Elektrárna Mělník III je ode dneška definitivně odstavená, lokalitu čeká proměna
Hnědouhelná elektrárna Mělník III je ode dneška definitivně odstavená, od spuštění v roce 1981 do roku 2015 byla největším uhelným blokem v zemi, a to výkonem i stavebně. Uhelné elektrárny Mělník I a II jsou zatím v provozu, ale lokalitu čeká proměna na ekologičtější provoz. Do roku 2030 zde skončí uhelné zdroje. Aktuálně běží tendr na výstavbu plynové kotelny, která by měla být v provozu v roce 2024, řekl při dnešní poslední prohlídce elektrárny Mělník III generální ředitel Energotrans Miroslav Krpec. Energotrans je součástí koncernu energetické společnosti ČEZ.
Elektrárna Mělník III naposledy energii do sítě dodávala v únoru, v posledních měsících už nevyráběla, ode dneška je i formálně vyřazena z české zdrojové základny. Následovat bude postupná demontáž technologií, likvidace některých provozních kapalin a podobně. Některé látky i součásti ještě využijí další elektrárny.
Celková investice v lokalitě, která zajistí snížení emisí, může od letošního roku do roku 2030 dosáhnout 20 až 30 miliard korun. Podle místopředsedy představenstva ČEZ Pavla Cyraniho mají měrné emise na výrobu elektřiny a tepla klesnout na méně než polovinu proti současnému stavu. V roce 2026 by měl začít naplno fungovat v mělnické elektrárně první paroplynový zdroj, následovat má odstavení elektrárny Mělník II. Odstavení elektrárny Mělník I je naplánováno na rok 2030.
Mělnická elektrárna dodává teplo do Prahy, Mělníka, Neratovic i některých okolních obcí, celkem jde zhruba o 250.000 domácností. K tomu ještě zásobuje teplem řadu škol, úřadů, nemocnic a dalších objektů. Po celou dobu přeměny mělnické lokality budou dodávky tepla zachovány.
Elektrárna Mělník III s blokem o výkonu 500 MW byla uvedena do trvalého provozu v roce 1981. Do té doby byl největší blok s výkonem 220 MW. Až do zprovoznění nového zdroje v Ledvicích byla největším uhelným blokem v Česku. V letech 1994 až 1998 prošel blok výraznou modernizací s cílem prodloužit jeho životnost a odsířením. Za dobu provozu vyrobil přes 77 milionů MWh elektřiny, což je více než roční spotřeba celé ČR.
Mohlo by vás zajímat:
Byla odstavena elektrárna, která nikdy žádných velkých úspěchů nedosáhla.
77 TWh za 40 let provozu, to též není na šampaňské, prostě ne příliš povedený projekt... snad jedině její marketingový úděl při prodeji 2 obdobných bloků do ČLR...
hezký den všem
tzn. cca 2 TWh/rok = cca 2 mil. tun spáleného uhlí za rok. V pořádku.
Termín pro paroplyn u Mělníka ... podle www Cenia v tuto chvíli platí pro tu lokalitu stanoviska EIA z r. 2018 pro ZEVO, uhelný fluid a plynovou kotelnu/výtopnu, a jedno starší pro plynovou přípojku. Jiné řízení neběží anebo si musím kupit nové brýle a vyhledávač. Rezignovaně pokládám za pravděpodobnější, že pro naši dobu, jak říkal Neville Ch., nebude zhmotněno dalšího spíš už nic, stejně jako u JE.
Kolik bude stat plynove teplo,nez prijde do Prahy?
Teplo je zcela zdarma.
Náklady jsou na
odpisy kogenerace
palivo, + odpustky za CO2
odpisy horkovodu
mzdy
Cena za prodávané teplo je dáno trhem v Praze.
Kolik?
Otazka znela,CO BUDE STAT PLYNOVE TEPLO,nikoli co stalo do ted z Melniha z uhli...Pane...
U té naší ne a nestavby dalších jaderných a OZ je to u nás tristní, nicméně ty postupné odstávky uhelných zdrojů v den jejich končící životnosti je nejekonomičtější a nejekologičtějští přístup - samozřejmě kvůlivá pořizovací (šedé) energii. Srovnám-li to s Moorburgem, který je přesně na opačném konci "spektra". Jsem zvědavý i na zdroje v Třebovicích a Dětmarovicích, kde půjde také o škrtnutí uhlí a náhradu za plyn.
Třebovice se už dávno na plyn předělávají. Uvidíme jak poroste cena. Ale protože to je proces pozvolný (po jednom z pěti kotlů), tak to nevzbudí žádnou pozornost kterou nebude někdo chtít aby to vzbudilo. Už proto, že by to vedlo k akceleraci odpojování domů od CZT.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se