Domů
Elektrárny v ČR
Fiala: Vláda bude mít do konce srpna jasno, kolik bude jaderných bloků
jaderná elektrárna dukovany
JE Dukovany. Zdroj: ČEZ

Fiala: Vláda bude mít do konce srpna jasno, kolik bude jaderných bloků

Vláda bude mít do konce srpna jasno, kolik jaderných bloků se v Česku bude stavět na základě současného tendru na jejich budování. Na konferenci Česko na křižovatce II to dnes v Praze řekl premiér Petr Fiala (ODS). V současném tendru podaly francouzská firma EDF a jihokorejská KHNP nabídky na jeden až čtyři bloky.

Jeden nový jaderný blok by měl vzniknout v Dukovanech, při případné větší výstavbě by vznikly až dva v Dukovanech a dva v Temelíně. Nabídky v tendru podaly obě firmy na konci dubna, nyní je posuzuje energetická společnost ČEZ. Ta dnes ČTK potvrdila, že v pátek předá nabídky i s vlastním doporučením vládě.

Fiala označil jaderný tendr za projekt století. Jeden blok v Dukovanech, jehož stavba je minimální variantou, by měl zajistit roční výrobu devíti terawatthodin (TWh) elektřiny, což by podle Fialy pokrylo desetinu aktuální tuzemské spotřeby. Vláda ale zároveň vyzvala uchazeče o zakázku o podání závazných nabídek až na čtyři bloky, což by podle kabinetu mohlo přinést úspory až 25 procent. „Aktuálně vyhodnocujeme, zda tendr rozšířit i na další bloky, kolik jich budeme stavět. Jasno budeme mít do konce srpna,“ řekl premiér.

JE Temelín
Ilustrační foto

V energetice je podle Fialy také střednědobý problém s ukončením využívání uhlí. „Je jedno, kdo si o tom co myslí, důležitá jsou čísla. Těžba se postupně přestává vyplácet prakticky ve všech lokalitách,“ řekl.

Výkon současných uhelných elektráren by proto měly nahradit paroplynové. Jejich výstavbu by měla urychlit novela energetického zákona, ministerstvo průmyslu a obchodu ji podle Fialy představí v nejbližších týdnech. „Musí na tom pracovat rychle, abychom se zas nedostali do energetické závislosti na někom,“ řekl premiér.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(51)
Zbyněk Poisl
12. červen 2024, 11:34

Vláda zase couvá. Ještě chvíli, a zase bude jádro u ledu. To mě nepřekvapuje. Zbaběle se od jádra ustoupilo už několikrát, tak to vláda pohřbí zase. Jak moc je možné se spoléhat na OZE, ukázal poslední týden, kdy na německé burze vylétly ceny elektřiny do závratných výšin jen proto, že slunce svítilo méně a vítr se taky pepředřel!

Miloslav Černý
12. červen 2024, 12:35

Vláda ustupuje z prostého důvodu. Začíná si konečně uvědomovat, že vývoj v energetice se ubírá celosvětově jiným směrem, pokrokovějším bezpečnějším a ekonomičtějším, do kterých jaderné mamuty se moc nehodí. Při naší liknavosti tak max. SMR a podobně, které naznačují v množstevní vyrobě podstatně menší nákladovost a jednodušší řiditelnost ve spojení s OZ a to může nahrávat i našim vývojářům v uplatnění v tomto oboru, čímž může dojít k využití vložených investi.

Zbyněk Poisl
12. červen 2024, 17:54

Tak jako socialismus. Ten byl taky pokrokovější, modernější, lepší, dokonalejší, spravedlivější, atd. Nakonec se pos. Energetika ve světě se ubírá jiným směrem, protože ji vládne ideologie. Ta ovšem fyziku nezvrátí. Až se energetika zhroutí, pokorně se vrátíme k fosilu a jádru.

intfor
12. červen 2024, 12:59

A už vláda i ví jak se to zaplatí?

Vítězslav Novák
12. červen 2024, 21:54

Když neví, kolik jich bude, tak těžko...

josef zak
12. červen 2024, 15:33

snad to klapne a vysledek bude nula.

Richard Vacek
12. červen 2024, 20:26

Rozlišoval bych mezi tím, kolik reaktorů se bude stavět a platit a kolik reaktorů bude dodávat elektrickou energii. Přeci jen klíčoví dodavatelé sídlí jinde a sázka na černého petra nemusí vyjít.

