Domů
Elektrárny v ČR
Roční výroba Temelína a Dukovan čtvrtý rok v řadě převýšila 30 terawatthodin
Jaderná elektrárna Temelín

Roční výroba Temelína a Dukovan čtvrtý rok v řadě převýšila 30 terawatthodin

Elektrárny v ČR
2 komentáře
22. prosinec 2022, 10:42
ČTK

Letošní výroba jaderných elektráren Dukovany a Temelín ve středu večer v součtu převýšila 30 terawatthodin (TWh) elektřiny. Tuto hranici překonaly české jaderné elektrárny čtvrtý rok po sobě, letos to bylo skoro o dva dny dřív než před rokem. Do konce letoška by ještě měly dodat další statisíce megawattů elektřiny, sdělil dnes ČTK mluvčí dukovanské elektrárny Jiří Bezděk.

Dosavadní letošní dodávky elektřiny z obou elektráren odpovídají téměř polovině spotřeby celé České republiky za uplynulý rok. „Pokud by takové množství elektřiny měly vyrobit uhelné elektrárny, musely by vypustit přes 20 milionů tun oxidu uhličitého,“ uvedl mluvčí.

Obě jaderné elektrárny mají v letošním roce za sebou šest odstávek pro výměnu paliva, aktuálně je v provozu všech šest výrobních bloků. Celkovou roční výrobu proto energetici předpokládají na úrovni srovnatelné s loňským rokem. „Do konce roku nám zbývá pár dnů a oproti předchozím rokům neprobíhá o letošních Vánocích žádná odstávka pro výměnu paliva,“ uvedl ředitel dukovanské elektrárny Roman Havlín.

Vloni zvýšily elektrárny Dukovany a Temelín v souhrnu meziročně výrobu o tři procenta, dosáhly druhé nejvyšší výroby od svého zprovoznění. Do přenosové soustavy dodaly 30,73 TWh elektřiny. Téměř tak vyrovnaly dosud rekordní výrobu z roku 2013, kdy oba české jaderné zdroje vyrobily 30,75 TWh energie.

JE Dukovany a Mohelno
Ilustrační foto

Jaderná elektrárna Dukovany se svými čtyřmi výrobními bloky letos zatím dodala do sítě 14,24 TWh elektrického proudu. O něco větší podíl na dosažení hranice 30 TWh měla se svými dvěma bloky Jaderná elektrárna Temelín, která vyrobila 15,76 TWh elektřiny.

„Naší hlavní prioritou není dosahování rekordů, ale bezpečný a spolehlivý provoz všech bloků,“ uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika. Výrobu jaderných elektráren podle společnosti ČEZ ovlivňují dlouhodobé investice do modernizace a údržby zařízení a zvyšování jeho účinnosti. Firma uvedla, že do těchto elektráren v průměru každoročně investovala přibližně čtyři miliardy korun.

V roce 2013 překonala výroba obou českých jaderných elektráren v součtu 30 TWh elektřiny poprvé. Od roku 2019 převyšují dodávky elektrického proudu z Temelína a Dukovan tuto hranici pravidelně.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Jiří Konečný
23. prosinec 2022, 07:55

Je skvělé, že u nás v oblasti výroby elektrické energie (zatím) nezvítězila lobby ekoteroristických vypatlanců, kteří by všechno vsadili jen na jednu jedinou, nestabilní kartu (na OZE) a případný dovoz ze zahraničí.

Ivan Švančara
23. prosinec 2022, 10:42

nepritel nasloucha

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516