na rozdíl od toho, FVE či paroplyn vybudujete velmi rychle a hned můžete splácet půjčku. proto mají tyto technologie dobrou "bankability", proto se v EU realizují na rozdíl od JE.

Prosím, uvažujte realisticky, jako dobří hospodáři. Bez ideologického zaujetí.

Emil
25. březen 2021, 09:46

Je tam konkrétně napsáno: "Výše PV dotací je garantována, ale každý rok se dotační částka pro nové instalace snižuje, až okolo roku 2020 zcela zmizí." Nic takového se ovšem neděje, fotovoltaické elektrárny se vesele dotují dál, s výjimkou některých mamutích instalací v zahraničí o stovkách MWp, které přešly na PPA kontrakty. Všechny ostatní dotaci stále vyžadují a když se ministerstvo průmyslu rozhodlo nezařadit velké solární parky do systému aukcí a dotovat jen menší instalace, strhl se ze strany solárních lobbistů neuvěřitelný řev, jak MPO blokuje další rozvoj fotovoltaiky v ČR a že budou raději investovat v zahraničí. Takže ten kdo tu lže jste vy.

Vybírat si k porovnání jednotlivých zdrojů zrovna Flamanville je další typická vaněčkovská demagogie.

Milan Vaněček
25. březen 2021, 10:47

Tady to máte zkopírované co jsem psal před 13 lety. Vidíte tu kvalitu odhadu? V oboru musíte dělat spolu se špičkovými světovými pracovišti a pak vidíte, kam se vývoj ubírá. To samozřejmě Emil nikdy nedělal.

A teď doslovná citace celých 2 odstavců pro ty co to nechtějí přečíst celé:

"Minulý a předpokládaný budoucí cenový vývoj je následující: V letech 1976-2005 bylo dosaženo poklesu ceny na 1/20. V dlouhodobém sledování klesá cena slunečních článků s jejich kumulovanou produkcí, cena klesla vždy o 20% s každým zdvojnásobením celkové produkce. Extrapolací současného vývoje výrobních kapacit (dlouhodobý exponenciální růst okolo 40% ročně), úspěšného prodeje (sluneční články byly „nedostatkové zboží“, poptávka z důvodů omezených výrobních kapacit na polykrystalický křemík v letech 2006-7 přesahovala nabídku) a snahy EU zvýšit průměrný podíl OZE v roce 2020 na 20% (a Německo toto číslo jistě překročí, jak ukazuje současný vývoj, nehledě na střídání politických stran u vlády), lze očekávat, že okolo roku 2020 se fotovoltaické sluneční články stanou cenově konkurence schopné bez jakýchkoliv dotací a budou představovat nejčistší a nejvýhodnější zdroj elektrické energie pro domácnosti. EU si vytyčila cíl dosáhnout podílu alespoň 3% elektrické energie z fotovoltaiky do roku 2020, viz ZDE

V roce 2000 dosáhla akumulovaná produkce slunečních článků 1GW špičkového výkonu, v roce 2009 to již bude 10 GW a v roce 2015 to již bude přes 200 GigaWattů, především v Německu, USA, Japonsku, Španělsku a Číně. Aktuální ceny můžeme sledovat na těchto stránkách"

Psáno v roce 2007-8.

Emil
25. březen 2021, 11:04

A jakou to má souvislost s vaší nepravdivou předpovědí, že "Výše PV dotací je garantována, ale každý rok se dotační částka pro nové instalace snižuje, až okolo roku 2020 zcela zmizí.", o které je řeč? Tím chcete říci že když najdete jinou předpověď, která zrovna vyšla, tak se tím jiná nepravdivá stane pravdivou?

Milan Vaněček
25. březen 2021, 12:37

Taková věta co jste dal do úvozovek v článku není. Vymýšlíte si, upravujete realitu podle svých manipulačních přání. Jste nevěrohodný a směšný.

A uvědomte si, že já na rozdíl od Vás do možností fotovoltaiky ve světě vidím, Vy ne. Co se bude dít v nejbližší době v ČR předvídat nelze. Ale co se bude dominantně dít v celém světě, to předvídat lze.

Emil
25. březen 2021, 12:51

Každý se může snadno přesvědčit, že tam ta věta je. Celý odstavec zní takto: "Oproti tomu i v tak pokročilé zemi, co se týče obnovitelných zdrojů energie (OZE) jako je Německo, jsou dotace do OZE zanedbatelné vůči státním dotacím do uhelných a jaderných elektráren, zvláště pak do jaderné bezpečnosti. Výše PV dotací je garantována, ale každý rok se dotační částka pro nové instalace snižuje, až okolo roku 2020 zcela zmizí."