Jan Veselý
12. červen 2024, 22:00

To je ta otázka za 10 bodů. Jak velký průser z toho nakonec bude.

Milan Horak
13. červen 2024, 13:14

Určitě ne tak velký jako z OZE tunelu. To byly a jsou stále peníze vyloženě hozené do kanálu.

Roman Čejka
12. červen 2024, 21:12

Vláda, která místo českých zájmů prosazuje zájmy US ambasády nemůže postupovat jinak.

1) zadají stavbu Korejcům, aby to za rok Babiš nemohl zadat Francouzům.

2) Korejci budou mít spor s licencí od Westinghouse lze očekávat, že tendr skončí zase v koši.

3) Vláda bude podporovat OZE neboť každý takový zdroj je nutné zálohovat zemním plynem. Do okamžiku, kdy to byl ruský plyn, tak je to neekologické. Americký FreedomGas je nejekologičtější ze všech zelených myšlenek. S FreedomGas na věčné časy, zapomeňte na jádro. Na plynu Američané vydělají více. Poslední co k scénáři chybí je prodej ČEZu skupině BlackRock.

Jirka Líska
13. červen 2024, 07:23

@Roman Čejka 12. červen 2024, 21:12

Taky mně podobné informace přišly v řetězovém emailu, konečně někdo odhalil tajné spiknutí:-)

Baton David
13. červen 2024, 07:31

jedině demokratizovaný plyn, dovážený osvoboditelskými tankery, no taky ten plyn s přidanou demokratickou hodnotou něco stojí ale můžeme být hrdí že máme ten ideologicky správný plyn, i za několikanásobek ceny

Dpetr
13. červen 2024, 08:34

Nejvíc můžeme být hrdí na naše dezolé, odhalí každé spiknutí.

Podle kurzycezet průměr PXE

v roce

2013 (nejstarší uváděná) - 36.5 USD

2014 - 33 USD

v roce 2024 - 38.5 USD - nárůst za deset let menší než inflace

covidový rok 2020 - 16.1

2021 - 40.4 Gazprom omezil dodávky bez dlouhodobé smlouvy

2022 - Gazprom čelil "technickým" problémům a ještě před výbuchem NS odpadávala čerpadla jak mouchy.

Mezi lety 2015-2020 bylo skutečně období nízkých cen, východní imperialisté chtěli stavět NS2 + covid omezil poptávku.

Dnes, 12. června 2024, německá firma Uniper oznámila, že vyhrála arbitráž nad Gazpromem (resp. jeho vývozní jednotkou Gazprom Export) ve výši 13 miliard euro. Arbitráž se konala ve Stockholmu podle Švýcarského práva. Tolik k mýtické spolehlivosti onoho dodavatele.

Vítězslav Novák
13. červen 2024, 11:09

Čerpadla odpadávala, protože bylo Siemensu znemožněno provést jím samým předepsanou (= nařízenou) revizi jím dodaného zařízení po doběhu cca 2.5 motoroku. Protože od spuštění zařízení uplynula příliš krátká doba, nestačila se termíny "rozejít" na delší interval. Provozovat vysokorychlostní turbíny v plynu v režimu neschváleném dodavatelem, to by zkusil snad japonský kamikaze, jinak těžko kdo.

Gazprom v r. 2021 omezil nenasmlouvané dodávky. Pouze nenasmlouvané. Kdo čekal, že si bude i nadále podsekávat cenu i nasmlouvaných dodávek tlačením velkých nesmluvních objemů na TTF, byl naivní. Kdo měl smlouvy, dostal dokonce víc než bylo nasmlouváno.

Dpetr
13. červen 2024, 11:59

S vaším výkladem problémů s čerpadly se ovšem arbitráž neztotožnila:

"... co arbitrážní soud 7. června přiznal Uniperu právo ukončit smlouvy a přiznal jí odškodné ve výši více než 13 miliard eur za objemy plynu, které Gazprom Export nedodal od poloviny roku 2022."

Baton David
14. červen 2024, 07:29

Dpetr: někdo se proti vám spiknul? tak to je vážná věc.. Referenční ceny plynu pro EU vychází z TTF, až do poloviny r 2021 se pohybovala kolem 15€ za MWh

Jan Veselý
13. červen 2024, 10:11

Tak, bohužel. Od obchodního partnera, který proti nám už roky vede hybridní válku, vyhrožuje atomovkami, plynem vydírá a přímo vojensky ohrožuje naše kamarády a spojence, kupuje plyn jenom blázen.

