Přečerpávací vodní elektrárna Dalešice je v provozu již 40 let
Přečerpávací vodní elektrárna Dalešice na Třebíčsku je v provozu 40 let. Za tu dobu vyrobila více než 12900 gigawatthodin elektřiny, což představuje kompletní spotřebu České republiky na téměř tři měsíce. Jen za první pololetí letošního roku vyrobila 246500 megawatthodin elektřiny, o 14400 megawatthodin víc než za stejné období loni, uvedl v dnešní tiskové zprávě mluvčí společnosti ČEZ, a. s. Martin Schreier. Čtyřicetileté výročí fungování si elektrárna připomene 22. září dnem otevřených dveří a promítáním filmu zachycujícího její výstavbu.
Vodní dílo Dalešice začali dělníci na řece Jihlavě jihovýchodně od Třebíče budovat v roce 1970 jako zásobárnu technologické vody pro dukovanskou jadernou elektrárnu. Od dubna do prosince 1978 se postupně rozeběhla všechna její čtyři soustrojí. Hlavní hráz nádrže Dalešice je nejvyšší přehradní hrází České republiky i bývalého Československa a v současnosti je nejvyšší funkční sypanou hrází v Evropě, uvedl Schreier.
Má výšku od základové spáry asi 100 metrů, délka hráze přes údolí přesahuje 300 metrů a ve svých základech dosahuje šířka hráze rovněž 300 metrů.Součástí vodního díla je kromě nádrže Dalešice s objemem 127 milionů metrů krychlových vody i menší vyrovnávací nádrž Mohelno.
Dalešice jsou druhou největší ze tří přečerpávacích vodních elektráren v ČR. Po nedávných generálních opravách turbosoustrojí činí její celkový výkon 480 MW. Přečerpávací stanice jsou důležité při stabilizaci energetické soustavy. Jsou schopné rychle najet na plný výkon a vyrovnat tak okamžitou energetickou bilanci. Dalešice zvládnou najet na plný výkon za méně než minutu.
„Objem vody v plné horní nádrži Dalešicím umožňuje vyrobit v rámci jednoho cyklu téměř 2,3 milionu kWh, což je ekvivalent roční spotřeby 1 000 domácností,“ uvedl Ladislav Štěpánek ze společnosti ČEZ.
Film Kdo hledá zlaté dno, který v době výstavby elektrárny natáčel režisér Jiří Menzel, se bude promítat v pátek v 19:30. Den otevřených dveří o den později zpřístupní elektrárnu pro veřejnost od 9:00 do 15:00.
Mohlo by vás zajímat:
Tady je krásně vidět jak JE v ČR potřebují přehrady a přečerpávačky. (je zřejmé, že nejen VtE a FVE ale hlavně JE potřebují vodu a akumulaci, až je odstaví tak bude k disposici jejich velká kapacita pro OZE).?
Akorát JE ji "potřebuje" z důvodu stabilního výstupu výkonu, který je ale možné destabilizovat např. bypassem turbíny. FvE a VtE ji potřebují z důvod nestabilního výstupu výkonu a ukládání energie v režimu nejen den-noc, ale i léto-zima, což je nyní nemožné ukládat.
Opravdu myslíte, že JE s výrobou skoro 30 TWh/rok potřebují přečerpávací elektrárny o souhrnném výkonu <1,5 TWh/rok?
Dalešice se stavěly jako část projektu Dukovan. Píše o tom i ten článek pod kterým diskutujeme. Jinak Dukovany dávají méně než polovinu těch TW.
Spočítá někdo, jak velké jezero bychom potřebovali na měsíční zálohu naší spotřeby?
Aneb zálohovat budou tepelné elektrárny :-(((((
Jezerní nádrže nejsou na měsíční zálohy, to by jste mohl vědět. Na několika měsíční zálohy v ČR jsou podzemní skladiště zemního plynu (resp plynu syntetického někdy za 20-40 let).
Takže JE Dukovany byla vlastně ve skutečnosti dražší i o Dalešice které se museli kvůli JEDům postavit, jinak by nemohly fungovat. No snad se to vrátí když budu hodně přesluhovat a seženou nějakého bohatého sponzora na likvidaci.
Jo Dalešice byli pro JE třeba, protože v minulosti ještě nejelo tolik továren s drahými roboty i přez noc a neexistovala elektroauta.
Ale jak se píše v článku o navyšování, tak to přečerpávačky začínají čím dál víc vyrovnávat předčasně nasazené soláry, jelikož u nás stále ještě tolik lidí neklimatizuje, jak byl předpoklad podle Západních plýtvačů s daleko chatrnější přenosovou soustavou.
Dalešice pomáhají zajišťovat pro JEDU dostatek vody. Ne že by okolo tekoucí řeka neměla dost vody ale nemá jí dostatek trvale.
Ano to je primární úkol Dalešic. Letos, jak bylo vidět na ČT byla řeka Jihlava v části léta téměř vyschlá.
A co stojí takový dostatek vody, když jiní nesmí zalívat a schne jim úroda? Když bych s tím chladil solární panely na střeše měl bych to také zadarmo nebo za stejnou cenu?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se