Domů
Elektrárny v ČR
Před 90 lety byla spuštěna nejstarší přečerpávací elektrárna v ČR

Před 90 lety byla spuštěna nejstarší přečerpávací elektrárna v ČR

Před 90 lety, 6. prosince 1930, byla na Černém jezeře na Šumavě, které je největším jezerem v Česku, uvedena do provozu první přečerpávací vodní elektrárna v Československu. Výstavba v obtížných přírodních podmínkách trvala pouze rok a tři čtvrtě. Nyní je elektrárna osazena třemi turbogenerátory.

Elektrárna byla vybudována podle studií technického rady Zemského úřadu v Praze Karla Koska, autorem projektu byl František Pech, který vypracoval projektovou dokumentaci. O realizaci stavby rozhodly Západočeské elektrárny v roce 1928. Projektantem a dodavatelem technologického zařízení se staly Škodovy závody v Plzni.

V budově elektrárny je umístěna Peltonova turbína o instalovaném výkonu 1500 kW. Hráz na řece Úhlavě uzavírá spodní vyrovnávací nádrž s obsahem 25.000 metrů kubických. Přívodní potrubí vede podél příjezdové komunikace k Černému jezeru a leží v hloubce 1,5 metru. Pro energetické zpracování odtoku vody ze spodní nádrže byl v roce 2004 v samostatném objektu instalován nový turbogenerátor o výkonu 40 KW s horizontální průtočnou Kaplanovou turbínou. O rok později pak byl do strojovny původní elektrárny instalován další nový turbogenerátor o výkonu 370 kW s Peltonovou turbínou.

Elektrárna je chráněnou technickou památkou a je veřejnosti nepřístupná.

Komentáře

(6)

Ivan Novák

5. prosinec 2020, 11:41

Možná jsem si v článku nevšiml - co vím, v moderní době to není využíváno jako PVE, nečerpá se. Nejsem si jist, jestli tam čerpadlo ještě vůbec je. Přílišné kolísání hladiny nedělalo přírodě Černého jezera dobře a ani ekonomika nyní již relativně nevýkonného zařízení nicmoc, přínos nepřevážil nevýhody.

Jiří Trn

5. prosinec 2020, 19:59

Přirozeně se dá předpokládat, že sto let staré dílo, i kdyby možná s občasnými modernizacemi, navíc pracující s přírodním vodním biotopem, nebude tak efektivní jako např. moderní PVE Dlouhé Stráně.

A v tomto článku se zmiňují, že elektrárna je chráněnou technickou památkou, z čehož se dá při troše víry usuzovat, že je to spíš historická relikvie než aktuálně funkční zařízení. I když možná se strategickým rezervním potenciálem, ale to víceméně hádám.

Technokrati mně za to rouhání sežerou zaživa.

Carlos

5. prosinec 2020, 21:53

Když jsem o tom naposledy četl, tak byl omezený čerpací výkon a kolísání hladiny. Nemyslím si že by dnes mohla ta elektrárna plnit nějakou kritickou záložní funkci.

Když jsme u toho tak tu byla ještě jedna PVE - Pastviny, ta je ale nepoužitelná, pracuje jen jako akumulační elektrárna.

Jiří Trn

5. prosinec 2020, 22:35

Černé jezero je v národní přírodní rezervaci, což tu PVE už tak limituje bez ohledu na biotop.

Např. PVE Dlouhé stráně je "jenom" v chráněné krajinné oblasti.

Ondra

6. prosinec 2020, 15:28

Elektrárna je plně funkční, i v přečerpávacím režimu, jen se kvůli ochranářům nečerpe, aby se namíchala voda z dolní nádrže do horní...

Bohuslav Víšek

7. prosinec 2020, 15:43

No pobavilo mne to "na Černém jezeře na Šumavě, které je největším jezerem v Česku,". No největším přírodním, nebo ledovcovým, to ano.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.