Milan Vaněček
25. březen 2021, 13:43

Konečně jsem Vás naučil citovat pomocí copy/paste, Váš vstup (manipulace, lež, ...) totiž byl následující:

""Emil

24. březen 2021, 18:19

To už jste tvrdil v roce 2008, že "okolo roku 2020 dotace do OZE zcela zmizí", a jak se jim stále pěkně daří.""

Pěkná manipulace, že ano?

Takže si příště nevymýšlejte.

A co se týče toho skutečného citátu viz 12:15 - ano, Německo už feed-in-tarif pro utility scale FVE (bavíme se zde na webu o energetice) zrušilo, dokonce již před 2020. Pro instalace okolo několika MW pak mají aukce, FiT neustále a pravidelně klesající zůstal jen pro střechy domů.

Emil
25. březen 2021, 14:07

Tím manipulátorem jste vy, ač se ze všech sil snažíte z toho svého výroku vykroutit. Vy jste tvrdil, což jsem i citoval v 09:46 a později i v 11:04, že: "Výše PV dotací je garantována, ale každý rok se dotační částka pro nové instalace snižuje, až okolo roku 2020 zcela zmizí." To prokazatelně není pravda, i přes neustálé zoufalé vykrucování. A nakonec to přes veškeré osočování sám přiznáváte, že k žádnému vymizení nedošlo, jediné k čemu došlo, je nahrazení jedné formy podpory druhou u instalací mezi 750 kWp a 10 MWp, a letos došlo dokonce k rozšíření limitu aukcí z 10 MWp na 20 MWp, takže se ta podpora dokonce rozšiřuje na dvojnásobně větší projekty. Ty mamutí instalace ve stovkám MWp se aukcí nemohly účastnit ani dosud, takže u nich žádná změna není.

Emil
25. březen 2021, 14:21

O tom, že podpora fotovoltaiky rokem 2020 zdaleka nekončí, navíc svědčí i to, že do roku 2028 plánuje Německo vysoutěžit dalších 18,8 GW ve fotovoltaice.

www. pv-magazine. com/2020/09/01/germany-to-tender-18-8-gw-of-pv-by-2028

Karásek
25. březen 2021, 14:37

U té vysoutěžené fotovoltaiky by ale mohla bát cena levnější, než průměrná výkupní cena z klasiky. Ve Španělsku už je to běžné.

Emil
25. březen 2021, 14:52

Stejně jako by mohla být výkupní cena z nových Dukovan nižší než průměrná tržní cena. Obojí "by mohlo" nastat, ale jisté to zdaleka není, proto dnes všechny zdroje bez výjimky nějakou formu takového zajištění vyžadují. O tom ta diskuse původně byla.

Milan Vaněček
25. březen 2021, 15:09

Emil prostě lhal, opět ho cituji

""Emil

24. březen 2021, 18:19

To už jste tvrdil v roce 2008, že "okolo roku 2020 dotace do OZE zcela zmizí", a jak se jim stále pěkně daří.""

Za trest by měl 10 x opsal: budu citovat vědecké autority přesně, nebudu překrucovat jejich slova.

Pane Karásek, když si ten můj článek z roku 2008 přečtete, tak to je o situaci ve světě. V celém světě 21. století-viz nadpis. Samozřejmě, někde jsou FVE (zase bavíme se o energetice, minimálně o půl GW výkonu, jako je to u jádra) zcela bez dotací, někde je to s daňovými úlevami, Čína-největší světový trh právě v roce 2020 zrušila dotace na utility scale energetiku.

A někde jsou ty ceny i u megawattových (1-10 MW) FVE nižší než "z klasiky", ano.

Shrnutí: utility scale FVE jsou dominantně ve světě již budovány bez dotací. To je realita. Pozvolna (v tomto desetiletí) to bude platit i většinu instalací pod 1 MW.

Emil
25. březen 2021, 15:25

Jen trapná snaha se vykroutit z vlastních lží, nic víc. Už 4× jsem tu přesnou citaci zmiňoval, klidně ji zopakuji popáté: "Výše PV dotací je garantována, ale každý rok se dotační částka pro nové instalace snižuje, až okolo roku 2020 zcela zmizí." Sám teď uznáváte, že je nepravdivá, nic zcela nezmizelo, v poslední verzi to bude pozvolna mizet.

Miloslav Černý
26. březen 2021, 10:45

Oni nás ty věčné dohady přejdou, až tady bude další větší havárie JE či další historicky největší živelné katastrofy nebo lidmi způsobené. V tom je lidstvo stále nepoučitelné. Většinou dokáže řešit věci až s křížkem po funuse. V odstranění lidské chamtivost jsme moc nepokročili, všechno napovídá o opaku.

St
26. březen 2021, 18:21

Pane Emile máte můj velký obdiv. Opravdu je neskutečné jak trpělivě a věcně tady dovedete s některými diskutujícími se věcně a slušně bavit. Máte můj obdiv i respekt a moc děkuji za Vaše podnětné názory i nezkreslená fakta.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se