Domů
Elektrárny v ČR
Elektrárna Opatovice získala pravomocnou výjimku z emisních limitů
Elektrárna Opatovice nad Labem - kogenerační uhelná elektrárna

Elektrárna Opatovice získala pravomocnou výjimku z emisních limitů

Elektrárna Opatovice získala pravomocnou výjimku z emisních limitů. Ministerstvo životního prostředí potvrdilo rozhodnutí Krajského úřadu Jihlava. ČTK to řekla mluvčí elektrárny Hana Počtová.

Organizace Greenpeace výjimku pro opatovickou elektrárnu napadat nebude. „Všechny připomínky jsme již uplatnili během řízení o výjimce, kritizovali jsme především délku výjimky a příliš benevolentně nastavené emisní limity. Otázka, zda rozhodnutí bude někdo žalovat, je z procesních důvodů spíše otázkou na Hradecký kraj, který podával odvolání,“ uvedl mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.

„Rozhodnutí nám přišlo těsně před Vánocemi. Nyní je už zřejmě obdrželi všichni účastníci řízení, takže by mělo nabýt právní moci. Ministerstvo v podstatě potvrdilo dřívější rozhodnutí Kraje Vysočina,“ řekla mluvčí elektrárny.

Krajský úřad v Jihlavě, kam byla věc delegována kvůli možnému střetu zájmů, vydal výjimku z emisních limitů pro oxidy dusíku a rtuť vloni v srpnu. Odvolal se proti ní Královéhradecký kraj, kterému vadí, že povolené lhůty pro přechod na modernější a účinnější technologie jsou příliš dlouhé. V rozhodnutí jihlavského krajského úřadu jsou výjimky pro oxidy dusíku snížené u dvou kotlů na čtyři roky, u dalších dvou na šest a u posledních dvou kotlů to má být osm let, zatímco původně elektrárna počítala u všech šesti kotlů s osmi lety. U rtuti je stanovena výjimka pro dva kotle na čtyři roky a pro čtyři kotle na šest let, původně to bylo pro všechny kotle šest let. Královéhradecký kraj požaduje, aby elektrárna co nejdříve přešla z uhlí na zemní plyn, nebo dřív splnila závěry o nejlepších dostupných technikách pro velké spalovací zdroje.

Odbor životního prostředí Pardubického kraje nyní podle rozhodnutí ministerstva upraví současné integrované povolení pro elektrárnu. „Ministerstvo stanovilo lhůty pro zasílání některých hlášení nebo pro optimalizaci opatření k snížení emisí oxidů dusíku a rtuti, které lze uskutečnit bez zásadních zásahů do současné technologie. Má být také zpracována komplexní studie hodnotící provedená opatření,“ řekl ČTK vedoucí odboru Martin Vlasák.

V listopadu ministerstvo životního prostředí potvrdilo také podobnou výjimku z emisních limitů pro elektrárnu Chvaletice pro oxidy dusíku a rtuť stanovenou na šest let. Proti ní se odvolávaly ekologické organizace Greenpeace a Hnutí Duha, rozhodnutí ministerstva chtějí napadnout soudně.

Obě elektrárny v minulosti podstoupily modernizaci za miliardy korun. Aby dosáhly požadovaných emisních limitů pro rtuť a oxidy dusíku, musely by investovat další vysoké sumy, což je podle nich neúměrné poměrně malému snížení emisí. Chtěly proto na šest až osm let zachovat dosavadní limity.

Elektrárna v Opatovicích nad Labem zajišťuje dodávky tepla do Hradce Králové, Pardubic, Chrudimi a do přilehlých obcí, celkem jde asi o 63.000 domácností a stovky nemocnic, škol a podniků. Vyrábí rovněž elektřinu. Patří do Energetického a průmyslového holdingu (EPH), který ovládá miliardář Daniel Křetínský.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Instalovaný výkon činí 820 megawattů, minoritně vyrábí také teplo pro Trnávku a Chvaletice. Společnost Severní energetická (Sev.en) elektrárnu koupila od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
PETR
4. leden 2022, 15:23

A to jste cekali neschvaleni?Proc se takove vyjimky neschvaluji take v Bruselu,jako vse ostatni?Dotycny pan bymohl jeste koupit nejakou atomku v SNR,kdyz je tak solventni.Zabil by dve mouchy jednou ranou?

ll
4. leden 2022, 16:05

To je dobře, já chci elektřinu z uhlí, plynu nebo jádra.

energetik
4. leden 2022, 18:00

Tak to si budeš muset připlatit za ty škody které tvá nesmyslná rozmarnost působí ostatním, ale tak je to správné a tak to má být.

Turby
4. leden 2022, 18:50

Budes platit i ty vsechny skody, ktere zeleny udel vsem zpusobi?

Pokud jo, muzem to dat na papir :-)

josef
4. leden 2022, 20:38

Největší škody zdraví způsobuje spalování tuhých paliv v domácnostech včetně dřeva, dnešní elektrárny , které vypouštějí minimum škodlivin a to ještě 200 metrů vysoko mají na ŽP prakticky nulový vliv a hon na ně je hod na ceny energií pro jejich odběratele.

ll
4. leden 2022, 20:46

Uhlí = Levná, stabilní dodávka elektřiny, dostupné CZT. Samozřejmě vše řádně odsířené a provoz v režimu kvet. Vaše rozmary s OZ zatím přináší jen drahotu, na což všichni doplácíme. A jednou na drahou elektřinu lidi nebudou mít, budete muset zvedat sociální dávky, průmysl se přestěhuje mimo Evropu. Uhlí vám platí FVE, VtE s ostatní dotované zdroje. Vše je pokřivené dotacemi POZE a daněmi či pokutami ve formě povolenek. Všem, co chtějí "zelenou energii" bych z uhlí a plynu nedával. Až budete bez elektřiny, tak vás to nadšení přejde. My ostatní budeme trpět za vaše nápady.

Prokub
10. leden 2022, 18:29

Spíš vy se nedoplatíte u energie, kvůli emisním povolenkáma nebudete mít energii. Výroba z větrné i solární energie je nejlevnější (celoživotní cyklus), proti jádru nic osobně nemám, ale fosilní paliva nesnáším, předčasně z nich umírají miliony lidí a jednou i my všichni. Kombinace JE, OZE a přečerpávaček (Lipno Dunaj) bude geniální a velmi stabilní

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se