Domů
Elektrárny v ČR
ČEZ požaduje další výjimku pro Prunéřov II, ekologické organizace nesouhlasí
Uhelná elektrárna Prunéřov

ČEZ požaduje další výjimku pro Prunéřov II, ekologické organizace nesouhlasí

Skupina ČEZ požádala pro svou uhelnou elektrárnu Prunéřov II na Chomutovsku o další výjimku z limitů pro emise rtuti a prachu, která by měla platit do roku 2030. V současné době platí pro elektrárnu výjimky tři, pro každý blok jiná. Poslední pozbyde platnosti v roce 2024. Právě to kritizují ekologické organizace. Ačkoliv ČEZ plánuje po roce 2030 elektrárnu odstavit, organizace budou ve správním řízení požadovat, aby byla odstavena dřív. V tiskové zprávě to dnes uvedli zástupci Hnutí DUHA a ekologické organizace Greenpeace. Firma ČEZ na dotaz ČTK uvedla, že způsob, jak lze snižovat emise, hledá průběžně.

„Limit pro prach elektrárna již plní, a výjimka by jí tak umožnila emise této škodliviny dokonce zvýšit,“ řekli zástupci hnutí.

Odstavení elektrárny Prunéřov II dává podle ekologických organizací smysl nejpozději na konci roku 2027 s ohledem na nutný úplný odklon od uhlí v ČR kolem roku 2030.

ČEZ žádá podle hnutí DUHA a organizace Greenpeace o povolení vypouštět ve spalinách místo jednoho až sedmi mikrogramů rtuti na metr krychlový 17 mikrogramů. Aktuálně má povoleno vypouštět 26 mikrogramů na krychlový metr, ale na jednom bloku jen do konce roku 2022, na dalším do konce roku 2023 a na posledním ze tří bloků do dubna 2024. „Uzavření Prunéřova II až na konci 2030, bez toho aby od roku 2024 splňoval emisní limit, by nejspíš fakticky vedlo k vypuštění celkově většího množství rtuti do konce provozu,“ míní zástupci organizací. V případě výjimky z limitů pro emise prachu žádá ČEZ o zvýšení limitu na deset mikrogramů na metr krychlový, přestože už nyní plní limit dva až osm mikrogramů.

„ČEZ chce pro uhelnou elektrárnu Prunéřov II nejdelší výjimku z limitů na ochranu zdraví ze všech elektráren v ČR, na devět let. A to přesto, že letos na jaře dostal kratší výjimku oproti slibu, že limit pro rtuť splní. Udělení delší výjimky na dožití elektrárny si dokáži představit, ale rozhodně ne do roku 2030. V tomto roce by měla končit už poslední uhelná elektrárna,“ uvedl vedoucí energetického programu Hnutí DUHA Jiří Koželouh.

Ekologická organizace Greenpeace navrhuje Prunéřov II zavřít už v roce 2024. „V ideálním případě by firma ČEZ měla místo žádosti o novou výjimku zavírat bloky elektrárny Prunéřov II v termínech, do kterých má nyní udělenou současnou výjimku – celá elektrárna by tedy měla skončit v dubnu 2024,“ uvedl tiskový mluvčí organizace Lukáš Hrábek.

Společnost ČEZ v reakci na požadavky ekologických organizací uvedla, že se ve své strategii zavázala do roku 2030 snížit emise oxidu uhličitého (CO2) o více než polovinu, oxidů dusíku o 70 procent a oxidu siřičitého o téměř 90 procent. „Průběžně hledáme způsob, jak snižovat emise CO2 a zároveň ušetřit finanční prostředky, které budeme investovat do výstavby nových bezemisních a nízkoemisních zdrojů, a ne do uhelných zdrojů,“ řekl ČTK mluvčí energetické firmy Ladislav Kříž.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
josef
8. prosinec 2021, 23:03

A vedle té elektrárny pálí domácnosti uhlí bez jakéhokoli čištění spalin dokud to toto povoleno nemá smysl honit nějaké zlomky procenta emisí škodlivin z velkých zdrojů když ovzduší zamořují domácnosti , které topí tuhými palivy.

PN
9. prosinec 2021, 09:22

Konkrétně Hnutí DUHA je spousta nepraktických lidí, kteří se musí zaplatit tím, že žvatlají o cizím majetku a pracovních míst tisíce jiných lidí. Jejich vyjádření jsou alespoň obecně přesné tak 1x z 50, a to ještě protože si na to za naše peníze nechali vypracovat studii.

Vladimír Šťastný
9. prosinec 2021, 06:54

Pracuji na EPR už od roku 1980, za tu dobu obě elektrárny ušly velký kus cesty směrem k ekologizaci svých provozů. Z celkem 11 bloků jsou dnes provozovány už jen tři a čistota jejich provozů je nesrovnatelná s tím, co bylo obvyklé v minulém století. Požadavek zachytávat rtuť je zástupný problém, kde nejde ani tak o tu zachycenou rtuť ale o to, prodražit provoz elektrárny až k nerentabilitě a z toho plynoucí dřívější odstavení.

Úlet rtuti je asi 500kg za rok. Třistametrový komín zajišťuje tak řídký rozptyl, že o ovlivnění životního prostředí se prakticky nedá mluvit.

Pro ekologizaci provozu se udělalo smysluplné maximum, stálo to opravdu hodně peněz a teď by se ty tři poslední, obnovené bloky měly nechat hospodárně dožít.

Rostislav Žídek
14. prosinec 2021, 00:25

Při současné ceně EE se provoz jakékoli elektrárny v CZ musí vyplatit.

PETR
9. prosinec 2021, 16:06

Pocerady prosly s 300 kg rtuti,tak proc by neprosel Prunerov s 500 kg?

Martin
9. prosinec 2021, 07:16

Strašně se mi líbila ta historka, kdy výše uvedená skupina takhle jednou protestovala u jedné nejmenované uhelné elektrárny s transparenty atd. Večer přišli na vrátnici a žádali o nabití mobilů tou vražednou neekologickou elektřinou ?

Petr
9. prosinec 2021, 23:25

Žiji přes 50 let 7 km od této elektrárny. Její kvalitní odsíření v devadesátých letech bylo obrovskou úlevou. Spolehlivé zdroje elektřiny naše země potřebuje. Slepé ratifikace všech těch možných ekodohod byla chyba, za kterou krutě zaplatíme my i naši potomci. I kdyby k naběhnutí Green Dealu došlo již včera, globálním změnám klimatu zabránit nelze... ujišťování, že "poručíme větru dešti" jsme museli věřit 40 roků, počasí však nehledí na to, v jakých barvách se ty kecy hlásají, zda v rudé či v zelené. Jde o zoufalý pokus, o velikou neznámou a až bude nutné se těm změnám přizpůsobovat, nebudou pro to prostředky, neboť Greendealová hysterie je vyčerpá.

A KDO v této zemi vládne ?? KOHO si volíme do Parlamentu a do vlády...?!

Neziskové organizace snad !!?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se