Ono by bylo fajn dělat s nimi kšefty a mít levný plyn, ale oni očividně nechtějí být dobrý obchodní partner, tak se musí kupovat jinde.

Vítězslav Novák
13. červen 2024, 11:10

Jak "vydíral plynem"? Plněním smluv?

Dpetr
13. červen 2024, 12:00

neplněním smluv.

Viz rozhodnutí arbitráže už jednou přiložené v této diskusi.

Jan Veselý
13. červen 2024, 09:40

"Jeden blok v Dukovanech, jehož stavba je minimální variantou, by měl zajistit roční výrobu devíti terawatthodin (TWh) elektřiny, což by podle Fialy pokrylo desetinu aktuální tuzemské spotřeby."

BTW, odkdy je 9 TWh desetina české spotřeby? Loni to bylo 67 TWh.

Emil
13. červen 2024, 09:57

Od doby, kdy by měl být ten blok v Dukovanech v provozu - podle analýzy zdrojové přiměřenosti ČEPSu.

Pavel Svoboda
13. červen 2024, 10:03

ČEPS a jeho predikce nelze brát absolutně vážně. Při pohledu do minulosti například zjistíme, že ČEPS předpovídal v roce 2008, že se spotřeba v ČR zvýší v roce 2023 na 90 TWh tzn, že ČEPS se spletl o 32 TWh.

Emil
13. červen 2024, 10:28

To neznamená že "ČEPS se spletl o 32 TWh", jak vám níže vysvětlil pan Veselý, a nic lepšího než predikce ČEPSu stejně k dispozici nemáme, proto se používají.

Pavel Svoboda
13. červen 2024, 11:13

ČEPS počítal 90 TWh čistou spotřebu. ČEPS se plete ve všem, kvůli nekompetentnosti v ČEPS vznikl i problém při loňských velikonocích. A samozřejmě jsou k dispozici mnohem lepší predikce. Politici si musí uvědomit, že když ve velkém podporujete samovýrobu, nově například komunitní energetiku (ta bude znamenat obrovský rozvoj střešních FVE na městských a obecních budovách, jen povolení komunitní energetiky bude znamenat několik TWh/rok nové samovýroby), schválení povinné osazení nových staveb střešní FVE, postupné osazení starších veřejných staveb FVE, chystané schválení agrofotovoltaiky (tady je gigantický potenciál výroby ze Slunce v desítkách až stovkách TWh/rok (při využití 0,5% zemědělské půdy pro agro FVE by roční výroba dosáhla 12 TWh). Pří tomto směřování, nemůžete zároveň počítat, že vám poroste spotřeba ze sítě, to je totální opak toho co se stane.

Emil
13. červen 2024, 11:52

1) Ne, ČEPS nepočítá čistou spotřebu ale naopak výslovně do spotřeby zahrnuje i např. ztráty v sítích, takže se o čistou spotřebu nejedná. Cituji: "Pro účely výpočtů jsou započteny i ztráty v sítích přenosové a distribuční soustavy".

2) Kvůli nekompetentnosti ČEPS žádný problém při loňských Velikonocích nevznikl.

3) "Jsou k dispozici mnohem lepší predikce" které konkrétně, a jak víte že jsou mnohem lepší? Snad ne ty vaše?

4) ČEPS samozřejmě s rozvojem fotovoltaických elektráren v hodnocení přiměřenosti počítá, a jak se můžete v hodnocení přiměřenosti dočíst, "ČEPS v analýzách přednostně používá rozvojové scénáře a postupy definované jednotně v rámci EU (ENTSO-E) a navazuje na metodiku ACER, přičemž je zajištěna koordinace s ostatními sektory (ENTSOG)", takže vlastně říkáte, že se ve všem pletou i všichni ostatní PPS, kteří mimochodem nárůst spotřeby elektřiny predikují také.

Vítězslav Novák
13. červen 2024, 11:15

Krize se obtížně předpovídají. Ještě létě 2008 věštili ekonomové růst cen ropy někam ke 200 USD/barrell - a pak přišel podzim, světová krize, pád výroby a o ropu najednou nikdo nestál. Když padá výroba, padá i poptávka po energiích.

Ale máte něco lepšího? Speciální věštecký lógr?

Jan Veselý
13. červen 2024, 10:18

Odkdy slovo "aktuální" znamená, že někdy za 15 let?

