Domů
Elektrárny v ČR
Před 90 lety byla spuštěna nejstarší přečerpávací elektrárna v ČR
Venkovní vedení

Před 90 lety byla spuštěna nejstarší přečerpávací elektrárna v ČR

Před 90 lety, 6. prosince 1930, byla na Černém jezeře na Šumavě, které je největším jezerem v Česku, uvedena do provozu první přečerpávací vodní elektrárna v Československu. Výstavba v obtížných přírodních podmínkách trvala pouze rok a tři čtvrtě. Nyní je elektrárna osazena třemi turbogenerátory.

Elektrárna byla vybudována podle studií technického rady Zemského úřadu v Praze Karla Koska, autorem projektu byl František Pech, který vypracoval projektovou dokumentaci. O realizaci stavby rozhodly Západočeské elektrárny v roce 1928. Projektantem a dodavatelem technologického zařízení se staly Škodovy závody v Plzni.

V budově elektrárny je umístěna Peltonova turbína o instalovaném výkonu 1500 kW. Hráz na řece Úhlavě uzavírá spodní vyrovnávací nádrž s obsahem 25.000 metrů kubických. Přívodní potrubí vede podél příjezdové komunikace k Černému jezeru a leží v hloubce 1,5 metru. Pro energetické zpracování odtoku vody ze spodní nádrže byl v roce 2004 v samostatném objektu instalován nový turbogenerátor o výkonu 40 KW s horizontální průtočnou Kaplanovou turbínou. O rok později pak byl do strojovny původní elektrárny instalován další nový turbogenerátor o výkonu 370 kW s Peltonovou turbínou.

Elektrárna je chráněnou technickou památkou a je veřejnosti nepřístupná.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Ivan Novák
5. prosinec 2020, 11:41

Možná jsem si v článku nevšiml - co vím, v moderní době to není využíváno jako PVE, nečerpá se. Nejsem si jist, jestli tam čerpadlo ještě vůbec je. Přílišné kolísání hladiny nedělalo přírodě Černého jezera dobře a ani ekonomika nyní již relativně nevýkonného zařízení nicmoc, přínos nepřevážil nevýhody.

Jiří Trn
5. prosinec 2020, 19:59

Přirozeně se dá předpokládat, že sto let staré dílo, i kdyby možná s občasnými modernizacemi, navíc pracující s přírodním vodním biotopem, nebude tak efektivní jako např. moderní PVE Dlouhé Stráně.

A v tomto článku se zmiňují, že elektrárna je chráněnou technickou památkou, z čehož se dá při troše víry usuzovat, že je to spíš historická relikvie než aktuálně funkční zařízení. I když možná se strategickým rezervním potenciálem, ale to víceméně hádám.

Technokrati mně za to rouhání sežerou zaživa.

Carlos
5. prosinec 2020, 21:53

Když jsem o tom naposledy četl, tak byl omezený čerpací výkon a kolísání hladiny. Nemyslím si že by dnes mohla ta elektrárna plnit nějakou kritickou záložní funkci.

Když jsme u toho tak tu byla ještě jedna PVE - Pastviny, ta je ale nepoužitelná, pracuje jen jako akumulační elektrárna.

Jiří Trn
5. prosinec 2020, 22:35

Černé jezero je v národní přírodní rezervaci, což tu PVE už tak limituje bez ohledu na biotop.

Např. PVE Dlouhé stráně je "jenom" v chráněné krajinné oblasti.

Ondra
6. prosinec 2020, 15:28

Elektrárna je plně funkční, i v přečerpávacím režimu, jen se kvůli ochranářům nečerpe, aby se namíchala voda z dolní nádrže do horní...

Bohuslav Víšek
7. prosinec 2020, 15:43

No pobavilo mne to "na Černém jezeře na Šumavě, které je největším jezerem v Česku,". No největším přírodním, nebo ledovcovým, to ano.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se