Domů
Elektrárny v ČR
Větrný park na Liberecku za miliardu Kč dnes zahájil testovací provoz
Větrné turbíny, Čína
Úvodní fotografie: Land Rover Our Planet / Flickr / CC BY-ND 2.0

Větrný park na Liberecku za miliardu Kč dnes zahájil testovací provoz

Elektrárny v ČR
Bez komentáře
16. listopad 2017, 16:46
ČTK

Větrný park za 1,1 miliardy korun ve Václavicích u Hrádku nad Nisou na Liberecku je ode dneška v testovacím provozu. Park už má rovněž vydanou licenci, mohl tak začít dodávat elektřinu do sítě. ČTK to dnes řekl Marek Lang, jednatel firmy EEH, která elektrárnu postavila.

Větrný park ve Václavicích je druhý největší v zemi. Třináct větrných věží o celkovém výkonu 26 megawattů (MW) by podle předpokladu mělo ročně dodat do sítě minimálně 52 gigawatthodin (GWh) elektrické energie.

„Budeme dělat zhruba deset procent celkové výroby elektřiny z větru v České republice,“ uvedl Lang.

Odhadovaná roční výroba z Václavic odpovídá spotřebě 15.000 domácností nebo spotřebě 35.000 tun hnědého uhlí.

Jednatel firmy předpokládá, že testovací provoz potrvá maximálně měsíc. Pokud bude vše bez problémů, celý proces završí kolaudace.

„Při testovacím provozu se budou měřit různé parametry, které musíme doložit ke kolaudaci,“ dodal.

Tubusy elektráren mají na výšku 80 metrů a jsou osazené dvěma typy vrtulí s poloměry 46 a 50 metrů. Věže jsou viditelné i ze 20 kilometrů vzdáleného Liberce, kromě estetického hlediska by ale na přírodu neměly mít výrazný negativní dopad.

větrné elektrárny
Ilustrační foto

Podle ornitologického průzkumu se zde vyskytují zejména drobní pěvci, pro které větrná elektrárna nepředstavuje žádné riziko. A průtah velkých druhů je zde pouze nahodilý.

V Libereckém kraji byly dosud dvě desítky funkčních větrných elektráren o instalovaném výkonu 24 MW, většinou na Frýdlantsku. V posledních letech přibývaly v kraji jen jednotlivé stožáry. Výstavba větrného parku ve Václavicích je první takový projekt dokonce v celé republice po více než dvou letech.

Projekt se připravoval od roku 2008, realizovat se ale začal až v posledních letech. Loni byly dokončeny základy a letos od května se stavěly jednotlivé věže. Návratnost investice odhaduje Lang na 15 let, životnost elektráren je minimálně 20 let.

Společnost EEH vlastní akciová společnost Cergeros, jejímž hlavním akcionářem je firma Solar city. Podle Langa plánují výstavbu dalších větrných parků.

„V tuto chvíli však nemám nic konkrétního, co bych mohl říci, že v dohledné době zrealizujeme,“ dodal.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se