Emil
13. červen 2024, 10:23

To neznamená od nikdy, ale já jsem odpovídal na vaši otázku, ve které se slovo "aktuální" nevyskytuje.

Jan Veselý
13. červen 2024, 11:00

"Jeden blok v Dukovanech, jehož stavba je minimální variantou, by měl zajistit roční výrobu devíti terawatthodin (TWh) elektřiny, což by podle Fialy pokrylo desetinu aktuální tuzemské spotřeby."

To je přímá citace z článku, už jí tu dávám podruhé.

Emil
13. červen 2024, 11:03

A já vám už podruhé píšu, že jsem nereagoval na žádnou citaci z článku ale na vaši otázku, ve které se slovo aktuální vůbec nevyskytovalo, navíc zkratka BTW v té otázce naznačuje, že ta vaše otázka ani s citací z článku nijak nesouvisí.

Jan Veselý
13. červen 2024, 13:11

Vyskytuje Emile, vyskytuje, je tam vykopírovaný text z článku, na který reaguju. A v tom to je. Můžete se kroutit jak chcete, stejně to tam pořád je.

Emil
13. červen 2024, 13:15

Nevyskytuje, vaše otázka "BTW, odkdy je 9 TWh desetina české spotřeby" žádný vykopírovaný text neobsahovala. Můžete se kroutit jak chcete, stejně to tam pořád není, zvlášť když jste ji začal tím svým "BTW".

Jan Veselý
13. červen 2024, 13:23

Takhle začalo celé vlákno, Emile:

"Jeden blok v Dukovanech, jehož stavba je minimální variantou, by měl zajistit roční výrobu devíti terawatthodin (TWh) elektřiny, což by podle Fialy pokrylo desetinu aktuální tuzemské spotřeby."

BTW, odkdy je 9 TWh desetina české spotřeby? Loni to bylo 67 TWh.

Emil
13. červen 2024, 13:27

Já vím čím začalo celé vlákno, já jsem ale nereagoval na začátek celého vlákna, pouze jsem odpovídal na vaši otázku. Jestli jste se chtěl zeptat na něco jiného než jste se zeptal, nebo jste odpověď vůbec nechtěl slyšet, je váš problém a ne můj.

Pavel Svoboda
13. červen 2024, 10:32

ČEPS a ERÚ dodávají politikům nesmyslná čísla, je zcela zřejmé, že spotřeba v ČR ze sítě 90 TWh nikdy nedosáhne. Kdo by to spotřebovával. V budoucnu většina domu a firem si bude vyrábět svojí elektřinu, u nových budov budou střešní FVE součástí projektů. Naopak i přes elektromobilitu bude spotřeba ze sítě v budoucnu klesat.

Pavel Svoboda
13. červen 2024, 09:58

Loňská spotřeba v ČR byla 57,8 TWh (ze sítě), Vzhledem k pokračující velkému růstu samovýrobců bude nadále pokračovat pokles spotřeby ze sítě. Letošní spotřeba tak klesne o další cca 1 TWh.

Jan Veselý
13. červen 2024, 10:17

Do spotřeby se obvykle počítají i ztráty sítě, vlastní spotřeba elektráren, apod. Takže ano, spotřebitelům se dodalo těch 58 TWh, ale celkové spotřeba v české ekonomice byla okolo oněch 67 TWh.

Pavel Svoboda
13. červen 2024, 10:25

Souhlasím. Jen je potřeba do budoucna počítat s dalším velkým rozvojem samovýroby (už v roce 2030 se bude samovýroba pohybovat kolem 5-6 TWh/rok). Samovýroba má kromě jiných výhod i tu, že u této výrony jsou nulové ztráty v síti.

Bob
13. červen 2024, 11:35

Kde jste přišel na to, že samovýroba = nulové ztráty v síti?

Jednak tu bude sdílení po síti a za druhé samovýroba také produkuje značné přetoky do sítě.

Milan Vaněček
13. červen 2024, 11:57

Elementární logika. Samovýroba= výroba pro sebe (v domě čo podniku). Co nespotřebují, to už není samovýroba, to už jde do sítě.

No a budoucí samovýroba nad 10% bude nad 10% spotřebované elektřiny v ČR.

To co vyrobím pro sebe, veřejnou síť nezatězuje, naopak veřejná síť si může i ulehčit (může ale nemusí, to záleží na zákonech a kvalitě řízení sítě).

Bob
13. červen 2024, 15:50

Pane Vaněčku máte v té logice mezery.

To by se jim muselo říkat samospotřebci, potom by platilo, co jste napsal.

Samovýrobce je odvozeno od sám vyrábím a nikde není řečeno, že všechno také spotřebuji. Ostatně většina samovýrobců, vlastníků FVE má přetoky povoleny a síť tedy jimi nárazově zatěžují a to často více, než svou spotřebou.

Mimo to existuje sdílení, kdy výrobce i spotřebitel je jedna osoba, ale elektřinu si posílá po síti.

Bob
13. červen 2024, 15:56

Nebo ještě jinak. Citát pana Vaněčka:

"Co nespotřebují, to už není samovýroba, to už jde do sítě."

To co jde z Vaší FVE do sítě (přetok), to jste sám nevyrobil? A kdo to tedy vyrobil?

Jirka Líska
13. červen 2024, 15:57

@Bob 13. červen 2024, 15:50

Mám takový pocit, že komunitní sdílení EE bude až od července a navíc se ze začátku rozhodně nebude jednat o masivní použití.

A co když přetoky z domácích FVE síť naopak odlehčují, protože se spotřebují v blízkém okolí?:-)

Milan Vaněček
13. červen 2024, 17:04

U každého technického pojmu si musíte tento pojem nejprve definovat. Já si ho definoval takto: "Samovýroba= výroba pro sebe (v domě či podniku)", a o takto definovaném píši.

Jestli budu moci vyrábět i do sítě, která mi nepatří, nebo pro blízkou komunitu mnou definovaných spotřebitelů spojených lokální nízkonapěťovou sítí (což bude snad brzy platit),

nebo když stát naopak uzákoní že vše musí distributor odkoupit/nebo naopak nesmí/nemusí,

to už je politika, ta se v různých státech velmi liší.

Rozhodně již v Německu je možné si v e shopu Lidl zakoupit 800W (2 panely) + střídač + jednoduchá obsluha za méně než 8 000 CZK a nainstalovat si to sám do své zásuvky (přetoky zakázány).

Je to 5x levnější na 1 kWp výkonu než si to nechat instalovat od firmy v ČR - podívejte se na nabídky, typicky chtějí firmy (od Vás+ podpora od státu) za 1 kWp 50 tisíc CZK. Dávají sice 3f střídač, profesionální instalaci na střeše, a nějaký monitorovací software,

ale je to OBROVSKY PŘEDRAŽENÉ.

Jaroslav Studnička
13. červen 2024, 19:18

Vaněčku, předpokládám že jdete příkladem a již jste si v Lidlu objednal...

Milan Vaněček
13. červen 2024, 20:52

Bylo to okamžitě rozebráno, je o to obrovský zájem. Týkalo se to Německa, do ČR to teprve přijde, zeptejte se kdy.

Pro chatu či chalupu vynikající...

Emil
13. červen 2024, 22:09

Už zase Vaněčkovy výmluvy typu "to néééjde", přitom třeba na Amazonu jdou normálně koupit a doručují i do ČR.

Pavel Svoboda
13. červen 2024, 10:18

Dle statistik je meziroční pokles spotřeby elektrické energie za prvních 5 měsíců tohoto roku o 2% = celková spotřeba ze sítě klesne v roce 2024 na 56,6 TWh.

Bob
13. červen 2024, 11:32

Ovšem experti v EU taká očekávají vzrůst spotřeby elektřiny a to na dvojnásobek. To těžko zajistí pouze samovýroba ve FVE, zvláště, když se počítá s velkým růstem spotřeby elektřiny na topení.

Zdroj:

idnes.cz/ekonomika/domaci/eu-chce-do-roku-2050-zdvojnasobit-vyrobu-elektriny-investice-budou-enormni.

Takže ani ten ČEPS nebude zase tak mimo.

Milan Vaněček
13. červen 2024, 12:02

Spousta expertů je mimo, někteří jsou "mimo" záměrně (lobby). Jiní experti to zase vidí jinak.

Musíte se dívat na jejich starší předpovědi a jak se vyplnily (viz pan Svoboda o konkrétních predikcích ČEPSu)

Jaroslav Studnička
13. červen 2024, 12:25

Tak nám uveďte ty "experty", kteří tvrdí, že spotřeba el. energie bude klesat!

ČEPS pracuje pouze podle platné metodiky, jak uvedl p. Emil.

Věštění z křišťálových koulí do tohoto oboru nepatří.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se